The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Joi Mar 28, 2024 1:12 pm


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 10 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Acordaj optim pentru subwoofer
MesajScris: Joi Mar 26, 2015 11:12 pm 
Neconectat
User

Membru din: Lun Mar 16, 2015 11:00 pm
Mesaje: 6
Am construit un subwoofer cu un difuzor Alien 3018 de 18 inch, cu un volum interior de 160L, si acordat la 45Hz, cu 2buc. porturi de 150mm diametru, si lungime de 200mm. Suna destul de bine, dar cand i-am dat din mixer +6dB la frecventa de 63Hz, parca era mai placut bassul. Oare ar trebui sa mai cobor frecventa de acordaj? Cu niste parametri posibili de Thiele-Small in prezenta configurare imi da o curba in simularea cu WinISD beta:
-3dB - 43Hz
0 dB - 50Hz
+3dB - 59Hz
+3.8dB - 68Hz
+3dB - 86Hz
+2.3dB - 100Hz
Am simulat si cu acordaje in frecventa mai joasa, si scade cocoasa aceea, dar am inteles, dar nu stiu de ce nu este bine sa cobori frecventa de acordaj prea tare, ca pierzi din eficienta (daca cineva ma poate ilumina mai bine, este binevenit).
Stiu ca nu este relevant proba cu urechea, dar cand i-am dat cu signal generator a lui WinISD beta, parca s-a confirmat curba mai sus mentionat. De la 50 Hz a incept sa se auda mai tare, 60, 70 chiar tare, si de la 80 pana la 150 parca s-a atenuat, liniarizat. Intradevar, camera unde am probat este doar de 14mp. si poate unele chestii au intrat in rezonanta. Ampliful era un Phonic iAMP 1620, ia mixerul Xenix 1622 usb.
Multumesc pentru atentie.


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului: Re: Acordaj optim pentru subwoofer
MesajScris: Joi Mar 26, 2015 11:34 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19816
Localitate: La sediu
Farago Robert scrie:
Cu niste parametri posibili de Thiele-Small in prezenta configurare imi da o curba in simularea cu WinISD beta:


cum vine asta ? :?

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Acordaj optim pentru subwoofer
MesajScris: Vin Mar 27, 2015 12:00 am 
Neconectat
User

Membru din: Lun Mar 16, 2015 11:00 pm
Mesaje: 6
De accea spun ca parametri Thiele - Small posibili, ca-ci am conversat cu cineva pe o retea de socializare, si din vorba in vorba, a zis ca poate sa-mi vanda ceva dif bass de 18 inch, mi-a si trimis o poza cu dif si parametri, si semana 100% cu dif. Alien 3018. De acolo am dedus, si folosit acele parametri. Cu acele parametri WinISD-ul mi-a dat EPB 57.7, box volume 460.7 lit., tuning freq. 27.34


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Acordaj optim pentru subwoofer
MesajScris: Vin Mar 27, 2015 10:20 am 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19816
Localitate: La sediu
si el de unde are parametrii aceia, i-a visat sau exista o fisa tehnica? :roll:

in conditiile in care doua difuzoare iesite unul dupa altul la chinezi nu au aceiași parametrii T/S cum putem presupune ca niste difuzoare care seamana vor avea aceiasi parametri?

Difuzorul mentionat de tine este o copie de foarte proasta calitate a unul difuzor EV din anii 80. Arata identic cu acesta si cu o alta copie vanduta sub numele de Pyle si inca una vanduta sub numele de Dibeisi.

Toate 3 au parametrii T/S diferiti.

No, de la care luam in cazul asta? :lol:

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Acordaj optim pentru subwoofer
MesajScris: Vin Mar 27, 2015 11:56 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Vin Iul 22, 2011 10:32 pm
Mesaje: 182
Localitate: Galati
De la EV :)))
SCZ DE off


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Acordaj optim pentru subwoofer
MesajScris: Vin Mar 27, 2015 7:57 pm 
Neconectat
User

Membru din: Lun Mar 16, 2015 11:00 pm
Mesaje: 6
Trecand, peste parametrii T/S, care sunt luate la plesneala, si volumul incintei, este ales in functe de cei care au mai folosit acest difuzor, si l-au montat intr-o incinta de 160-170 litri, eu as fi intaresat ca la cei 160 litri, la cat am construit incinta, cu frecventa de acordaj 45Hz, sa mai cobor frecventa de acordaj un pic pentru un bass mai moale? Cei drept inca nu am lipit buretele fonoabsorbant pe interiorul incintei, ci am bagat o bucata de burete in jur de 1M*80CM.
Dupa cum am citit ideal este sa ai cat mai mult fonoabsorbant in cutie. Altii au spus ca prea mult fonoabsorban atenueaza sensibilitaea incintei. Orice informatie corecta este binevenita.
Pe aceasta cale multumesc domnului Mircea Bartic pentru ajutorul acordat.
Cu respect
Robert


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Acordaj optim pentru subwoofer
MesajScris: Vin Mar 27, 2015 8:41 pm 
Neconectat
User

Membru din: Joi Feb 26, 2015 2:48 am
Mesaje: 39
Robert tu nu ai nevoie de ajutor! Ti sa explicat ca fara parametri T/S nu poti face o cutie si nici acordajul acesteia! Acuma tot ce ramane de facut este ca tu sa te joci cu acordajul si sa ajungi la un rezultat ok pentru tine!

-Peste parametri T/S nu se poate trece!!!!
-Fara parametri T/S tu de unde sti daca acel difuzor functioneaza ok intr-o cutie de 160l??????? GHICI GHICITOARE!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Acordaj optim pentru subwoofer
MesajScris: Sâm Mar 28, 2015 8:07 am 
Parametrii ts sunt orientativi, iar cei care iti spun cum va suna boxa numai uitandu-se pe ei, nu trebuiesc luati in seama. Asemeni si celor ce propun in joaca lor cu simulatoarele cutii de 400 l pt un dif de 18, si exemplele pot continua.
O cutie de 160-220 litri este un standard pt orice difuzor de 18 existent pe piata, indiferent daca are sau nu parametri ts, iar acordajul se poate situa oriunde in intervalul 35-50hz, in functie de cum se doreste sunetul. Pt difuzoarele cu qts ridicat, sa zicem peste 0.8, cum este specific difuzoarelor no-name, se poate recurge la un peq la frecventa bump-ului.


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Acordaj optim pentru subwoofer
MesajScris: Sâm Mar 28, 2015 12:35 pm 
Neconectat
User

Membru din: Lun Mar 16, 2015 11:00 pm
Mesaje: 6
Multumesc Dl. Ion Inut pentru raspunsul dat. Trebe sa va dau perfecta dreptate (subwooferul meu, fara TS, construit la plesneala, intru-n volum ghicit, ar trebui sa suna groaznic, dar nu-i asa. Singura nemultumire este, ca pare prea kick, si as vre un pic mai moale). Recunosc ca sunt incepator in domeniu, dar jucandu-ma cu WinISD beta, am observat ca la difuzoarele de marca, volumul incintei, acordajul si graficul mi-l da ok. La alte difuzoare (cele care au Qts >0.4) deja da volume foarte mari, si acordate foarte jos, iar daca scad volumul imi da cocoasa in grafic.
Singurul lucru ce nu am inteles, este ca dece nu este bine sa acordezi o incinta cat mai jos? O sa sune boomy, scade eficienta (se pierd dB)?, group delay prea mare?
Dl. Ion Ionut ce inseamna: sa zicem peste 0.8, cum este specific difuzoarelor no-name, se poate recurge la un peq (???) la frecventa bump-ului.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Acordaj optim pentru subwoofer
MesajScris: Sâm Mar 28, 2015 1:33 pm 
Cauta prin baza de date difuzoare cu qts ridicat si vezi de ce e inutil sa acordezi mai jos. Pe cand cu un peq la frecventa bump-ului (cativa db in minus la frecventa problema), poti imblanzi sunetul, avand in acelasi timp si ceva eficienta la frecventa de acordaj. N-or sa sune ele ca unele care au qts 0.3-0.35, dar nici ca din butoi.
Ca si exercitiu, propun un difuzor realizat de catre o firma cunoscuta, Rcf l15p530. La polul opus, as alege un Rcf mb15n401. As vrea sa vad cunoscatorii intr-ale simularii, cu parametrii ts in mana, cam ce incinte vor propune pt aceste difuzoare.


Sus
  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 10 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 16 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România