The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Vin Mar 29, 2024 10:32 am


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 9 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Un pic de ajutor
MesajScris: Sâm Ian 25, 2014 12:21 am 
Neconectat
User

Membru din: Vin Ian 13, 2012 9:50 am
Mesaje: 44
Localitate: Bucuresti
Mi-am facut de curand un studio.
Deocamdata e terminat cam 40% (am facut camera pentru inregistrat, si camera de mixaj, mai trebuie sa ii pun geam, usa si bureti).

Problemele sunt urmatoarele:

1.Am un sunet foarte prost, infundat si debea daca mai inteleg "MUZICA" la un nivel ridicat, ma i-a si durerea de cap. Oare sa fie din cauza lipsei buretilor de pe pereti?
Am incercat sa reduc sunetul "infundat" (ca din butoi), reducand frecventa de 1k la -12 db GENERAL si de exemplu la microfon, la -15 frecventa de MID, dar tot nu se aude cum trebuie.

Aparatura folosita este un mixer beringher xenyx1832fx si o boxa behringer b215a.


2. Am o problema cu o chitara electrica, am un bazait destul de mare, de la acea chitara, am verificat cablul si jack-ul, si nu este nimic suspect, cand ating corzile la chitara, face masa (sper ca m-am exprimat bine)

3. Am o problema cu sunetul de la orga, cand o setez pe tobe, si dau bass-ul (80Hz) la maxim (+15 db) se aude ca si cum s-ar strica difuzorul, o pocnitura, mentionez ca boxa nu intra in clip, iar canalul de la orga, este dat la un volum destul de mic. Cateodata aveam o pocnitura pe sunetele de inalte, dar se pare ca acum am pe bas...


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului: Re: Un pic de ajutor
MesajScris: Sâm Ian 25, 2014 3:29 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Joi Mar 20, 2008 2:33 pm
Mesaje: 1962
Localitate: Iashingtown
1. intr-o camera goala tot timpul se va auzi prost
reverberatiile din pereti iti fut tot meciul acolo
musai trebuie sa pui fonoabsorbant pe pereti pentru ca ala face tot mersul intr-un studio


aparatura folosita de tine este la cel mai josnic nivel posibil dea a fi acceptat
nu e de mirare ca treaba nu e chiar.... "studio"

2. posibil sa ai bucle de masa in locatie
cele 2-3-4 deviceuri interconectate nu au chiar acelasi nivel de zero respectiv impamantare
este o diferenta de potential intre cele 2 puncte de unde isi iau ele referinta si de aici posibil sa apara zgomot

3. +15 la 80Hz e normal sa sune distorsionat
ala e distors de preamp ... nici nu e nevoie ca boxa sa intre in clip
clipul e de la etajul final care nu da semne ca nu mai poate ... el mai poate, e posibil partea de preamp sa nu mai poata.. iar acolo nu ai indicator de clip

_________________
aka. adi_0l06


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Un pic de ajutor
MesajScris: Sâm Ian 25, 2014 10:48 am 
Neconectat
User

Membru din: Vin Ian 13, 2012 9:50 am
Mesaje: 44
Localitate: Bucuresti
Multumesc de raspuns. Deci trebuie neaparat sa pun bureti, cat mai curand.

Aparatura folosita stiu si eu ca este una proasta, totusi pe partea de inregistrare imi fac treaba foarte bine.

Cu timpul, vreau sa imi schimb aparatura, in special mixerul.
Am vazut mixere pe USB, de exemplu Yamaha MG 166C-USB. Nelamurirea mea este, ca daca inregistrez pe usb, pot face ca fiecare canal sa fie separat, inregistrat, ca sa editez fiecare instrument in parte?

Si suna mai bine o interfata pe usb, decat conectata in placa audio?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Un pic de ajutor
MesajScris: Sâm Ian 25, 2014 11:13 am 
Neconectat
User

Membru din: Sâm Mar 28, 2009 10:15 pm
Mesaje: 518
Localitate: Bucuresti
Problema la tine e ca trebuie sa mai inveti cum si cu ce se lucreaza intr-un studiou .

Ce soft pentru inregistrare/editare folosesti, ce placa de sunet ai ?

Ce specific vrei sa aibe acel studiou ?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Un pic de ajutor
MesajScris: Sâm Ian 25, 2014 6:25 pm 
Neconectat
User

Membru din: Vin Ian 13, 2012 9:50 am
Mesaje: 44
Localitate: Bucuresti
Problema la tine e ca trebuie sa mai inveti cum si cu ce se lucreaza intr-un studiou .

Ce soft pentru inregistrare/editare folosesti, ce placa de sunet ai ?

Ce specific vrei sa aibe acel studiou ?



Inregistrez si editez cu adobe audition cs6 si masterizarea o fac in sony vegas 12.
Mi-am luat de curand cubase 7, dar inca nu stiu sa il folosesc.

Cu sunetul in studio voi rezolva cu bureti, apoi cu o aparatura mai buna.

Dar vreau neaparat sa fac sa inregistrez deodata, de exemplu 3 instrumente, dar fiecare pe canalul lui, ca se le pot edita in parte.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Un pic de ajutor
MesajScris: Sâm Ian 25, 2014 8:36 pm 
Neconectat
User

Membru din: Dum Feb 19, 2012 4:06 pm
Mesaje: 17
pai e simplu sa inregistrezi multitrack,o placa de sunet externa pe usb sau firewire, un soft inregistrare editare audio,cubase de exemplu si tragi pe atatea canale cate intrari are placa de sunet si asta e,eu am m-audio profire 610 si trag deocamdata pe 4 canale pana fac rost de un convertor analog/spdif si o sa trag pe 6 canale. succes


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Un pic de ajutor
MesajScris: Lun Ian 27, 2014 12:18 am 
Neconectat
User

Membru din: Vin Ian 13, 2012 9:50 am
Mesaje: 44
Localitate: Bucuresti
Placa pe usb sau firewire, dar tot imi trebuie un mixer care sa aiba iesire usb sau firewire.

Si ce e mai recomandat, usb su firewire?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Un pic de ajutor
MesajScris: Lun Ian 27, 2014 10:58 pm 
Neconectat
User

Membru din: Dum Feb 19, 2012 4:06 pm
Mesaje: 17
Eu nu folosesc nici un mixer,bag instrumentele si microfoanele in placa de sunet si le mixez in cubase ,daca nu ai suficiente intrari pe placa de sunet tragi si pe rand tracurile.sa folosesti mixer e mai complicat deoarece i-ti trebuie si iesiri separate din el pt fiecare instrument si sant cam scumpe ,daca doresti unul normal bagi instrumentele in el,reglezi si tragi din iesirea lui semnal stereo si gata dar asta nu inseamna sunet de studio,nu mai poti interveni ulterior separat pe instrumente daca nu-ti place ceva.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Un pic de ajutor
MesajScris: Joi Apr 10, 2014 1:07 am 
Neconectat
User

Membru din: Vin Ian 13, 2012 9:50 am
Mesaje: 44
Localitate: Bucuresti
La mixerul meu am iesire pentru fiecare instrument.
Deocamdata eu trag cum ai zis tu la sfarsit, doar pe un singur canal dar mono nu stereo.
la placa audio am 4 "intrari" de mufe dintre care doar una are line in...


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 9 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 21 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România