The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Mar Apr 16, 2024 7:36 am


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 7 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Ajutor in alegerea amplificatorului potrivit
MesajScris: Lun Apr 20, 2015 6:16 pm 
Neconectat
User

Membru din: Vin Sep 06, 2013 11:59 pm
Mesaje: 25
Buna Ziua,
Dispun in jur de 1300-1500 de lei si am ajuns intr-un impas, nu stiu ce sa aleg intre crest cpx 2600 si phonic xp 2000(ambele sh).Intentionez sa le folosesc pe doua boxe fullrange de 12''(600rms, dif:Jbl - Selenium 12ws600, Driver:BM-d750 Paudio thailand).Ce imi recomandati?


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului: Re: Ajutor in alegerea amplificatorului potrivit
MesajScris: Lun Apr 20, 2015 6:34 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19820
Localitate: La sediu
personal, as merge pe phonic XP2000 il consider mai sanatos construit decat seria CPX care este una low cost de la Crest

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ajutor in alegerea amplificatorului potrivit
MesajScris: Mar Apr 21, 2015 2:21 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Joi Mar 20, 2008 2:33 pm
Mesaje: 1962
Localitate: Iashingtown
si eu sunt de aceeasi parere cu Mircea

am XP2000 si merge foarte bine si fara probleme

_________________
aka. adi_0l06


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ajutor in alegerea amplificatorului potrivit
MesajScris: Mar Apr 21, 2015 8:42 am 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 04, 2010 3:36 pm
Mesaje: 2679
Localitate: Bucuresti Romania
CPX este la origine un proiect Ultra Low Cost dezvoltat de o firma din Singapore , proiect comandat de Peavey inainte de asocierea cu Crest Audio si realizat doar in China ...
Confirmarea referitoare la proiectantul din Singapore gasesti la sectiunea de manuale de service , este specificat clar pe scheme , nu are nicio treaba cu productia USA sau macar cu cei de la CREST Audio :) !
Prea putini jucatori " brand name " de pe piata de profil AUDIO PRO mai au treaba cu proiectarea sau realizarea de echipamente audio ... candva voi detalia amanunte intime despre schimbarile de pe piata si influenta preturilor asupra vanzarilor ...
Vina este doar a voastra , a consumatorilor , ca fapt divers Dynacord vindea in 1989 un mixer cu 12 canale , Eq 2x10 benzi pe main out , amplificator de putere 4x400W / 4 ohmi si DSP reverb incorporat , la pretul de 12.000 de DM ( marci germane !!! ) si daca faceti conversia din DM in Euro , oare cati utilizatori ar plati 5000 Euro pe un mixer ?
E clar , munca nu mai este platita , iar voi nu sunteti in stare sa faceti bani ... trebuie sa cantati mai bine si mai mult .
De aia nu are ursul coada ... Culmea , aia care fac bani fac doar in cardasie cu interlopii , adica cu un anume stil de muzica .
Marea majoritate a consumatorilor de muzica , de moda veche , au renuntat la " consumul " de muzica exact din cauza acestui stil de muzica , promovat agresiv de interlopi .
Cine nu tine cont ca majoritatea populatiei din Romania are alte preferinte muzicale , deja a luat teapa .
Nu sunt inchis la minte , dar am ascultat in Budapesta niste tigani vioristi ... m-au uns pe suflet cu maiestria lor .
Au meritat totul , pana la ultimul Euro , mai ales ca am fost un grup mare :) !
Nu comentez nimic despre virtuozitatea celor de la noi ... cu rezerva ca ma refer ma refer doar la cei din ultimii 10 ani , din zona Bucuresti-ului !

_________________
Excelența face diferența

High
Performance Un produs unicat de o calitate deosebita si construit din pasiune
Audio


Leonardo Fibonacci : F(n) = F(n–1) + F(n–2)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ajutor in alegerea amplificatorului potrivit
MesajScris: Mie Apr 22, 2015 4:14 pm 
Neconectat
User

Membru din: Vin Sep 06, 2013 11:59 pm
Mesaje: 25
La ce teste as putea sa il supun ca sa imi dau seama ca este ok?(phonic xp2000 pe care intentionez sa il achizitionez zilele astea), sa nu fie umblat in el sau mai stiu eu... nu ma pricep prea bine. Va multumesc!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ajutor in alegerea amplificatorului potrivit
MesajScris: Vin Apr 24, 2015 5:24 pm 
in banii astia poti achizitiona si un qsc rmx 2450 S.H. si acel MACH Audio MA 2400 aflat la vanzare care are si vlaga si suna si bine fiind o clona made in ro. reusita !!!


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ajutor in alegerea amplificatorului potrivit
MesajScris: Lun Mai 04, 2015 3:24 pm 
Neconectat
User

Membru din: Vin Sep 06, 2013 11:59 pm
Mesaje: 25
am achizitionat in cele din urma xp2000, sunt foarte multumit de el, dar intodeauna este loc de mai bine :D. Va multumesc pentru sfat !


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 7 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România