The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Vin Apr 19, 2024 10:09 am


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 11 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Alegere amplificator
MesajScris: Joi Oct 31, 2013 5:08 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 03, 2010 12:08 pm
Mesaje: 80
Localitate: Arad
Vreau sa imi cumpar un amplificator pentru un sistem 2.1
2 sateliti de 12inch+1 pe un canal aprox 600w 4ohmi total.
1 bass de 18 pe un canal cam 400-600w 8ohmi.

M-am gandit la urmatoarele variante ep2500,ma500/600,t.amp2400.. ce imi recomandati ? :mrgreen:


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului: Re: Alegere amplificator
MesajScris: Joi Oct 31, 2013 8:09 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19820
Localitate: La sediu
un XPA7000 Second hand sau un LPA16000 nou

cu un LPA 16000 de la ECLER ai si crossover inclus.

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Alegere amplificator
MesajScris: Dum Noi 03, 2013 5:08 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 03, 2010 12:08 pm
Mesaje: 80
Localitate: Arad
ce sa aleg intre t amp 2400 sau ma600 ?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Alegere amplificator
MesajScris: Dum Noi 03, 2013 5:23 pm 
Nici unu!


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Alegere amplificator
MesajScris: Dum Noi 03, 2013 11:42 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Dum Dec 05, 2010 8:08 pm
Mesaje: 448
Localitate: Sibiu
Horvath Darius scrie:
ce sa aleg intre t amp 2400 sau ma600 ?

nu da banii pe porcarii,nu te lua dupa specificatiile astronomice scrise in fisa tehnica. ta 2400 si ma 600.parerea mea este daca te ocupi de sonorizari si vrei ceva sanatos dai un ban si cumperi ceva calitativ.un amplificator care trebuie sa reziste,sa nu te lase in timpul eventului, sa prajasca difuzoarele cand iti e lumea mai draga,sa bage CC pe iesire.poti gasi ceva second foarte bun,sunt pe piata sute de ampificatoare.succes


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Alegere amplificator
MesajScris: Joi Ian 23, 2014 9:55 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Mar Feb 07, 2006 12:52 pm
Mesaje: 1484
Localitate: Timis Country
Adam Alexandru scrie:
Horvath Darius scrie:
ce sa aleg intre t amp 2400 sau ma600 ?

nu da banii pe porcarii,nu te lua dupa specificatiile astronomice scrise in fisa tehnica. ta 2400 si ma 600.parerea mea este daca te ocupi de sonorizari si vrei ceva sanatos dai un ban si cumperi ceva calitativ.un amplificator care trebuie sa reziste,sa nu te lase in timpul eventului, sa prajasca difuzoarele cand iti e lumea mai draga,sa bage CC pe iesire.poti gasi ceva second foarte bun,sunt pe piata sute de ampificatoare.succes

Nu e chiar asa. Eu folosesc TAMP 2400 de mai bine de 5-6 ani pe bass si cu aceleasi boxe si nu am avut nici un eveniment neplacut.
Nu este usa de biserica, dar exploatat corespunzator, merge destul de decent.
Degeaba ai amplificator supercalitativ, daca ai urechi de tabla. :mrgreen:

_________________
|Dr007|


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Alegere amplificator
MesajScris: Vin Ian 24, 2014 10:44 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Dum Dec 05, 2010 8:08 pm
Mesaje: 448
Localitate: Sibiu
Matei Topciov scrie:
Adam Alexandru scrie:
Horvath Darius scrie:
ce sa aleg intre t amp 2400 sau ma600 ?

nu da banii pe porcarii,nu te lua dupa specificatiile astronomice scrise in fisa tehnica. ta 2400 si ma 600.parerea mea este daca te ocupi de sonorizari si vrei ceva sanatos dai un ban si cumperi ceva calitativ.un amplificator care trebuie sa reziste,sa nu te lase in timpul eventului, sa prajasca difuzoarele cand iti e lumea mai draga,sa bage CC pe iesire.poti gasi ceva second foarte bun,sunt pe piata sute de ampificatoare.succes

Nu e chiar asa. Eu folosesc TAMP 2400 de mai bine de 5-6 ani pe bass si cu aceleasi boxe si nu am avut nici un eveniment neplacut.
Nu este usa de biserica, dar exploatat corespunzator, merge destul de decent.
Degeaba ai amplificator supercalitativ, daca ai urechi de tabla. :mrgreen:

decat sa stau cu frica in san ,sa nu bage CC pe iesire chinezoiul ,mai bine cumpar ceva sanatos.te trezesti la event cu difurile scrum,cu un amplifcator de calitate poti sta linistit,asta este parerea mea.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Alegere amplificator
MesajScris: Vin Ian 24, 2014 1:48 pm 
sant oameni care i-si permit mercedes slk si sant oameni care i-si permit doar logan . cel mai bun amplificator este cel cu care i-ti faci treaba . sant n.... ma , t amp in cluburile si la dj-i din lume (a nu se considera ca fac reclama sau le ridic in slavi ) . s-a scris si rascris ce pot si ce nu pot . polemici din acestea pro si contra au fost si vor fi pe forumurile de specialitate . omul a cerut o parere in alegere si a dat 3 modele . probabil a stiut de ce doar aceste modele . nu toti s-au nascut cu macrotechul in brate . multi am plecat de jos . parerea mea ca pentru un incepator in domeniu sant foarte bune cele specificate folosite corespunzator .


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Alegere amplificator
MesajScris: Vin Ian 24, 2014 1:59 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Mar Feb 07, 2006 12:52 pm
Mesaje: 1484
Localitate: Timis Country
decat sa stau cu frica in san ,sa nu bage CC pe iesire chinezoiul ,mai bine cumpar ceva sanatos.te trezesti la event cu difurile scrum,cu un amplifcator de calitate poti sta linistit,asta este parerea mea.

Sa stii ca nu este chiar asa...de speriat, si nici tragic precum ai scris mai sus.
Ca fapt divers, cam toate amplificatoarele, inclusiv cele sus enumerate au minim protectie DC la iesire, asadar poti sta linistit cu CC pe iesire, ca nu se va intampla.
Distorsiunile sunt de fapt cele care cauzeaza problemele, dar este tot vina utilizatorului, deoarece utilizatorul nu are un sistem eficient, fie prea putine boxe, fie amplificatoare prea slabe pentru aplicatia lui.

Orice echipamant folosit la maxim are viata scurta; indiferent ca e "dacie" sau "mercedes".

_________________
|Dr007|


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Alegere amplificator
MesajScris: Sâm Ian 25, 2014 5:34 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Noi 14, 2009 8:01 am
Mesaje: 77
Localitate: POPESTI LEORDENI
Salut, detin un ma 600 de vreo 6 ani, exact cum spune si colegul mai sus , exploatat cum trebuie ne are de ce sa iti creeze probleme, acum calitatea sunetului intradevar are de suferit , dar iti faci treaba cu el, nu putem compara t-amp, blue... ma.. cu crown, ecler,turbosound,crest sa nu mai vorbim de powersoft ca deja o dam in povesti , dar daca iti trebuie urgent si nu dispui de resurse suficiente pentru un amplificator de buna calitate poti merge si pe o varianta mai low-cost. P.S 90% din amplificatoare sunt facute in china , mai putin anumite serii de la dynacord....sau cele de la ecler,powersoft....seri scumpe crown, deci problema cu chinezoiu este valabila pentru majoritatea dintre noi .

_________________
NU DOAR LAUTARII ISI PERMIT DYNACORD


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Alegere amplificator
MesajScris: Dum Ian 26, 2014 3:56 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mar Noi 10, 2009 10:04 pm
Mesaje: 468
Localitate: Vrancea Focsani
Ep 2500 Posesorul a 3 bucati , T amp 2400 Posesorul a 2 bucati

Recomand Ep 2500 cu toata caldura pentru sateliti , iar T amp 2400 Pentru Bas :)

Sau o clasa Ab Leco :D


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 11 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 17 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România