The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Mar Apr 16, 2024 7:01 pm


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 6 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Nedumerire Allen&heath pa12cp
MesajScris: Mie Oct 28, 2015 3:07 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Lun Mar 15, 2010 1:14 pm
Mesaje: 39
Localitate: zalau-cluj
Va salut! De curand am achizitionat un mixer Pa12cp si as vrea sa stiu daca pot folosi iesirea de mono out, care este pt subwoofer, pe un canal al mixerului? adica sa duc un cablu jack mono, din mono out in Amp in(A sau B) ca sa am filtrare pe unu dintre canale, pt basi. Este in regula, sau aceasta iesire mono out(pt sub), este doar pt amplificator separat? va multumesc!

_________________
***rekynutz***


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului: Re: Nedumerire Allen&heath pa12cp
MesajScris: Joi Oct 29, 2015 10:10 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Lun Mar 15, 2010 1:14 pm
Mesaje: 39
Localitate: zalau-cluj
Astept un raspuns de la cei care detinenti acest mixer, sau de la domnul Mircea Bartic. Multumesc!

_________________
***rekynutz***


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Nedumerire Allen&heath pa12cp
MesajScris: Joi Oct 29, 2015 10:31 am 
Codrin Sabou scrie:
Va salut! De curand am achizitionat un mixer Pa12cp si as vrea sa stiu daca pot folosi iesirea de mono out, care este pt subwoofer, pe un canal al mixerului? adica sa duc un cablu jack mono, din mono out in Amp in(A sau B) ca sa am filtrare pe unu dintre canale, pt basi. Este in regula, sau aceasta iesire mono out(pt sub), este doar pt amplificator separat? va multumesc!

poti folosi asa, iar daca vrei, pe celalalt canal il poti pune pe fb1 sau 2 si dai semnal pe 2 canale mono, pe unul folosesti masterul de pe canalul respectiv ca volum pt sub, iar pe celalalt apesi 100 Hz hi cut si folosesti doar volumul de pe canal FB1 sau 2 (pe ce fb e setat amplificatorul final), astfel vei avea 1 canal bas pana in 100 Hz (mono out) si celalalt canal satelit de la 100 Hz in sus.


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Nedumerire Allen&heath pa12cp
MesajScris: Joi Oct 29, 2015 12:27 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Lun Mar 15, 2010 1:14 pm
Mesaje: 39
Localitate: zalau-cluj
Am inteles, dar pot lasa si doar asa cu filtrare pe unul dintre canale, nu? Ca sa nu mai conectez alt cablu pe FB1,2. am conectat doar un cablu de la mono out la amp in(A) am setat taierea la 100hz pt sub, si am volumul de master (L) pt subwoofer "pe langa volumul separat de sub", iar master(R) sunt satelitii. Este exact ca inainte, doar ca acum am filtrarea pe unul dintre canale. este bine? multumesc!

_________________
***rekynutz***


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Nedumerire Allen&heath pa12cp
MesajScris: Joi Oct 29, 2015 12:59 pm 
Codrin Sabou scrie:
Am inteles, dar pot lasa si doar asa cu filtrare pe unul dintre canale, nu? Ca sa nu mai conectez alt cablu pe FB1,2. am conectat doar un cablu de la mono out la amp in(A) am setat taierea la 100hz pt sub, si am volumul de master (L) pt subwoofer "pe langa volumul separat de sub", iar master(R) sunt satelitii. Este exact ca inainte, doar ca acum am filtrarea pe unul dintre canale. este bine? multumesc!

da e ok. Eu ti-am dat doar un exemplu cum poti folosi si hipass pentru sateliti. Nu trebuie cablu pt a le pune pe FB, amplificatoarele au un comutator mic albastru, langa ledurile ce indica starea amplificatorului.


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Nedumerire Allen&heath pa12cp
MesajScris: Joi Oct 29, 2015 3:26 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Lun Mar 15, 2010 1:14 pm
Mesaje: 39
Localitate: zalau-cluj
Am inteles. Multumesc mult pt ajutor! O zi buna! :)

_________________
***rekynutz***


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 6 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 3 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România