The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Joi Mar 28, 2024 6:00 pm


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 13 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Parere si recomandare
MesajScris: Joi Sep 17, 2015 12:19 pm 
Neconectat
User

Membru din: Joi Sep 17, 2015 11:47 am
Mesaje: 6
Salutare, detin de ceva vreme un Mixer Behringer Europower PMH1000si un set de boxe Vliiodor tt-10. Le-am folosit o singura data la un majorat pana acum si ma intereseaza o parere despre mixer precum si despre boxe. Sunt incepator, intentionez sa le folosesc in continuare pentru diverse petreceri ocazionale mici si as vrea sa scot ce e mai bun din ele, insa nu prea stiu detalii tehnice despre cum ar trebuii folosite.(ex: conectarea mixerului la PC/Laptop altfel decat prin jack 3.5 pentru un semnal mai bun; modificarea sau inlocuirea boxelor pentru a se "alinia" cat de cat calitativ cu mixerul)Pe scurt as vrea sa stiu ce modificari/recomandari in utilizare sunt necesare pentru a folosi aceste instrumente la alte party-uri de aproximativ 50-100 de persoane.

Acestea sunt instrumentele

http://vlliodor.en.made-in-china.com/pr ... T-10-.html
http://www.musiciansfriend.com/pro-audi ... ered-mixer


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului: Re: Parere si recomandare
MesajScris: Joi Sep 17, 2015 6:27 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Joi Mar 20, 2008 2:33 pm
Mesaje: 1962
Localitate: Iashingtown
atat mixerul cat si boxele sunt slabe

combinatia dintre ele este ok, mai mult de atat nu poti scoate din nici una din ele

_________________
aka. adi_0l06


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Parere si recomandare
MesajScris: Vin Sep 18, 2015 9:03 am 
Neconectat
User

Membru din: Joi Sep 17, 2015 11:47 am
Mesaje: 6
Ok, ms. Sa inteleg ca pentru ce vreau eu(sau imi propun) mai bine le vand si investesc in altceva??


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Parere si recomandare
MesajScris: Vin Sep 18, 2015 10:51 am 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 04, 2010 3:36 pm
Mesaje: 2679
Localitate: Bucuresti Romania
Evident , colegul anterior a incercat sa comunice cu tine in termeni exagerat de " foarte " diplomatici , in realitate ti-a transmis ca ai aruncat banii direct la gunoi .
Cine stie , poate vei recupera o parte din banii cheltuiti, dar in acest caz , nu uita sa-i reinvestesti doar in echipamente audio de calitate PRO !

_________________
Excelența face diferența

High
Performance Un produs unicat de o calitate deosebita si construit din pasiune
Audio


Leonardo Fibonacci : F(n) = F(n–1) + F(n–2)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Parere si recomandare
MesajScris: Vin Sep 18, 2015 11:15 am 
Neconectat
User

Membru din: Joi Sep 17, 2015 11:47 am
Mesaje: 6
Nu cred ca 500 ron sunt aruncati la gunoi. Dar mersi pentru sfaturi. O sa vad ce fac cu ele si pe viitor o sa investesc in ceva de calitate. ms mult inca o data.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Parere si recomandare
MesajScris: Vin Sep 18, 2015 11:38 am 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 04, 2010 3:36 pm
Mesaje: 2679
Localitate: Bucuresti Romania
Da , asa este , banii nu sunt aruncati direct la gunoi , depinde totul doar de perceptia ta , el si-a exprimat un anume punct de vedere , ca si mine :) .
Pe planeta Terra exista si Mercedes , dar si Logan .
Unii sunt multumiti de Mercedes , dar si de Logan , culmea , tocmai in tara Mercedesului !
Totul e posibil pe Terra .
Noi sa fim multumiti ...

_________________
Excelența face diferența

High
Performance Un produs unicat de o calitate deosebita si construit din pasiune
Audio


Leonardo Fibonacci : F(n) = F(n–1) + F(n–2)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Parere si recomandare
MesajScris: Vin Sep 18, 2015 11:56 am 
Neconectat
User

Membru din: Joi Sep 17, 2015 11:47 am
Mesaje: 6
Corect, tocmai de aceeea cand vrem sa evoluam cerem sfaturi si pareri si ne intindem de obicei cat ne tine plapuma. Totusi, daca tot suntem aici, cer o recomandare de inlocuire a celor 3 instrumente cu altele de calitate decenta, avand in vedere totusi scopul lor ocazional. (diverse majorate/aniversari/50-100 persoane).
PS. Nu intentionez sa scot bani din asta, asadar investitia ar fi pe termen mediu-lung.
MS.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Parere si recomandare
MesajScris: Vin Sep 18, 2015 2:54 pm 
Neconectat
User

Membru din: Vin Sep 19, 2014 4:01 pm
Mesaje: 250
Localitate: Bucuresti
Poti alege ''random'' de aici cele mai ieftine echipamente si vor fi mai bune decat ce ai tu acum.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Parere si recomandare
MesajScris: Vin Noi 20, 2015 3:12 pm 
Neconectat
User

Membru din: Joi Sep 17, 2015 11:47 am
Mesaje: 6
O recomandare de pereche de boxe active mai bune pentru ceea ce vreau (muzica party pana in 100pax maxim) si in buget de 1500 roni aveti?
Gasesc ceva bun raport calitate pret?

Ma gandeam(poate zic prostii) la o pereche M-Audio BX8 (vazusem undeva ca ar avea 100w/boxa); ce parere aveti?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Parere si recomandare
MesajScris: Vin Noi 20, 2015 3:38 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mar Ian 25, 2011 9:37 am
Mesaje: 535
Localitate: Targovcity
G31990 scrie:
..... in buget de 1500 roni aveti?
Gasesc ceva bun raport calitate pret?

1500 perechea? Poate arse.

G31990 scrie:
Ma gandeam(poate zic prostii).....
Ai zis mai sus :) (sper ca sti de gluma)
Am avut si eu candva Vlliodor 2x15" / boxa si un amplificator tot de la firma asta de 2 bani. Ca si tine, am pus intrebari aici pe forum, mi s-a raspuns mai in gluma sau in serios, dar in esenta am inteles ca trebuia sa le dau repede si sa iau ceva mai calitativ. Pot sa spun ca am dat din lac in put dupa ce le-am vandut, pentru ca mi-am luat tot ceva made in "ciana" , un pic mai de calitate decat ce avusesem. Dupa primul sezon de evenimente cu ele, am vandut tot si am inceput sa cumpar SH-uri, dar mult mai bune si ceva branduri mai rasarite. Asa cum ti-a mai zis cineva mai sus, vinde ce ai si baga mana mai adanc in buzunar daca vrei sa faci o treaba buna. Daca nu, poti sa gresesti ca multi altii dintre noi, si sa cumperi tot stifturi. Alegerea este a ta.

_________________
0766710585____Billy
Doua lucruri sunt infinite: universul si prostia oamenilor....totusi nu sunt prea sigur despre cea a universului! (Einstein)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Parere si recomandare
MesajScris: Vin Noi 20, 2015 8:09 pm 
Neconectat
User

Membru din: Joi Sep 17, 2015 11:47 am
Mesaje: 6
Ok...incet cu incet incerc "sa nu mi-o iau"
Si judecand dupa nevoile mele...fara evenimente...doar muzica...catre SH spre ce sa ma uit....?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Parere si recomandare
MesajScris: Vin Noi 20, 2015 11:21 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mar Ian 25, 2011 9:37 am
Mesaje: 535
Localitate: Targovcity
Eu unul iti recomand Eminence pentru inceput.

_________________
0766710585____Billy
Doua lucruri sunt infinite: universul si prostia oamenilor....totusi nu sunt prea sigur despre cea a universului! (Einstein)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Parere si recomandare
MesajScris: Lun Noi 23, 2015 10:42 am 
Neconectat
User

Membru din: Vin Iul 11, 2008 10:08 pm
Mesaje: 192
Localitate: BUCURESTI
G31990 scrie:
O recomandare de pereche de boxe active mai bune pentru ceea ce vreau (muzica party pana in 100pax maxim) si in buget de 1500 roni aveti?
Gasesc ceva bun raport calitate pret?

Ma gandeam(poate zic prostii) la o pereche M-Audio BX8 (vazusem undeva ca ar avea 100w/boxa); ce parere aveti?


M-Audio BX8 - sunt monitoare de studio. N-au nici cea mai mica treaba cu ce iti trebuie tie, indiferent de putere.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 13 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 15 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România