The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Vin Apr 19, 2024 1:56 am


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Defect microfoane
MesajScris: Joi Apr 10, 2014 12:52 am 
Neconectat
User

Membru din: Vin Ian 13, 2012 9:50 am
Mesaje: 44
Localitate: Bucuresti
Am niste microfoane wireless (ld systems 2x2 sau ceva de genu) care de la un timp am observat ca imi distorsioneaza sunetul cand cant cu ele (mai exact cand cant mai tare). Nu se intampla intotdeauna acest lucru. Ca sa isi revina ori le scutur ori astept si isi revin de la sine. Nu cred ca este vorba de vreun contact imperfect la ele sau la cablu.


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului: Re: Defect microfoane
MesajScris: Joi Apr 10, 2014 11:52 am 
s-ar putea sa agate bobinele din cauza descentrarii sau din cauza calitatii proaste a magnetilor sa fi ruginit . daca au fost scapate pe jos exista si riscul de a ramane blocata bobina dar atunci se va auzi vocea fara bass (ceva gen ca la portavoce ) .


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Defect microfoane
MesajScris: Joi Apr 10, 2014 5:26 pm 
Neconectat
User

Membru din: Vin Ian 13, 2012 9:50 am
Mesaje: 44
Localitate: Bucuresti
Au cam fost scapate cateodata pe jos, dar doar de la jumatate de metru.

Nu stiu sigur, dar aceasta problema a parut de cand le-am dat la unii sa le foloseasca pentru clarinet, si aceia bagau microfonul acolo jos la clarinet, si ma gandeam sa fie sparta membrana... dar nu stiu ce sa cred.

Eu personal as putea face ceva pentru repararea lor?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Defect microfoane
MesajScris: Joi Apr 10, 2014 5:59 pm 
nu cred ca tu sau altcineva pot face ceva la ele . nu conteaza distanta de la care au fost scapate socul cu pamantul oricum exista . si eu am avut destule microfoane shure scapate de dj-i mei care le manuiau ca pe lucrurile altuia la care nu prea am mai avut ce sa le fac . cu un akg care evea capsula cu suspensie pe cauciuc am patit-o eu la o sonorizare acum cativa ani . a venit un invitat cam ''aburit'' sa-mi ceara o melodie si cand a plecat s-a impiedicat de cablu si mi l-a trantit pe gresie de pe masa de la maxim 1 metru de pamant . l-am luat imediat de jos si am vb. la el . mergea dar nu mai aveam bas in voce . l-am dus la un prieten electronist care l-a desfacut si mi-a spus ca e agatata bobina de magnet si de atunci il pastrez ca bibelou .


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Defect microfoane
MesajScris: Joi Apr 10, 2014 7:21 pm 
Neconectat
User

Membru din: Vin Ian 13, 2012 9:50 am
Mesaje: 44
Localitate: Bucuresti
Eu nu am problema sa nu am bas in voce. Doar cateodata sunetul se distorsioneaza ca si cum as urla in ele, desi nu urlu. :lol:


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 15 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România