The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Vin Mar 29, 2024 12:31 am


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 22 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Problemă boxă activă
MesajScris: Vin Feb 05, 2016 9:11 am 
Neconectat
User

Membru din: Mar Mai 26, 2015 5:56 pm
Mesaje: 26
Mda, se pare că tot de la calotă este, adică s-a ars bobina ei, dacă zic bine.
Un prieten mi-a recomandat sa-i înseriez o rezistență de până într-un ohm pe plusul de la difuzorul de înalte.
Nu mă pricep, credeți că este o soluție?

Voi comanda o calotă nouă la dv azi când ajung acasă.


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului: Re: Problemă boxă activă
MesajScris: Vin Feb 05, 2016 9:16 am 
Neconectat
User

Membru din: Mar Mai 26, 2015 5:56 pm
Mesaje: 26
Am reușit să o comand acum.
Mulțumesc.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Problemă boxă activă
MesajScris: Mar Feb 09, 2016 4:28 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mar Mai 26, 2015 5:56 pm
Mesaje: 26
Mircea Bartic scrie:
Comanda va pleca maine prin GLS si va ajunge cel mai probabil poimaine.

Am folosit GLS pentru ca localitatea Valenii de Munte are Km exteriori prin NEMOEXPRESS

Rambursul va fi 116 lei inclusiv transport


Mda, adevărul este undeva jumătate, data trecută aţi trimis prin GLS pentru că aţi văzut că Vălenii de Munte are km exteriori şi a costat exact 116 lei.

Mă întreb, am greşit eu cu ceva între timp pentru ca acum să fiu tratat altfel?

Nu este mare caz că am plătit 153,40 lei de data aceasta, este doar o problemă de principiu...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Problemă boxă activă
MesajScris: Joi Oct 27, 2016 1:45 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mar Mai 26, 2015 5:56 pm
Mesaje: 26
Revin după aproape un an constatând cu plăcere că ultima calotă trimisă de dv rezistă! Este adevărat că diferă oarecum la cod de prima comandată, poate că aceasta este mai bună.

În altă ordine de idei, aș dori un sfat în legătură cu un subwoofer activ.

Sistemul actual este: 2buc The Box PA502 A pe stative, mixer Behringer Xenyx Q1002USB, egalizator grafic BEHRINGER FBQ1502, cu ieșire separată de subwoofer.

Menționez din nou, nu mă ocup cu sonorizări, evenimente, le folosesc doar acasă într-o încăpere de 9m x 4,5 m și 4m înălțime ( garajul de fapt :mrgreen: ) și ocazional afară.

Bineînțeles că pe mine mă bătea gândul să merg tot pe „super firma” The Box :D, adică subwoofer-ul TA18, dar sunt sigur că dv mă puteți sfătui mai bine.

Rețineți că pretențiile nu sunt mari și bugetul pe măsură, adică în jurul sumei de 2.000 lei.

Mulțumesc anticipat!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Problemă boxă activă
MesajScris: Sâm Oct 29, 2016 12:04 am 
Neconectat
User

Membru din: Mar Mai 26, 2015 5:56 pm
Mesaje: 26
E bine aşa..


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Problemă boxă activă
MesajScris: Lun Oct 31, 2016 11:19 am 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
discutiile de genul acesta apar mereu pe forumul nostru

boxe active ieftine

nu o sa recomand niciodata nimic ieftin pentru ca eu am o aversiune pentru tot ce inseamna boxe active. Le urasc cu pasiune si am foarte putine exceptii. Toate exceptiile fiind modele fara compromisuri, extrem de scumpe.

P.S.
Toate calotele importate sunt absolut identice. Exista un sigur furnizor pentru fiecare model in parte. :wink:

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Problemă boxă activă
MesajScris: Mar Noi 01, 2016 8:19 am 
Neconectat
User

Membru din: Mar Mai 26, 2015 5:56 pm
Mesaje: 26
„Toate calotele importate sunt absolut identice. Exista un sigur furnizor pentru fiecare model in parte. :wink:

Înseamnă că am fost eu mai blând :mrgreen:

Îți înțeleg perfect punctul de vedere, mai ales că l-ai afirmat de nenumărate ori, în nenumărate situații! :D

Crede-mă sincer că aș cumpăra cu mare bucurie niște scule cu pretenții, dar atât îmi permit în acest moment.
Când am plecat pe ideea boxelor active habar nu aveam cu ce se mănâncă, inițial am cumpărat doar una în ideea de cărat prin curte, prin garaj, pe terasă pentru chefuri.
Am luat prima second hand (cea la care tot schimb calote...), nu mi-a plăcut cum se auzea, îmi lipsea efectul stereo (plus calitatea sunetului...), am luat-o pe a doua, le-am pus pe trepiede și am constatat că nu au bass destul, am luat un egalizator, s-a mai îmbunătățit situația dar nu îndeajuns... Ca să dau rewind în momentul acesta aș pierde prea mulți bani, cum spuneam eu nu fac absolut nici un leu cu ele...

Așa că te rog, spune-mi măcar ce caracteristici ar trebui să caut la un subwoofer, eu vreau ceva cu bass scurt, puternic și profund, nu vreau bârâială.
Să merg pe difuzor de 18?
Cât ar trebui să fie SPL-ul ăla?
Dacă pleacă de la 30-35Hz este de ajuns? Cât contează până la ce frecvență se duce în sus?

Întrebări puerile probabil, dar din cauza asta am postat la „Discuții începători”, motivul este evident... :oops:
Mulțumesc anticipat.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 22 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 19 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România