The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Mar Apr 23, 2024 10:44 pm


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 12 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Cateva sfaturi pentru un începător...
MesajScris: Vin Ian 03, 2014 12:09 am 
Neconectat
User

Membru din: Joi Ian 02, 2014 11:18 pm
Mesaje: 4
Buna seara. In primul rând vreau sa ma scuzați daca e ceva gresit din ce spun. Sunt începător si nu prea ma pricep in domeniul audio.
Detin un mixer Behringer xenyx 1204, un amplificator Behringer europower ep2000, 2 boxe pasive Behringer b1520 pro, si un subwoofer pasiv Behringer b1800x pro.
Le-am conectat in felul următor:
din laptop la unu din canalele stereo ale mixerului
din mixer prin main out (L si R) la amplificator input 1 si input 2
din amplificator pe output 1 sunt boxele legate in paralel iar pe output 2 este subwoofer-ul
Acum am si eu cateva nelămuriri:
1. Este vreo problema daca le-am conectat asa?
2. Se poate arde difuzorul subwooferului daca nu folosesc un crossover?
3. Daca nu sunt conectate corect cum ar fi ideal sa le conectez? (din cate am inteles era ideal sa mai am un amplificator si sa conectez subwoofer-ul la el dar nu bani acum de inca unu)
4. Daca imi cumpăr un crossover Behringer cx2310 cum ar fi bine sa le conectez si ce setări sa fac din el?
Pun toate aceste întrebări deoarece mie frica sa nu ard ceva (nu vreau sa arunc banii degeaba). Daca e ceva ce nu ați inteles o sa încerc sa va explic mai detaliat (cu cuvintele mele eventual pun si niste poze cu sistemu...).


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului: Re: Cateva sfaturi pentru un începător...
MesajScris: Vin Ian 03, 2014 12:24 am 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19820
Localitate: La sediu
Moraru Robert scrie:
Buna seara. In primul rând vreau sa ma scuzați daca e ceva gresit din ce spun. Sunt începător si nu prea ma pricep in domeniul audio.
Detin un mixer Behringer xenyx 1204, un amplificator Behringer europower ep2000, 2 boxe pasive Behringer b1520 pro, si un subwoofer pasiv Behringer b1800x pro.
Le-am conectat in felul următor:
din laptop la unu din canalele stereo ale mixerului
din mixer prin main out (L si R) la amplificator input 1 si input 2
din amplificator pe output 1 sunt boxele legate in paralel iar pe output 2 este subwoofer-ul
Acum am si eu cateva nelămuriri:
1. Este vreo problema daca le-am conectat asa? (nici o problema)
2. Se poate arde difuzorul subwooferului daca nu folosesc un crossover? (nu se arde dar nici nu suna prea grozav)
3. Daca nu sunt conectate corect cum ar fi ideal sa le conectez? (din cate am inteles era ideal sa mai am un amplificator si sa conectez subwoofer-ul la el dar nu bani acum de inca unu) (se poate merge fara probleme in configuratia actuala, nu este nimic gresit)
4. Daca imi cumpăr un crossover Behringer cx2310 cum ar fi bine sa le conectez si ce setări sa fac din el? (Recomand sa mai pui putin si sa iei un CX3400 care are si limmiter)
Pun toate aceste întrebări deoarece mie frica sa nu ard ceva (nu vreau sa arunc banii degeaba). Daca e ceva ce nu ați inteles o sa încerc sa va explic mai detaliat (cu cuvintele mele eventual pun si niste poze cu sistemu...).

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cateva sfaturi pentru un începător...
MesajScris: Vin Ian 03, 2014 12:33 am 
Neconectat
User

Membru din: Joi Ian 02, 2014 11:18 pm
Mesaje: 4
Am zis sa iau cx 2310 ca am vazut ca are iesire separată de subwoofer... Daca iau cx 3400 cum ar trebui sa il conectez unde leg subwooferul si unde leg topurile ( nu prea am inteles cum sta treaba cu crossover-ul :D) frecventa de tăiere (sau cum naiba ii zice) o pun exact cum scrie pe boxa? La sub la cat sa o pun? Daca poti te rog frumos sa imi dai cateva detali despre cum sa folosesc crossover-ul ti-as fi foarte recunoscător.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cateva sfaturi pentru un începător...
MesajScris: Vin Ian 03, 2014 12:49 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Lun Mai 26, 2008 7:20 pm
Mesaje: 159
Localitate: BAIA MARE
Daca citesti cu atentie instructiunile nu e greu sa legi si sa setezi un cross.
E mai greu sa intelegi ce e cu setarea frecventelor de taiere intre bas si top-uri.
In mare:iesi din pc in mixer ca de obicei pe urma din mixer intri in cross la in iar din cross mergi cu iesirea de sub in oricare din intrarile de la statie iar din iesirea de medii-inalte la cealalta intrare din statie.
Legaturile intre mixer si cross sa se faca preferabil cu cablu balansat XLR idem intre cross si statie.
Taierea intre sub si top-uri o faci cum dicteaza parametrii sub-ului respectiv ale top-urilor dar si dupa cum suna mai bine.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cateva sfaturi pentru un începător...
MesajScris: Vin Ian 03, 2014 12:58 am 
Neconectat
User

Membru din: Joi Ian 02, 2014 11:18 pm
Mesaje: 4
Multumesc mult pentru raspunsuri. Mai am o singura nelămurire... Daca clipurile mixerului sunt inca pe verde iar la amplificator intra pe rosu este vreo problema? ( banuiesc ca da)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cateva sfaturi pentru un începător...
MesajScris: Vin Ian 03, 2014 2:31 am 
Neconectat
User

Membru din: Sâm Noi 26, 2011 2:33 pm
Mesaje: 376
Localitate: Bucuresti
Da! este o problema ! poti sa faci in asa fel incat atunci cand dai la maxim de pe canalul pe care se afla sursa de semnal(laptopul), sa nu mai intre anplificatorul in clip, si anume tii butonul de volum principal( master) mai jos de 0 db! Fiind in clip, amplificatorul baga distorsiuni in boxe si risti sa avariezi atat boxele cat si amplificatorul! Iti vand un pont ..In domeniul audio becurile rosii niciodata nu indica un lucru bun ! tine minte asta , Rosu => problem!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cateva sfaturi pentru un începător...
MesajScris: Vin Ian 03, 2014 2:00 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 04, 2010 3:36 pm
Mesaje: 2679
Localitate: Bucuresti Romania
Nu te lua dupa orice incepator ... :) .
Sunt destui pe aici care ieri intrebau una - alta si azi sunt consultantii forumului ...
Daca ar fi evoluat in electroacustica , nu ar fi nicio problema .
Dar ... cred ca mai au de invatat pana cand vor ajunge sa inteleaga legile care guverneaza acest domeniu .
Amplificatoarele Behringer au un limiter destul de performant ( este o clona dupa QSC ) , si daca se aprind ledurile rosii pe amplificator indica faptul ca etajul limiter a inceput sa functioneze .
Adica nu este o problema .
Chiar nici una !
Afirmatia de mai sus este valabila doar pentru amplificatoarele Behringer care au limiterul activat , nu pentru alte marci .
Da , este de preferat ca volumul sa fie la maxim pe amplificator iar ledurile pe mixer sa stea pe verde , atat timp cat puterea debitata in boxe te satisface .
Sunt extrem de periculoase distorsiunile provocate de mixer , asa ca ...mare grija .

_________________
Excelența face diferența

High
Performance Un produs unicat de o calitate deosebita si construit din pasiune
Audio


Leonardo Fibonacci : F(n) = F(n–1) + F(n–2)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cateva sfaturi pentru un începător...
MesajScris: Vin Ian 03, 2014 2:52 pm 
Neconectat
User

Membru din: Sâm Noi 26, 2011 2:33 pm
Mesaje: 376
Localitate: Bucuresti
P Victor scrie:
Nu te lua dupa orice incepator ... :) .
Sunt destui pe aici care ieri intrebau una - alta si azi sunt consultantii forumului ...
Daca ar fi evoluat in electroacustica , nu ar fi nicio problema .
Dar ... cred ca mai au de invatat pana cand vor ajunge sa inteleaga legile care guverneaza acest domeniu .
Amplificatoarele Behringer au un limiter destul de performant ( este o clona dupa QSC ) , si daca se aprind ledurile rosii pe amplificator indica faptul ca etajul limiter a inceput sa functioneze .
Adica nu este o problema .
Chiar nici una !
Afirmatia de mai sus este valabila doar pentru amplificatoarele Behringer care au limiterul activat , nu pentru alte marci .
Da , este de preferat ca volumul sa fie la maxim pe amplificator iar ledurile pe mixer sa stea pe verde , atat timp cat puterea debitata in boxe te satisface .
Sunt extrem de periculoase distorsiunile provocate de mixer , asa ca ...mare grija .


E destul de clar ca imi sunteti net superior in domeniul audio , dar lasand laoparte chestiunile de electroacustica, eu merg pe ideea ca atunci cand amplificatorul/ mixerul bate clipul ar trebui lasat putin mai jos volumul !Eu asa procedez si nu cred ca este gresit !


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cateva sfaturi pentru un începător...
MesajScris: Vin Ian 03, 2014 2:59 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 04, 2010 3:36 pm
Mesaje: 2679
Localitate: Bucuresti Romania
Intrebarea era legata de exploatarea unui anume tip de amplificator , ce contine un limiter de buna calitate ( clona QSC ) .
Cu siguranta ai fi avut perfecta dreptate in cazul amplificatoarelor fara limiter , dar aici nu este cazul .
In cazul mixerelor , treaba devine extrem de grava daca se aprind ledurile rosii !
Semnalul in boxe va fi distorsionat ( chiar daca folosesti cel mai performant amplificator din lume ) deoarece amplificatorul va amplica un semnal deja distorsionat de mixer .
Nu este cazul la mixere digitale ( inclusiv la Behringer Digital ) sau anumite modele dedicate pentru DJ , produse de firma RANE , ce au incluse limitere :) .
Da , unele mixere au asa ceva .
Dar ... nu e cazul la Dynacord etc .

_________________
Excelența face diferența

High
Performance Un produs unicat de o calitate deosebita si construit din pasiune
Audio


Leonardo Fibonacci : F(n) = F(n–1) + F(n–2)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cateva sfaturi pentru un începător...
MesajScris: Sâm Ian 04, 2014 1:01 am 
Neconectat
User

Membru din: Joi Ian 02, 2014 11:18 pm
Mesaje: 4
Multumesc mult pentru ajutorul acordat. Daca o sa mai am nelămuriri am sa intreb. O sa recomand forumul vostru tuturor celor care au nevoie de ajutor in acest domeniu.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cateva sfaturi pentru un începător...
MesajScris: Mie Feb 04, 2015 1:21 am 
Neconectat
User

Membru din: Mie Oct 03, 2012 3:27 pm
Mesaje: 19
sa nu mai deschid alt topic o sa intreb aici! duc lipsa pentru cateva zile de mixer, voiam sa intreb daca este ok sa conectez cablurile de la amplificator la o placa de sunet pe usb, behringer uca202, tinand volumul incet din laptop


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cateva sfaturi pentru un începător...
MesajScris: Mie Feb 04, 2015 5:50 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19820
Localitate: La sediu
nu este nici o problema

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 12 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România