The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Vin Mar 29, 2024 2:04 am


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 7 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Boxe pe doua sau pe trei cai avantaje/dezavantaje?
MesajScris: Sâm Oct 24, 2015 9:27 am 
Neconectat
User

Membru din: Vin Oct 23, 2015 11:20 pm
Mesaje: 15
Buna ziua
Sunt nou venit pe acest forum.
Doresc sa-mi cumpar boxe pentru a asculat la ele in casa cat si afara cand am musafiri sau la o mica petrecere.
Am vazut ca majoritatea boxelor de putere au doua cai insa exista si boxe cu trei cai.
Ce avantaje/dezavantaje au cele doua tipuri ?
Va multumesc.


Ultima oară modificat de Angelescu Ovidiu pe Dum Oct 25, 2015 9:36 am, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului: Re: Boxe pe doua sau pe trei cai ?
MesajScris: Sâm Oct 24, 2015 2:19 pm 
Neconectat
User

Membru din: Sâm Oct 24, 2015 1:53 pm
Mesaje: 17
Nici eu nu sunt un expert in acest domeniu dar , am avut ambele tipuri de boxe si diferența pentru MINR a fost una destul de mare , avatajele unor boxe pe 3 cai este ca nu o sa mai fi nevoit sa cumperi /conectezi atâtea cabluri sa fi nevoie sa pui într-un anumit loc basu / sateliți ,doar ca nu o sa se audă la fel de clar sunetul , având in vedere ca pentru difuzorul de bass este nevoie de o anumită încăpere special calculata pentru el , si este logic , fiind cutia mare basul nu mai poate acționa cum ar trebui , dar , daca o sa ai sateliți ( medii / înalte ) separate de bass o sa se audă mult mai clar chear daca o sa trebuiască sa găsești locul potrivit pentru acestea , si părerea mea sateliți cu standuri pr bass ar arata mult mai bine ca niste boxe in linie si având separat basul de medi înalte , o sa le poti regla separat daca o sa le ai băgate in stații diferite , dar fiind in același incinta toate 3 .. O sa se intercaleze sunetele de o sa fie o adevarata harababura Nee-știind care este basul , care este media


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boxe pe doua sau pe trei cai avantaje/dezavantaje ?
MesajScris: Dum Oct 25, 2015 9:35 am 
Neconectat
User

Membru din: Vin Oct 23, 2015 11:20 pm
Mesaje: 15
Eram interesat de urmatoarele:
Care redau mai bine intreg spectrul de frecvente boxele pe trei cai sau cele pe doua cai ?
Care sunt mai rezistente daca bagi semnal cu distorsiuni in ele ?
Va multumesc.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boxe pe doua sau pe trei cai avantaje/dezavantaje ?
MesajScris: Dum Oct 25, 2015 9:53 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Iul 26, 2008 3:31 pm
Mesaje: 568
Localitate: iasi
AngelescuO scrie:
Eram interesat de urmatoarele:
Care redau mai bine intreg spectrul de frecvente boxele pe trei cai sau cele pe doua cai ? eu prefer satelit cu subwoofer separat. o boxa pe 3 cai urcata pe stativ se cam duce basu si e si voluminoasa.
Care sunt mai rezistente daca bagi semnal cu distorsiuni in ele ? daca bagi semnal cu distorsiuni ai sanse sa le arzi fie ele cu 2-3cai.
Va multumesc.
tu vrei boxe profesionale sau hi-fi? daca doresti boxe de podea hi-fi mergi pe 3cai.

_________________
mixer - yamaha mg102c, phonic xp2000b,behringer ep1500,cx2310, subwoofer c18-650el , sateliti: e10-200s+ d202ti


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boxe pe doua sau pe trei cai avantaje/dezavantaje?
MesajScris: Dum Oct 25, 2015 10:53 am 
Neconectat
User

Membru din: Vin Oct 23, 2015 11:20 pm
Mesaje: 15
Am boxe pe trei cai HiFi si se aud foarte bine.
Doresc unele care sa-mi permita sa fac si ceva "galagie" uneori.
Banuiesc ca la cele pe trei cai difuzoarul de medii si driverul sunt mai putin solicitate decat driverul de la doua cai deoarece sunt folosite doua difuzoare pentru a reda aceleasi frecvente in loc de unul si bineinteles puterea primita se distribuie intre doua difuzoare..
In alta ordine de idei daca filtrele sunt corect facute s-ar putea sa redea mai bine frecventele medii spre inalte cele pe trei cai.
Va multumesc.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boxe pe doua sau pe trei cai avantaje/dezavantaje?
MesajScris: Dum Oct 25, 2015 11:39 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Iul 26, 2008 3:31 pm
Mesaje: 568
Localitate: iasi
la boxele pe 3 cai wooferul si difuzorul de medii nu lucreza in aceiasi gama de frecventa. exemplu woofer 40hz-800hz, medii 800hz-3500hz, inalte 3500-20000hz. Filtru iese f scump si cu mult timp de testat pana suna cum trebuie. Incinta o sa iasa marisoara si grea ca sa o urci pe stativ trebuie sa mananci bine. Acum depinde de ce buget ai. Pt ce ai u nevoie sunt ceva banuti de investit pe care nui scoti daca le folosesti doar ocazional prin curte. Sa nu cumperi boxe 3 cai ca mai vad si pe olx viliodor sau alte chinezarii ca o sa iti para rau de banii dati. Boxele bune costa.

_________________
mixer - yamaha mg102c, phonic xp2000b,behringer ep1500,cx2310, subwoofer c18-650el , sateliti: e10-200s+ d202ti


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boxe pe doua sau pe trei cai avantaje/dezavantaje?
MesajScris: Dum Oct 25, 2015 5:32 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
Boxele bassreflex pe 3 cai nu au nici o logica. Tehnologia a avansat suficient de mult incat sa putem acoperi intreg spectul unui fullrange cu un woofer si un driver.

doar in situatii in care se doreste obtinerea unei eficiente foarte mari se folosesc boxe pe 3 sau mai multe cai. (a se citi "aplicatii horn loaded")

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 7 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 23 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România