The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Joi Mar 28, 2024 3:17 pm


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 3 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Despre monitoare de studio
MesajScris: Dum Feb 01, 2015 11:25 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mie Oct 26, 2011 8:47 pm
Mesaje: 217
Localitate: Lugoj
Rog frumos cunoscatorii in domeniu sa ma ajute cu cateva informatii.

1.monitoarele de studio trebuie neaparat sa fie active?

2.Am o pereche de boxe Sansui SP4000a bas de 12 inch 2 medii si 2 tweetere pe boxa cu potentiometru de reglaj soft/natural/clear ...s-ar preta pentru un studio ?

3.daca boxele sansui s-ar preta unei astfel de aplicatii ce amp as putea folosi ?un amp hi-fi ? Cu 2 sau 3 reglaje de ton (bas,mid,high) ?

Multumesc anticipat pentru raspunsuri


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului: Re: Despre monitoare de studio
MesajScris: Dum Feb 08, 2015 1:02 pm 
boxele se folosesc ca monitoare in studiouri inca de prin 1920 . caracteristica acestor boxe este naturaletea si liniaritatea sunetului reprodus nu miile de wati . cea mai cunoscuta boxa monitor este yamaha nx 10 aparuta pe piata la sfarsitul anilor 70 . este o boxa pasiva . deci nu neaparat trebuie sa fie active . intradevar boxele active te avantajeaza datorita faptului ca sant compacte te scutesc de mai un amplificator pe langa mixer , cabluri etc dar nu cred ca vor egala la calitate o boxa pasiva de calitate + un amplificator hi-end (nu hi-fi) pe tuburi . referitor la corectii majoritatea amplificatoarelor de studio si boxele active nu au corectii doar gain asta datorita faptului ca , fiind boxe monitor ele redau exact ce iese din mixer (asta e si rolul lor exact ca si castile ) . daca apar probleme de sound corectiile se fac pe partea de mixaj si corectii . referitor la boxele tale sansui depinde cat sant de liniare . probabil folosindu-le pe ''natural sau clear'' (aici depinde si de ureche) cu un amplificator hi-end vor fi cat de cat ok dar nu cred ca vor putea egala o boxa conceputa special pt. aceasta aplicatie .


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Despre monitoare de studio
MesajScris: Dum Feb 08, 2015 9:36 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mie Oct 26, 2011 8:47 pm
Mesaje: 217
Localitate: Lugoj
Stiu de liniaritate...multumesc...dar dupa cum ma stii eu am incredere mai mult in oldies...acuma depinde...cred ca ma voi orienta catre niste monitoare yamaha...vorba ta...poate gasesc ceva oldies but goldies pe e-bay...


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 3 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 18 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România