The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Sâm Apr 20, 2024 10:29 am


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 14 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Pareri despre yamaha p7000s
MesajScris: Vin Oct 25, 2013 12:07 pm 
Neconectat
User

Membru din: Vin Sep 06, 2013 11:59 pm
Mesaje: 25
ce pareri legate de acest amplificator aveti? un pret estimativ pt produs, mai are garantie 6 luni


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului: Re: Pareri despre yamaha p7000s
MesajScris: Mar Oct 29, 2013 10:52 pm 
Neconectat
User

Membru din: Joi Mar 02, 2006 8:18 pm
Mesaje: 104
Localitate: Bucuresti
Este un amplificator usor si fiabil care suna prost.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pareri despre yamaha p7000s
MesajScris: Sâm Noi 09, 2013 11:01 pm 
Neconectat
User

Membru din: Vin Sep 06, 2013 11:59 pm
Mesaje: 25
Atunci ce amplificator sh imi puteti recomanda pentru doua boxe pe 8 ohmi la 600 de w rms? sa nu sara ca pret de 25 de mil


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pareri despre yamaha p7000s
MesajScris: Dum Noi 10, 2013 12:35 am 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 04, 2010 3:36 pm
Mesaje: 2679
Localitate: Bucuresti Romania
robertginea scrie:
Este un amplificator usor si fiabil care suna prost.

Parerea ta .
A mea este diferita :) .
Ca referinta pentru o comparatie rapida , amplificatorul audio de putere inclus in Dynacord Powermate 3 este o pisica puricoasa si lesinata de foame pe langa Yamaha P7000 .
NU are sens sa exemplificam cu T-Amp , Blue Terci , Alto , Bergenbier ( ! ) sau / si alte petarde chinezesti no name .

_________________
Excelența face diferența

High
Performance Un produs unicat de o calitate deosebita si construit din pasiune
Audio


Leonardo Fibonacci : F(n) = F(n–1) + F(n–2)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pareri despre yamaha p7000s
MesajScris: Dum Noi 10, 2013 11:20 am 
Neconectat
User

Membru din: Sâm Iul 11, 2009 12:28 pm
Mesaje: 843
Localitate: CAMPULUNG
e clar. puteri mai proaste la sunet ca in dynacord pm/3 nu prea sunt. nu vorbesc de mixer si procesor (procesorul la 3 este super).am prieten care foloseste trei-ul cu putere separata si asa chiar suna.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pareri despre yamaha p7000s
MesajScris: Dum Noi 10, 2013 6:27 pm 
Neconectat
User

Membru din: Lun Oct 18, 2010 12:13 pm
Mesaje: 74
Localitate: Rosiori de vede
Detin si eu un yamaha H7000, varianta cu trafuri cu tole. din pacate are un canal ars (finalii).
Credeti ca se merita sa il repar? totusi ma gandesc, ca este un amplif vechi dar potent


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pareri despre yamaha p7000s
MesajScris: Mie Dec 11, 2013 3:04 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Noi 14, 2009 8:01 am
Mesaje: 77
Localitate: POPESTI LEORDENI
Salutare, observ de ceva vreme pe forum pareri despre powermate 1000-3 , unii ca suna bine, altii ca suna rau ....
Sunt posesor de dynacord powermate 1600-2, powermate1000-3 , sincer cu mana pe butoane sa nu zic pe inima suna amandoua,se aud bine, nu zic ca sunt fenomene dar daca stii sa le reglezi bine suna bine, daca cel de la butoane nu stie ce trebuie sa faca pe un asemenea mixer este si normal sa sune prost, am vazut oameni care au midas,presonus studiolive , si sunau prost rau, am vazut oameni care au dynacord si blueterci, daca puneam langa si reglam cum trebuie se auzea aproape la fel, deci sa nu mai lasam impresii pe forum ...vai dynacord suna rau, vai ecler nu se aude , vai yamaha rupe. Depide in ce conditii sunt folosite aceste aparate si repet (mana care le regleaza),acum un an de zile Alexandra Stan a cantat la o nunta sonorizata de un amic cu pmp de la behringer,eu eram la eveniment i-am zis omului daca termin repede vin cu mixerul sa te ajut, cand am ajuns acolo Alexandra Stan deja canta era in plin program, nu am mai intrerupt nimic sa pun dynacord-ul si a cantat pe behringer reglat de sunetistul ei si sa auzit foarte dar foarte bine ba chiar a multumit pentru sonorizare la microfon.In concluzie la banii care se dau pe astfel de evenimente sa zica mersi clientii daca au sonorizare dynacord sau turbosound ori etc. Ps si cu asta inchei, se aude bine si dynacord si allen&heath,yamaha,phonic....depinde de maini cum regleaza, mai prost decat un casetofon de casa nu are cum sa sune vreunu din mixerele mai sus mentionate.

_________________
NU DOAR LAUTARII ISI PERMIT DYNACORD


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pareri despre yamaha p7000s
MesajScris: Mie Dec 11, 2013 6:26 am 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 04, 2010 3:36 pm
Mesaje: 2679
Localitate: Bucuresti Romania
Da , omul din spatele butoanelor conteaza in proportie de minim 66% .

Dar ...nimeni nu poate face minuni in sonorizari .
Conteaza aproape orice amanunt tehnic : cablurile , microfoanele , mixerul , amplificatoarele , setarile procesorului DSP , boxele , amplasarea lor , caracteristicile acustice spatiului ce urmeaza a fi sonorizat de genul interior / exterior , reverberatie , absorbtie , reflexie , chiar si presiunea atmosferica , temperatura sau umiditatea aerului ( afecteaza incredibil de mult propagarea sunetului ) sau alimentarea cu energie electrica ( variatii bruste / lente de tensiune , cos FI , paraziti electrici tip impuls , eheee ) .
Asta este o mica lista , mai conteaza mesajul sonor in proportie variabila de minim 25% ( cine canta , pentru cine se canta , ce se canta , starea de " buna dispozitie " a ascultatorilor sau a interpretilor , spectacol live si / sau playback , nivelul de educatie muzicala al ascultatorilor ) si mai sunt multe alte criterii pe care nu le mai descriu , majoritatea sunt deja cunoscute de voi :) etc .
Cine afirma ca o sonorizare realizata cu Dynacord versus FBT sau xxx versus yyy ( firme producatoare de echipamente electroacustice de buna calitate ) e mai buna sau mai putin buna , in conditii diferite , habar nu are de sonorizari , ar putea fi un mare idiot .
Comparam mere cu pere :) ?
Alta e socoteala daca comparam doua aparate electrice , a caror performante se pot masura ( nu ma refer la cele declarate pe hartie de producatori ) .
De aia am afirmat ca Yamaha P7000S este un amplificator bun , in cunostiinta de cauza . Nu este cel mai bun de pe planeta , dar ofera un raport calitate / pret foarte bun .
Trebuie sa va mai spun ca sunt fan ( adica in anumite situatii pot deveni subiectiv , partinitor ) al firmelor Yamaha si Dynacord ( am avut o experienta deosebit de placuta cu ultima , in Germania , la Straubing , in 2000 :) nevasta mea e de origine germana )
Pe planeta asta ( cred cu tarie ca ) doar ei fac jocurile .
Restul aproape toti " e " China , pe bune .
Chiar si Italia " e " tot China , desi e greu de crezut .
Oricum nu conteaza , va veti convinge pe pielea voastra .
De aia rad pana la lacrimi cand vad retarzi analfabeti care lipesc etichete cu litera " D " pe cotete traforate , si ca bonus ca habar nu au sa butoneze " putinele " butoane ale unor mixere noname made in China , pe care lipesc , evident , alte etichete FAKE cu " behringer " pe oricare dintre gunoaiele lor .
Da , asta e Romania .
Mandriti-va :) .
Ma abtin sa nu va iau mortii si familiile in plua .
Pe forum nu o voi face niciodata :) .

Pot intelege saracia , lipsa educatiei , lipsa de sanse , dar sa va prostituati in felul asta , nu .

_________________
Excelența face diferența

High
Performance Un produs unicat de o calitate deosebita si construit din pasiune
Audio


Leonardo Fibonacci : F(n) = F(n–1) + F(n–2)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pareri despre yamaha p7000s
MesajScris: Sâm Dec 14, 2013 5:41 pm 
sant posesor de p7000s , p5000s , macrotech , cresturi etc . sustin cele spuse de victor mai sus . nu e amplificatorul perfect dar i-si face treaba cu brio nu suna nici ca unul pe tuburi (lucru care nu-l egaleaza nici qsc-urile si nici alte firme mai renumite) dar nici strident , sau buhait ca alte jucariii . este un amplificator din gama pana in 1000e (cpx 2600 , rmx 2450 etc ) . daca amplificatoarele yamaha erau proaste nu mai produceau pt. nexo .


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pareri despre yamaha p7000s
MesajScris: Vin Mar 14, 2014 7:09 pm 
Neconectat
User

Membru din: Joi Mar 02, 2006 8:18 pm
Mesaje: 104
Localitate: Bucuresti
P Victor scrie:
robertginea scrie:
Este un amplificator usor si fiabil care suna prost.

Parerea ta .
A mea este diferita :) .
Ca referinta pentru o comparatie rapida , amplificatorul audio de putere inclus in Dynacord Powermate 3 este o pisica puricoasa si lesinata de foame pe langa Yamaha P7000 .
NU are sens sa exemplificam cu T-Amp , Blue Terci , Alto , Bergenbier ( ! ) sau / si alte petarde chinezesti no name .


Eu l-am comparat atat cu un cu un Crown Pulse 1100 cat si cu un Crown XTI2000 pe care le aveam pe atunci, treaba se intampla prin 2012. Boxe de referinta si semnal corect.
Diferenta era MARE, P7000s suna mult sub aceste doua amplificatoare, iar Crown XTI nici macar nu este un amplificator de referinta.
Suna prost, murdar, rece....suna a plastic.
Mi s-a parut ca suna prost din prima secunda si abia apoi m-am apucat sa fac comparatii si m-am convins. Ulterior mi-a trecut prin mana si un P5000s si mi-a lasat aceeasi impresie.
Sunt aproape convins ca pana si un QSC RMX 2450 suna mai bine.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pareri despre yamaha p7000s
MesajScris: Sâm Mar 15, 2014 8:38 am 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 04, 2010 3:36 pm
Mesaje: 2679
Localitate: Bucuresti Romania
:)
Desigur , Yamaha P7000S nu este cel mai bun amplifictor din lume...ba chiar face parte din seria cea mai ieftina de la Yamaha !
Dar totusi intra in categoria amplificatoarelor PRO , fata de gunoaiele amintite mai sus ( T-Amp , Blueterci , Bergenbier , Alto etc )

_________________
Excelența face diferența

High
Performance Un produs unicat de o calitate deosebita si construit din pasiune
Audio


Leonardo Fibonacci : F(n) = F(n–1) + F(n–2)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pareri despre yamaha p7000s
MesajScris: Sâm Mar 15, 2014 12:51 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Joi Mar 20, 2008 2:33 pm
Mesaje: 1962
Localitate: Iashingtown
mai iubitori de yamaha7000, la ce e bun?

pe sateliti? aia e putere? ala e sunet?
ridicati stacheta fratilor!

pe bas? l-am pus pe saracu 7000 in punte ca sa impinga 2 basi acolo sa am si eu ceva putere
1000 W/4 Ohmi ? MY ASSS

daca il pun pe langa un phonic XP3000 il mananca cu tot cu sursa lui in comutatie cu tot
yamaha n-o stiut si n-o sa stie NICIODATA sa faca scule

*mixerele de la ei is LA FURAT (si ca sa nu imi sariti in cap, nu vorbim de navele lor cosmice si digitale gen CL-uri care costa peste 20.000E, dar si alea palesc in fata unora ca digico sau midas in aceeasi gama de preturi)

*puterile de la ei .... nu au coie, o gramada de W pe hartie si cand le pui pe boxe... poc poc gata puterea CLIP

*boxele de la ei ... suna prost, suna rece... nu se evidentiaza cu nimic, si mai arata si ca dracu la design... cel mult suna tare.. tare si prost (sa aiba si RCF un prieten, nu?)

*clapele de la ei ... se uita lautarii la ele ca la o femeie grasa si beata (scoate Korg-u din husa si problema e rezolvata ... sau baietii care`s mai scoliti si zic ca`s muzicanti si nu lautari .. scot un NORD fruuuuuuumos si rosu din husa si GAME OVER)

ce`a mai ramas de la ei? saxofoanele? :lol: :lol: :lol:
poate doar motocicletele... acolo stiu ce fac... macar aia sa-i tina

va place asa mult P7000 asta? v-o vand pe a mea... ieftin! :? doritori?

_________________
aka. adi_0l06


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pareri despre yamaha p7000s
MesajScris: Lun Mar 17, 2014 7:27 am 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 04, 2010 3:36 pm
Mesaje: 2679
Localitate: Bucuresti Romania
Nu am sa inteleg niciodata extazul in fata unor aparate produse de o anumita firma X si dispretul fata de produsele altei firme Y la oameni care nu au actiuni sau interese la vedere ...
Comparam clape cu motociclete sau motoare de barci cu saxofoane ???
Absolut evident ca NU , dar sustin in continuare ca Yamaha produce amplificatoare Pro , chiar daca seria P face parte din Low Cost , Entry Level .
Nimeni nu a sustinut ca este cel mai bun amplificator audio de pe planeta .
Cu siguranta are un raport calitate / pret foarte bun .
Garantat nu are nicio legatura cu Behringer sau alte gunoaie de acest gen .
Si oricum nu este bun pentru manelisti , pentru ca nu scrie Dynacord pe eticheta :) !
Dar ... fiecare are dreptul la o parere proprie .

_________________
Excelența face diferența

High
Performance Un produs unicat de o calitate deosebita si construit din pasiune
Audio


Leonardo Fibonacci : F(n) = F(n–1) + F(n–2)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pareri despre yamaha p7000s
MesajScris: Lun Mar 17, 2014 2:40 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Joi Mar 20, 2008 2:33 pm
Mesaje: 1962
Localitate: Iashingtown
P Victor scrie:
Nimeni nu a sustinut ca este cel mai bun amplificator audio de pe planeta .
Cu siguranta are un raport calitate / pret foarte bun .

ba da Victor, tu ai sustinut asta si este FALS

amplificator cu pret/calitate foarte bun este Phonic XP3000 .... THE ONE AND ONLY!
yamaha p7000 este un jeg din punctul meu de vedere


repet: vand p7000 la pret bun
doritori?
dau la schimb cu xp3000 :lol:

_________________
aka. adi_0l06


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 14 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 13 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România