The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Joi Mar 28, 2024 9:21 pm


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 12 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: STAIRVILLE MH-X50 problema
MesajScris: Sâm Oct 18, 2014 8:02 pm 
Neconectat
User

Membru din: Sâm Oct 18, 2014 5:50 pm
Mesaje: 7
Va salut , sunt nou pe aici. Am urmatoarea problema: folosesc 4 stairville mh-x50 led care merg perfect doar cu consola stairville master 2. Am si o comanda daslight2 gold pe care mh-urile nu merg , primesc comenzile dar functioneaza haotic. Folosesc si un splitter dmx stairville 4 dar tot degeaba (cu sau fara splitter aceasi problema) , pe daslight 2 gold nu merg cum trebuie. Mh-urile le-am setat din meniul lor pe 8 sau 16 canale , degeaba , in daslight 2 sunt patch-uite cum trebuie , nu inteleg unde este problema. https://www.youtube.com/watch?v=-l531Dndyw0 in acest video se vede problema, ele raspund la comenzi dar tremura foarte rapid. Multumesc anticipat pentru o simpla parere sau poate Doamne ajuta pentru rezolvare.


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului: Re: STAIRVILLE MH-X50 problema
MesajScris: Dum Oct 19, 2014 3:27 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Joi Iun 21, 2007 2:58 pm
Mesaje: 795
Localitate: Botosani (Boston-City)
Din cate vad ar fi o problema de setari. Unele dmx-uri au in spate un buton care comuta polaritatea.Eu zic sa incerci sa cauti in program treaba asta sau de pe dmx-ul legat la pc.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: STAIRVILLE MH-X50 problema
MesajScris: Dum Oct 19, 2014 6:34 pm 
Neconectat
User

Membru din: Sâm Oct 18, 2014 5:50 pm
Mesaje: 7
Mh-urile nu au buton de polaritate in spate, in soft nu am gasit o optiune de a schimba polaritatea dar si daca as avea aceasta optiune nu cred ca mi-ar mai functiona celelalte lumini. Comanda stairville master 2 are in spate un buton care schimba polaritatea , daca il dau pe pozitia 2 mh-urile se comporta exact asa cum se comporta pe softul daslight 2, adica haotic, deci de la polaritate e problema cu daslight 2. Am incercat sa schimb polaritatea schimband intre ei pini de la un cablu xlr , data 1 inversat cu data 2 dar fac si mai rau. M-am uitat pe net dupa un dispozitiv care sa schimbe polaritatea dar nu am gasit nimic concret. Am incercat si sa trimit semnal dmx din daslight 2 gold in master 2 (trecand prin ea am crezut ca imi schimba polaritatea) dar nu am rezolvat nimic ori nu am facut eu vreo setare in mater 2. Nu mai am idei si imi este foarte incomod sa umblu si pe laptop si pe master 2 + ca in master 2 nu pot face programele pe care le fac in daslight. Mh-urile astea sunt singurele lumini cu care am patit asa ceva , am comandat pari led , martin spot si wash, beamuri , washuri led chinezesti , orice. Am cumparat splitter dmx cu gandul ca rezolv problema , terminale din acelea cu rezistenta in ele, totul deageaba.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: STAIRVILLE MH-X50 problema
MesajScris: Lun Oct 20, 2014 11:48 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Joi Mar 20, 2008 2:33 pm
Mesaje: 1962
Localitate: Iashingtown
hai sa de despicam problema putin pentru ca e is prea multe variabile si daca luam totul ca un intreg... avem rezultatul povestit de tine

in situatii de genul asta verifici si elimini din start problemele de conexiune DMX pe cablurile XLR
daca zici ca in momentul in care pui controlerul Master 2 luminile functioneaza corect, inseamna ca nu avem probleme pe cabluri

daca zici ca in momentul in care comuti polaritatea din Master2 luminile se comporta la fel de ciudat cum se comporta si atunci cand sunt legate la interfata Daslight, inseamna ca aici e o problema
tu ai zis ca ai inversat in cablu pinii 1 si 2
de ce?
pinul 1 e masa
pinul 2 si 3 sunt de semnal cald respectiv rece, deci aici trebuie facuta inversarea

ai incercat sa conectezi un singur movinghead la Daslight? il conectezi printr-un cablu care stii sigur ca e mufat bine si vezi atunci cum se comporta
daca problema persista, faci inversarea intre pinii 2 si 3

cand ai instalatii de genul asta cu multe lumini interconectate intre ele si cu splitere DMX si mai stiu eu ce.... un simplu cablu pe undeva mufat gresit sau un contact imperfect iti da peste cap totul

PS: ai verifica ssl-urile sa vezi daca sunt corecte si corespund cu ceea ce au nevoie movingheadurile?
de unde ai luat ssl-urile?

_________________
aka. adi_0l06


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: STAIRVILLE MH-X50 problema
MesajScris: Sâm Oct 25, 2014 9:35 pm 
Neconectat
User

Membru din: Sâm Oct 18, 2014 5:50 pm
Mesaje: 7
Adi Lazar am incercat cu un sigur mh , cu 3 cabluri xlr pe rand care in mod sigur erau bune. Pini 2 si 3 i-am schimbat intre ei , nu 1 cu 2 cum am zis initial , am schimbat in cablul xlr firul rosu cu cel alb. Inca nu am gasit rezolvarea la aceasta problema. M-am intalnit la un eveniment cu un baiat care avea de asemenea un soft pe laptop si mh-uri din astea si a zis ca nici la el nu merg pe laptop... Nu stiu ce sa mai incerc. Am anulat pana si impamantarea de la alimenarea mh-ului, m-am gandit ca e din cauza curentului, nici o schimbare.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: STAIRVILLE MH-X50 problema
MesajScris: Dum Oct 26, 2014 3:01 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Joi Mar 20, 2008 2:33 pm
Mesaje: 1962
Localitate: Iashingtown
ssl-urile pentru ele de unde le ai?

poate e o greseala de editare in ssl-uri si de acolo primesc comanda gresita
e ciudat sa aiba ele o problema, nu e imposibil, dar e ciudat


LE: stiu sigur ca cel cu led de 25W merge fara probleme pe soft

_________________
aka. adi_0l06


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: STAIRVILLE MH-X50 problema
MesajScris: Lun Oct 27, 2014 11:12 am 
Neconectat
User

Membru din: Sâm Oct 18, 2014 5:50 pm
Mesaje: 7
Ssl-urile le-am downloadat de pe daslight, cand am vazut ca nu merg am creat eu un patch cu ajutorul user manualului, tot degeaba. Mh x25-urile mi-au mers si mie pe soft. Ma uitam pe net la demo-urile cu x50 , toate sunt controlate numai cu controlere de genul master 2 , cu fadere , nu am vazut nici unul cu soft. Nu ma las pana nu le dau de cap, sa fie o greseala de fabricatie imi este cam greu sa cred. Oricum ele ca si fiabilitate sunt varza, cel putin lotul pe care l-am prins eu ... Probleme cu prismele care se blocheaza si fac un zgomot destul de deranjant. Si inca un lucru , ele constructiv au o optiune de comunicare intre ele , adica conectezi 10 bucati mx-50 intre ele doar cu cabluri dmx , primul din serie il dai pe automat si toate celelalte fac exact ce face primul dar nu cred ca are vreo legatura cu problema mea , cand le conectam la soft le dadeam load defaults.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: STAIRVILLE MH-X50 problema
MesajScris: Lun Oct 27, 2014 11:21 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Joi Mar 20, 2008 2:33 pm
Mesaje: 1962
Localitate: Iashingtown
posibil sa fie undeva o eroare de proiectare

chestia cu master-slave nu are treaba

si eu is curios ce are in plus (sau in minus) un controler d`ala cu faddere?
cred ca ar trebui sa studiem mai in amanunt protocolul DMX512, sa stim cum functioneaza si apoi poate gasim o explicatie

m-am lovit si eu de probleme d`astea demne de dosarele X
de exemplu am un device care e inregistrator DMX, care se leaga dupa controler.. ii dai record, el inregristreaza, apoi ii legi iesirea la cablul dmx care duce la luminite, dai play si merge
asta cel putin teoretic

pentru ca unele lumini merg cu el, altele nu
chinezariile merg toate fara probleme
cand pun ceva movinghead de firma gen un DTS sau SGM sau Proel .... pula, nu mai merg

nu inteleg de ce

_________________
aka. adi_0l06


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: STAIRVILLE MH-X50 problema
MesajScris: Mar Oct 28, 2014 11:41 am 
Neconectat
User

Membru din: Sâm Oct 18, 2014 5:50 pm
Mesaje: 7
Nici la mine nu merge prea bine chestia asta cu stand alone, teoretic inregistra scenele , deconectam laptopul iar intrefata rula scenele in continuare, ciuciu dar nu prea am avut nevoie de aceasta optiune si nu mi-am mai batut capul.
Am cautat proprietatile ficarui tip de semnal dmx out de la fiecare comanda in parte , master 2 si daslight, din nou nu am gasit nimic relevant. Mh-urile au fost trimise la garantie din cauza problemelor cu gobourile si prismele si i-am explicat celui de acolo si aceasta problema , ca nu merg de nici o culoare pe soft, a zis ca o sa studieze problema dar nu prea imi fac sperante pentru ca la telefon era total pe langa omul, daca ii ziceam ca mh-urile astea fac ca porcul cred ca imi zicea ca este normal. Este a doua oara cand sunt timise la garantie si de data asta le-am zis ca as prefera sa imi faca un buy back pentru ca nu imi comvine sa le tin la garantie 3 ani cat este garantia lor dupa care sa zaca prin cine stie ce colt aruncate.
Am avut de-a face cu sharpy beam 200 , facute de chineji, si sincer vorbesc nu am vazut moveing mai fiabil si mai adevarat decat astea, au o viteza de miscare de iti rupi gatul daca le urmaresti cu privirea, intesitate de am topit o clapa cand am uitat lumina fixata pe ea, super culori , le-am folosit afara pe geruri de -10 grade, au 3 ani de utilizare aproape in fiecare wekend si nu au nici pe dracu. Cand spui stairville te duci cu gandul la un brand relativ bun in comparatie cu made in China dar uite ca made in China ofera lucuri super tari la preturi foarte bune, aceste sharpy sincer le prefer in fata martinurilor care oricum sunt vreo 2000 de euro bucata in comparatie cu 600 de euro cat costa un beam.
:))) deci vorbesc mult =))


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: STAIRVILLE MH-X50 problema
MesajScris: Sâm Noi 01, 2014 12:45 am 
Neconectat
User

Membru din: Sâm Oct 18, 2014 5:50 pm
Mesaje: 7
http://m.youtube.com/watch?v=nQHCFztDnlw
http://m.youtube.com/watch?v=f-_K13UpUdA

Aveam un telefon mai slab atunci dar se vede binisor.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: STAIRVILLE MH-X50 problema
MesajScris: Lun Noi 24, 2014 12:00 pm 
Neconectat
User

Membru din: Sâm Oct 18, 2014 5:50 pm
Mesaje: 7
Am rezolvat problema, era din cauza windows-ului 8 pe care il aveam instalat , ca sa imi mearga si mh-x50 a trebuit sa instalez windows 7. Oricum am ramas cu semne de intrebare , logic mi se parea sa fie ori alba , ori neagra , adica ori sa imi mearga toate luminile pe comanda ori sa nu mearga nici una. In fine , bine ca merge. Stima


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: STAIRVILLE MH-X50 problema
MesajScris: Mar Noi 25, 2014 1:29 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Joi Mar 20, 2008 2:33 pm
Mesaje: 1962
Localitate: Iashingtown
hm.. la asta nu m-as fi asteptat :?

in cazul meu... LONG LIVE WINDOWS XP :lol:
nu mi-a facut NICIODATA nici o problema


bine ca s-a rezolvat!

_________________
aka. adi_0l06


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 12 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 17 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România