The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Joi Mar 28, 2024 4:14 pm


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 16 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Ce driver se poate imperechea cu un eminence Kappa pro15
MesajScris: Sâm Mai 31, 2014 1:07 am 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Oct 21, 2006 6:26 pm
Mesaje: 1990
Localitate: Bucuresti, Drumul Taberei
C.Remus Ionut scrie:
Salut.Mai poti pune si cred ca e cea mai optima varianta driver eminence psd 2002 se va imbina perfect cu filtrul potrivit cel putin ele asa vin si din fabrica cu driverul asta pe incinta cu kappa pro15a.


PSD 2002 este un driver mediu spre bunicel, doar ca sint probleme la legatura intre firele leonice si firul de bobinaj, se intrerup la legatura in 99% din cazuri, nefiind lipite cu fudor, ci nu nu stiu ce mascarici de adeziv, practic este roluit firul de cupru peste leonic si dat cu adeziv...

De sunat nu suna chiar prost, dar este loc de MUULT mai bine, si ca SPL si ca frecvente superioare.

Si eu am avut la inceput pe boxele mele Ev, in combinatie tot cu Kappa 15Pro, caruia i s-a rupt spiderul din bobina, si a fost inlocuit cu Kappa 15LF, mult mai bun in bass si mult mai rezistent, dar mai slabut in peste 1,8Khz.

Iar la drivere umblam lunar sau chiar bilunar, problema expusa mai sus, niciodata vreunul ars insa!

Difuzoarele Eminence, cer litraj ca sa se desfasoare corect, 100 litrii sint IDEALI pentru acel Kappa 15Pro, nu uita ca mai scazi ceva cu volumul "mincat" de difuzoare, hornul de inalte, filtre, ranforsari(obligatorii fata-spate si laterale).

Apoi am inlocuit totul cu MB15N401 si Selenium D2500TI, si de 3 ani FLAWLESS.

_________________
Repar Amplificatoare Profesionale De Putere: viewforum.php?f=64 Vind surse SMPS pentru amplificatoare: viewtopic.php?f=19&t=16990


Sus
 Profil  
 


Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 16 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 16 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România