The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Vin Mar 29, 2024 9:14 am


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 7 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Dezamagire :)
MesajScris: Lun Sep 28, 2015 9:18 pm 
Neconectat
User

Membru din: Lun Sep 28, 2015 8:57 pm
Mesaje: 7
SALUTARE. Mi am facut cont aici sperand sa aflu in linii mari cateva detalii pentru un hobby de al meu: muzica ( pt ca sunt in echilibru cu vecinii,ne permitem si ne desfasuram toti, cateodata,sa fie MUZICA TARE ). Si asa crescand eu, am bagat bani in difuzoare de bass,medii,inalte,flitre,lemne si au rezultat boxe facute de mine.....desfacute,aruncate,arse,refacute...etc...pana am ajuns la varsta la care am zis sa incerc si lucru gata facut. Pasiunea asta a mea se desfasoare in ...camera mea,in apt. Si usor usor,una cate una am luat: am un sony 7.1 pe care tin 2 behringer VP2520 si pe iesirea de subwoofer tin un amp behringer epq900,in bridge, cu un bhringer b1800x pro. Din mixer mai am o iesire pe care o folosesc rar pt un BEH. ep2000 cu un woofer facut de mine..bassrefflex cu un difuzor eminence lfa de ~450w.

Si acum nemultumirea mea: se aud n am ce zice..dar pt camera asta de 4mx4m,volum mic,ma asteptam sa imi mute creierii si mobila-efectiv,la propriu; dar nu..doar bubuie ok...dar nu s dat pe spate..am auzit boxe turn,de podea care se auzeau la fel de bine cu difuri de 16cm...20 cm...:|

Ce recomandati dementului (mie) sa isi poata realiza visul. Sau nu se poate realiza fara 4 statii de 2000w rms fiecare si 4 woofere pe masura?:)) Poate suna prostesc ce intreb...suportati ma va rog,dar mi se pare haios ca un sistem de casa sau un logitech z5500 sa ma egaleze desi am animalele astea.

PS: ce se intampla in masina,de un woofer de 30cm reuseste ce nu reusesc eu in casa cu 4+1 difuzoare de 15'' si inca unu de 18'' ? -mai clar...sa ti sara curu de pe scaun.

Multam' anticipat cui o avea rabdare de mine.


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului: Re: Dezamagire :)
MesajScris: Mar Sep 29, 2015 10:14 am 
Neconectat
User

Membru din: Vin Iul 11, 2008 10:08 pm
Mesaje: 192
Localitate: BUCURESTI
Nu cunosc modelel de boxe enumerate, dar e foarte posibil sa ai niste faze inversate acolo. In plus, nu toate boxele sunt facute pentru spatii mici. Ceea ce ai tu nu e conceput pentru apartament.
Cat despre EPQ nu te baza pe puterea "declarata"; are muuult mai putin.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Dezamagire :)
MesajScris: Mar Sep 29, 2015 11:44 am 
Neconectat
User

Membru din: Lun Sep 28, 2015 8:57 pm
Mesaje: 7
Cristi Soci multumesc de atentie.
Epq900 stereo pe 4 sau 8 ohmi e praf si pulbere,dar in bridge isi face treaba bine chiar daca nu are 575 w reali. Problema mea sta in woofere cred.Ala constuit de mine hai ca e ''rudimentar'' si b1800x pro intradevar daca iau distanta 5 m de el incep sa simt vibratiile. Ma gandeam sa iau modele destinate masinilor cu difuzoare high excursion, sa ''miste aeru''. Am atentia acum pe un turbosound tbs 212,bandpass...o sa fac o auditie...sa vad daca mi zice ceva. Sau poate poweraudio imi recomanda ceva de vanzare prin care sa obtin bubuiala visata....?


1. http://www.senia.ro/eurolive-vp2520-box ... er-17930-3 astea isi fac treaba bine in camera...bagate pe amp ul 7.1 sony sau bagate pe ep2000....sunt parfum

2. http://www.senia.ro/eurolive-b1800xpro- ... ger-6869-3 asta e in dubiile mele de ce nu mi duduie creierii :)

3. http://www.senia.ro/delta-15lfa-difuzor-eminence-1000-3 pe dansul l am pus la treaba in cutia facuta de mine si da o gramada de bass....dar nu are kick impresionant sa zic asa...poate ii tre egalizator...(nu mi bat capul..il desfintez)

4. http://www.senia.ro/tsb-212-subwoofer-p ... nd-15467-3 pe dansul vreau sa l iau daca se aude frumos sau o sa ma uit la woofere auto sau poate -revin- POWER AUDIO imi propune ceva de camera.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Dezamagire :)
MesajScris: Mie Sep 30, 2015 9:57 am 
Neconectat
User

Membru din: Vin Iul 11, 2008 10:08 pm
Mesaje: 192
Localitate: BUCURESTI
Deci: ceea ce ai tu nu e facut pentru o camera de apartament. E foarte posibil sa ai si niste diferente de impedante.
Boxele Behringer, cu foarte mici exceptii, nu exceleaza la capitolul performanta sau fiabilitate. Pe romaneste, suna prost si crapa usor.
Ceea ce vrei sa tu iei nu e pentru o camera de 3x3!
Pentru camera ti-as sugera un sistem home cinema mai procopsit sau ceva similar.
Calitatea auditiei va fi alta, chiar daca nu te muta de pe scaun.

Parerea mea.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Dezamagire :)
MesajScris: Mie Sep 30, 2015 11:33 am 
Neconectat
User

Membru din: Lun Sep 28, 2015 8:57 pm
Mesaje: 7
Multam' de atentie iar,dl Cristi :)
Nu s un tip pentru finetea sunetului. Forta vreau. Si aseara....am facut un mic truc stiu de multe, dar neaplicat de curand. Am rearanjat mobila un pic cat sa mi pun wooferul intr un colt al camerei, flancat de birou si pat-izolat; cu difuzorul spre perete.Am facut niste probe si rezultatul este...ceea ce doream eu :D. Wooferul ''eminenta'' sa,facut de mine! Il bag la mochetat,nu il mai desfintez pentru ca as fi tampit sa distrug asa bunatate. Cu 1800x poate da rezultat din acelasi procedeu,poate nu,oricum cumpar si tsb ul ca s obsedat de un bandpass. (pt distractia mea,o sa mi fac o cutie si cu mana mea :) )

Am avut sistem,dar nu e de mine. Ma gandeam si la z906,dar nu sunt sigur.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Dezamagire :)
MesajScris: Mie Sep 30, 2015 1:12 pm 
Neconectat
User

Membru din: Vin Sep 19, 2014 4:01 pm
Mesaje: 250
Localitate: Bucuresti
z906 il ascult des la 2 dintre prietenii mei si e o PORCARIE...
In locul tau eu as scapa de ce sub-uri ai acum si as lua 2 suburi sau difuzoare la fel dar mai de firma decat sa ai vreo 10 diferite ca tip de constructie si difuzor si sa nu se ''inteleaga'' intre ele


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Dezamagire :)
MesajScris: Joi Oct 08, 2015 4:09 pm 
Neconectat
User

Membru din: Lun Sep 28, 2015 8:57 pm
Mesaje: 7
multam tomalex de parere,daaaar repet..nu sunt tipul pt finetea sunetului. Amator fiind, ce am acum suna destul de bine. Ce caut este un plus de bass frumos...SIIII lume...am ajuns la dorinta mea!!!
Cum am zis,cum intentionam,am cumparat un tsb 212 (turbosound,subwoofer de 800 w rms,bandpass,cu 2 difuzoare de 15'') .
Bagat baietu la Ep2000 ...bagat ep 2000 la statia de casa pe iesirea de subwoofer si efectul este WOW!!!! Ca in clipurile de youtube la competitiile audio pt masini...iti joaca paru pe cap. Se aude orgasmic! :D


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 7 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 21 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România