The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Vin Mar 29, 2024 12:26 pm


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Hifonics Goliath GX-2415 2400W
MesajScris: Dum Mai 24, 2015 1:04 pm 
Neconectat
User

Membru din: Dum Mai 24, 2015 12:30 pm
Mesaje: 3
Buna ziua, de curand am cumparat acest subwoofer Hifonics Goliath GX-2415 , si am cateva nelamuriri in legatura cu el.

1.Acest difuzor chiar poate sa aiba 2400W rms :?: iar eu cred cu tarie ca din acei 2400w trebuie taiat un zero ,pt adevarata putere, chiar daca pe el scrie ca sunr wati rms ,adica cei adevarati. :?:

2.acest subwoofer are 2 intrari de plus su 2 de minus ,si habar nu am cum sa il leg cat mai bine

Eu il folosesc la o statie Peavey CS-400 (Old School 8) :wink: ) si un mixer Behringer XENYX X1832USB , dar cand il conectez la o statie Vermona regent 620 se aude ca si cand ar fi descentrat ,iar pe prima configuratie nu are nici o problema :|

Multumesc anticipat. :)


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului: Re: Hifonics Goliath GX-2415 2400W
MesajScris: Dum Mai 24, 2015 3:21 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
puterea consider ca este exagerata la prima vedere. Ma indoiesc sincer ca acel sistem magnetic este capabil sa suporte 2400W RMS, dar fara sa testez nu pot sa garantez ca oamenii mint

pt inceput ar trebui sa studiezi manualul si configurarea bobinelor :
http://www.audiodesign.de/downloads/man ... manual.pdf

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Hifonics Goliath GX-2415 2400W
MesajScris: Dum Mai 24, 2015 5:16 pm 
Neconectat
User

Membru din: Dum Mai 24, 2015 12:30 pm
Mesaje: 3
am intra pe acel site ,dar eu am doar pe o parte conectori ,adica 2 de plus si 2 de minus .. :|


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Hifonics Goliath GX-2415 2400W
MesajScris: Lun Mai 25, 2015 11:23 pm 
Neconectat
User

Membru din: Dum Mai 24, 2015 12:30 pm
Mesaje: 3
nimeni nu are nici o idee :idea: :shock:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Hifonics Goliath GX-2415 2400W
MesajScris: Sâm Mai 30, 2015 11:28 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mie Noi 18, 2009 6:00 pm
Mesaje: 144
Localitate: TM
Chiar daca difuzorul nu are 2400W RMS pe termen lung , el totusi suporta multa putere iar amplificatoarele pe care le detii nu sant potrivite pentru asa ceva. Pe Vermona, se aude groaznic datorita faptului ca amplificatorul are doar 50W pe canal si intra in distorsiuni foarte repede. Pe Peavey sant sigur ca se aude mai bine , dar si acest amplificator e destul de slab pentru a amplifica difuzorul , doar 200W la 4 ohm pe canal sau 150W la 2 ohm pe canal , in pragul de clip..... ceea ce inseamna ca si acest amplificator va intra foarte repede in distorsiuni.
Ai mare grija !!! Un amplificator impins peste puterea nominala va distorsiona , adica tot mai mult curent continuu la iesire si asta inseamna ca poti arde difuzorul fara sa-l fi auzit vreodata la adevarata lui valoare.

_________________
Power to the people !
http://tehnotronic.blogspot.com/


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 21 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România