The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Joi Mar 28, 2024 12:03 pm


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Acest subiect este închis, nu puteţi modifica mesaje sau să scrieţi răspunsuri viitoare.  [ 11 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: baraie la volum maxim
MesajScris: Dum Iun 22, 2014 10:08 pm 
Neconectat
User

Membru din: Dum Iun 22, 2014 10:03 pm
Mesaje: 6
Buna ziua tuturor deci recent am dat de un amplif de la niste boxe pentru pc simple nu stiu de cati w :( dar ce stiu ii 100% sigur ca boxa depaseste cu mult valoarea amplif are 200W de masina avea normal 3 boxe intruna dar cele 2 leam scos erau deteriorate si a ramas doar aia cu membrana mare problema este ca daca amplif il conectez la telefon si volumul din amplif este la max si la tell este la max baraie ca dracu boxa.... :( oare dece ???? ca as dori sa fac boxa portabila ca presupun ca amplif nu consuma multa energie ias cumpara o baterie de 12 2A buna mam gandit una de bormasina. Nu ma pre apricep la amplif si boxe


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului: Re: baraie la volum maxim
MesajScris: Dum Iun 22, 2014 11:17 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Joi Mar 20, 2008 2:33 pm
Mesaje: 1962
Localitate: Iashingtown
Tomasss scrie:
Buna ziua tuturor deci recent am dat de un amplif de la niste boxe pentru pc simple nu stiu de cati w :( dar ce stiu ii 100% sigur ca boxa depaseste cu mult valoarea amplif are 200W de masina avea normal 3 boxe intruna dar cele 2 leam scos erau deteriorate si a ramas doar aia cu membrana mare problema este ca daca amplif il conectez la telefon si volumul din amplif este la max si la tell este la max baraie ca dracu boxa.... :( oare dece ???? ca as dori sa fac boxa portabila ca presupun ca amplif nu consuma multa energie ias cumpara o baterie de 12 2A buna mam gandit una de bormasina. Nu ma pre apricep la amplif si boxe



presupui gresit
amplificatoarele auto consuma mult curent si o baterie d`aia de bormasina n-o sa te tina nici 15 minute

baraiala apare pentru ca semnalul tau de intrare este prea mare pentru sensibilitatea la care ai reglat amplificatorul

cu alte cuvinte ai dat amplificatorul prea tare si bagi semnal prea mare din telefon
trebuie sa dai unul din ele mai incet pana nu mai baraie nimic

_________________
aka. adi_0l06


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: baraie la volum maxim
MesajScris: Lun Iun 23, 2014 11:58 am 
Neconectat
User

Membru din: Dum Iun 22, 2014 10:03 pm
Mesaje: 6
nu este amplificator auto este din ceva boxe de calculator 2 boxe simple pana acum pentru probe lam alimentat cu o baterie de 9v si a mers in total cam jum de ora si bateria inca tine :D
Imagine


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: baraie la volum maxim
MesajScris: Lun Iun 23, 2014 4:45 pm 
Neconectat
User

Membru din: Dum Iun 22, 2014 10:03 pm
Mesaje: 6
Am uitat sa intreb daca se poate sa il leg in puncte ?????


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: baraie la volum maxim
MesajScris: Mar Iun 24, 2014 9:52 am 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Vin Oct 28, 2005 10:31 pm
Mesaje: 1144
Localitate: Constanta
Merge si in puncte dar trebuie sa mai citesti cativa ani pe aici pe dincolo, sa invteti
niste termeni si ce inseamna ei si apoi o sa sti sa il pui in puncte sau linie continua ! :wink:

Serios acum... invata despre sensibilitatea amplificatorului, putere, raport de amplificare,
impendanta de iesire, apoi o sa sti ca un amplificator baraie, pataie, gajaie cand ajunge la
puterea lui maxima, nu cand dai tu blana la potentiometru de volum. Vei sti sa cauti un pdf
la integratul ala de pe placa sa vezi cat scoate, sunt oricum poate cativa watti !

Daca si sensibilitatea difuzorului e mica, nu ai cum sa
scoti prea mult spl din el cu amplificatorul acela !

Toate cele bune !

_________________
MIXCLOUD - SOUNDCLOUD - FACEBOOK


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: baraie la volum maxim
MesajScris: Mar Iun 24, 2014 1:22 pm 
Neconectat
User

Membru din: Dum Iun 22, 2014 10:03 pm
Mesaje: 6
pai sa il leg in punte am folosit '+' de la un chanal si '-' de la alt canal si parca :)) merge mai tare si stiu ca amplif nui de cine stie ce putere parerea mea 10w pe ch dar dac amplif ii pus la max si pe tell 24/30 volumu merge super nici nu prea baraie si se aude si tare dac fac rosta de ceva difuzor mai mic o sa il pun pe acela mai vad ce o sa fac ca as face o boxa portabila din el :D
si daca nu lam legat bine in puncte sar putea sa imi explicati pas cu pas cum sa o fac ??? dac vas ruga frumos


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: baraie la volum maxim
MesajScris: Mie Iun 25, 2014 4:29 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Vin Oct 28, 2005 10:31 pm
Mesaje: 1144
Localitate: Constanta
Parca merge mai tare sau mai repede ? :lol:

Daca ne zici ce integrat ai acolo putem sa iti zicem mai multe ! :wink:

Se zice punte nu puncte, si daca terminalul de - de la iesiri e legat la masa,
faptul ca ai luat - de la celalalt canal nu schimba cu nimic treaba, e acelasi lucru !

Ca sa legi un amplificator stereo in punte poti folosi un defazor de 180 grade pe unul din canale,
sau printr-o rezistenta de valoare egala cu rezistenta de reactie negativa conectezi iesirea
primului canal cu intrarea inversoare celui de al doilea canal si ii pui intrarea la masa.

Iesirea va fi in ambele cazuri intre cele doua plusuri.
Plusul canalului inversat in faza prin oricare din metodele de mai sus, devine minusul pt difuzor...

Toate cele bune !

_________________
MIXCLOUD - SOUNDCLOUD - FACEBOOK


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: baraie la volum maxim
MesajScris: Joi Iun 26, 2014 2:38 pm 
Neconectat
User

Membru din: Dum Iun 22, 2014 10:03 pm
Mesaje: 6
cam complicat da nu mai conteaza :)))
Deci acm am facut rost de un amplif de la boxe 2.1 si subu fara sateliti la 20 lei de la un amic si amplif acela are priza mediana sau ceva de genu din cate stiu eu intrebarea este daca las putea alimenta de la o baterie ??????? mam gandit la o bat de ATV/scuter 12v 2A sau ceva de genu sar merita ?????


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: baraie la volum maxim
MesajScris: Vin Iun 27, 2014 11:08 am 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Vin Oct 28, 2005 10:31 pm
Mesaje: 1144
Localitate: Constanta
S-ar merita sa inveti notiunile de baza ca sa nu mai vorbesti singur ?

S-ar merita sa inveti sa te exprimi si sa scrii corect si ordonat ca sa inteleaga toata lumea ?

Eu cred ca da... o zi buna !

_________________
MIXCLOUD - SOUNDCLOUD - FACEBOOK


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: baraie la volum maxim
MesajScris: Sâm Iun 28, 2014 10:39 pm 
Neconectat
User

Membru din: Dum Iun 22, 2014 10:03 pm
Mesaje: 6
Eram sigur ca os a va legati de felul cum ma exprim si de greselile de ortografie :lol: :lol: :lol: Sunt slovac deci numi pasa legativa din partea mea cat doriti pana va veti simti mai bine :D topicu se poate inchide de aici ma descurc si singur :D


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: baraie la volum maxim
MesajScris: Dum Iun 29, 2014 6:58 am 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 04, 2010 3:36 pm
Mesaje: 2679
Localitate: Bucuresti Romania
Multumim pentru respectul fata de membrii forumului , dar si pentru respectul fata de limba româna !

_________________
Excelența face diferența

High
Performance Un produs unicat de o calitate deosebita si construit din pasiune
Audio


Leonardo Fibonacci : F(n) = F(n–1) + F(n–2)


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Acest subiect este închis, nu puteţi modifica mesaje sau să scrieţi răspunsuri viitoare.  [ 11 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 17 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România