The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Vin Mar 29, 2024 3:36 pm


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 4 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Amplificator Camera cu Subwoofer Auto
MesajScris: Mie Sep 17, 2014 2:10 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mie Sep 17, 2014 1:50 pm
Mesaje: 1
Buna ziua!
Ma numesc Madalin, sunt un nou user iar in urma interesarii la un anumit magazine audio despre problema mea, am aflat despre acest forum.
As fi foarte recunoscator daca m-ar putea ajuta cineva cu experienta in urmatoarea problema.
Detin un JBL CS 1215B cu specificatile urmatoare:
Citat:
Nominal Impedance4 ohms
Frequency Response35Hz - 200Hz
Power Handling (Peak)1100W
Sensitivity(2.83V@1m) 90dB
Power Handling (RMS)275W


Acest subwoofer il foloseam pe o statie mica de la un system Genius care initial avea un subwoofer de 50W RMS. A mers asa cam un an de zile, pe statia aceea minuscula. Zilele trecute, din pacate statia a cedat. Mai mult ca sigur finalii.
Acum doresc sa caut un amplificator mai mare pentru a duce mult mai bine acest subwoofer doar ca din lipsa de experienta in domeniu nu stiu ce fel de amplificator am nevoie si cat de puternic sa fie acesta. Alta problema ar fii ca vreau sa mai pot folosii si sateliti de la fostul system.
Din cate am inteles la shop-ul la care am fost astazi am nevoie undeva la 300W pe o iesire pentru a duce foarte bine subwooferul dar nu stiu daca trebuie neaparat iesire pentru subwoofer sau cum se procedeaza cu acel crossover.
Va rog frumos, daca puteti sa imi explicate cum as putea sa rezolv problema si sa pot folosi acest subwoofer in camera.
Stiu ca este un subwoofer auto si nu prea are ce cauta in camera dar l-am primit de la cineva gratis si l-am tinut in casa neavand permis inca. Pana in momentul in care statia a cedat, se auzea destul de decent, imi cutremura peretii nitel :D si asta pe o statie asa mica...nu a fost forjat incat sa prezinte distorsiuni sau altele, l-am folosit atat cat am simtit ca nu-l ingreuneaza lipsa de putere.
Multumesc si sper sa gasesc ajutor.
O zi buna!

PS: Va rog, legat de buget,pana in 500 de lei. Cu cat mai ieftin posibil, deoarece ma prins intr-o perioada cam nasoala.


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului: Re: Amplificator Camera cu Subwoofer Auto
MesajScris: Mie Sep 17, 2014 5:33 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Iul 26, 2008 3:31 pm
Mesaje: 568
Localitate: iasi
hai sati dau un sfat prietenesc. daca cumperi un amplificator iti mai trebuie si crossover sau un filtru pasiv si dupa aia ajungi intro situatie in care iti dai seama ca ai dat banii degeaba deoarece ala auto suna bine in masina. vinde difu si iati un subwoofer activ pt casa. uite aici ce au baietii poate prinzi ceva mai bun decat ce iti recomand eu. http://www.power-zone.ro/produse/_Subwo ... TS_11.html

_________________
mixer - yamaha mg102c, phonic xp2000b,behringer ep1500,cx2310, subwoofer c18-650el , sateliti: e10-200s+ d202ti


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Amplificator Camera cu Subwoofer Auto
MesajScris: Mie Sep 17, 2014 6:28 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Joi Sep 05, 2013 10:53 am
Mesaje: 195
Localitate: cluj
iti recoman acest magazin am cumparat mai multe produse de la ei in special statii auto si nu am avut proble


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Amplificator Camera cu Subwoofer Auto
MesajScris: Mie Sep 17, 2014 8:01 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
cred ca ai uitat sa pui link-ul

unul OK este www.power-zone.ro

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 4 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 33 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România