The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Joi Mar 28, 2024 4:16 pm


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 7 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Puterea statiilor audio de camera.
MesajScris: Sâm Iun 21, 2014 10:20 am 
Neconectat
User

Membru din: Sâm Iun 21, 2014 10:06 am
Mesaje: 4
Localitate: Bumbesti Pitic jud. Gorj
As dori anumite lamuriri in legatura cu statiile audio de camera!
Cazul de fata ar fii o statie Technics SH-AV500 care spune ca scoate 2x50w in 4 ohmi. (dar ma refer si la modul general).
Volumul statiei este exprimat in dB , mai exact variaza de la -78dB pana la 0 dB !!!
Din cate am gasit eu pe internet din 3 in 3 dB se dubleaza puterea audio in watti .
Ce ma intereseaza pe mine, Daca de exemplu statia este la volumul -10 dB de exemplu atunci ea scoate numai 2x5w ???
Precizez ca pe la -50dB statia scoate cam cat speakerul unui telefon, pe la -30dB deja sunetul este destul de puternic pentru o camera iar pe la -20dB distorsioneaza lejer boxe cu difuzoare de 6.5 inch!!! (in sensul ca distorsioneaza boxele, nu statia in sine).
Ma poate lamuri cineva??


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului: Re: Puterea statiilor audio de camera.
MesajScris: Sâm Iun 21, 2014 12:55 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Oct 21, 2006 6:26 pm
Mesaje: 1990
Localitate: Bucuresti, Drumul Taberei
Daca ai sa pui niste poze cu boxele sau mai bine cu intreg setup-ul (sursa de semnal, pe ce intrare este conectata, amplificator si boxe) poate vei putea fi ajutat/indrumat.

Noi nu avem cum sa stim ce sursa de semnal ai si ce boxe folosesti.

Daca ataci amplificatorul cu un semnal necorespunzator la intrare (mai mare decit nivelul nominal pentru 0db), este posibil ca intreg lantul audio sa distorsioneze.

Cauta manualul de utilizare, vezi ce semnal accepta pe intrare pe intrarea respectiva pe care o folosesti (CD, Tape, Aux In) (sute de milivolti), oficial la amplificatoarele de casa 0db sint 775mV.

Daca de exemplu un amplificator cere 0db la intrare pentru p-max si tu ii dai 2v deja, gradatiile potentiometrului de volum sint neconcludente si deja poti supramodula intrarea respectiva, totul depinzind de calitatea schemei abordate (rezerva lui) si de tensiunile de alimentare ale etajelor preamplificatoare.

In general amplificatoarele de casa de la Technics (si nu numai), sint concepute pentru linia intreaga, unde au adaptat iesirile surselor cu nivelul de intrare specific fiecarei surse de semnal.

_________________
Repar Amplificatoare Profesionale De Putere: viewforum.php?f=64 Vind surse SMPS pentru amplificatoare: viewtopic.php?f=19&t=16990


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Puterea statiilor audio de camera.
MesajScris: Sâm Iun 21, 2014 3:08 pm 
Neconectat
User

Membru din: Sâm Iun 21, 2014 10:06 am
Mesaje: 4
Localitate: Bumbesti Pitic jud. Gorj
Intrarea este pe AUX direct din PC pe o placa de sunet Creative SB 0060 (cred) cu driverele modate de la KxDrivers.
Am testat si cu telefoane si placa de sunet Creative reda mai puternic , nu cu mult ,dar se simte diferenta intre placa de sunet onboard, telefoane si placa de sunet Creative.
Nu cred ca am de unde sa gasesc cati mV scoate la intrare placa de sunet!
Boxele sunt, defapt erau Jamo TT 1000 dar aveau difurile originale stricate si le-am inlocuit cu alte difuri de 6.5 inch (chinezarii) de 4 ohmi ,impedanta boxelor per total fiind undeva la 5 ohmi.

Oricum pe mine ma intereseaza daca ceea ce am spus in legatura cu raportul w/dB este corect sau gresit.

In legatura cu calitatea sistemului.
Am legat la statie un subwoofer Sony SA-W10 + boxele Jamo TT 1000 si oricum fata de un sistem Genius SW 5005 este mai puternic si mult mai calitativ!!
A fost singura comparatie pe care am facut-o.

Ma interesa aceasta informatie deoarece as vrea oarecum sa imi dau seama de puterea reala a unei perechi oarecare de boxe daca ar fi sa leg la statia mea.
Adica de exemplu daca leg perechea de boxe X la statia mea si ascult muzica din PC sau telefon sau altceva si sa zicem ca pe la -10dB incep sa distorsioneze atunci boxele cutare suporta aproximativ Y wati fara sa distorsioneze!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Puterea statiilor audio de camera.
MesajScris: Sâm Iun 21, 2014 6:44 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Joi Sep 05, 2013 10:53 am
Mesaje: 195
Localitate: cluj
cu ce marca de difuzoare ai inlocuit originalele


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Puterea statiilor audio de camera.
MesajScris: Sâm Iun 21, 2014 10:44 pm 
Neconectat
User

Membru din: Sâm Iun 21, 2014 10:06 am
Mesaje: 4
Localitate: Bumbesti Pitic jud. Gorj
Difuzoare de 6.5 inch din subwoofere de camera (dracii de alea 2.1 sau 5.1).


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Puterea statiilor audio de camera.
MesajScris: Lun Iun 23, 2014 2:48 pm 
Neconectat
User

Membru din: Sâm Iun 21, 2014 10:06 am
Mesaje: 4
Localitate: Bumbesti Pitic jud. Gorj
Apropo.
Din cautarile mele pe net am dat peste http://www.niqro.3x.ro/wattmetru/wattmetru.htm
unde spune ca
" Astfel, daca cunoastem valoarea impedantei difuzorului conectat la iesirea unui amplificator si cunoastem si tensiunea pe aceasta impedanta, vom putea afla cu usurinta valoarea puterii debitate, aplicind relatia: P= U^2 / Z "
Nu am generator de frecventa dar am folosit programul NCH Tone Generator setat la o frecventa de 50 Hz.
La -14 dB volum maxim din PC si legat la o boxa de 4 ohmi mi-a dat cam 6 V (curent alternativ).
Inseamna cumva ca , conform formulei respective eu aveam cam 9w in acea boxa, sau eu calculai numai prostii pe acolo!?
x= 36/4


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Puterea statiilor audio de camera.
MesajScris: Mar Iun 24, 2014 10:08 am 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Vin Oct 28, 2005 10:31 pm
Mesaje: 1144
Localitate: Constanta
daca la -14 volumul amplificatorului, ar fi un 9W
la -11 ar fi 18w
la -8 ar fi 36w
la -5 ar fi 72w
la -2 ar fi 144w
si deja cred ca e depasita puterea amplificatorului

_________________
MIXCLOUD - SOUNDCLOUD - FACEBOOK


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 7 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 13 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România