The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Joi Apr 18, 2024 6:37 pm


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 7 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Părere amplificator Phonic
MesajScris: Mar Noi 03, 2015 9:06 pm 
Neconectat
User

Membru din: Sâm Oct 24, 2015 1:53 pm
Mesaje: 17
Salut , o părere despre amplificatorul Phonic 1500 care dupa carte are 2x280 stereo 8ohm , 900 watt bridge 20hz-20kHz , având in vedere ca am sa il pun in mod bridge pe bași . lw 1503 , 30hz-2500hz , 400 rms 800max


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului: Re: Părere amplificator Phonic
MesajScris: Mar Noi 03, 2015 10:19 pm 
Neconectat
User

Membru din: Dum Oct 05, 2014 12:05 pm
Mesaje: 70
Localitate: Galati
e bun amplificatoru in regim de DJ pentru inceput. Am si eu unu modelu bun vechi. Daca il pui in bridge pe 2 basi ai grija ca in bridge cunoaste doar 8 ohm. Am pus eu in bridge si un bas de 600 de 4 ohm la jumatatea din volumu puterii intra in protectie. deci daca o pui in bridge pune doar pe 8 Ohm duce bine eu l-am pus pe un RCF L15S801 parca si prin cross over Cx2310 zguduia bine pana in clip si nu batea difuzoru sau sa faca alte zgomote.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Părere amplificator Phonic
MesajScris: Mar Noi 03, 2015 11:15 pm 
Neconectat
User

Membru din: Sâm Oct 24, 2015 1:53 pm
Mesaje: 17
Borta Alexandru Sorin scrie:
e bun amplificatoru in regim de DJ pentru inceput. Am si eu unu modelu bun vechi. Daca il pui in bridge pe 2 basi ai grija ca in bridge cunoaste doar 8 ohm. Am pus eu in bridge si un bas de 600 de 4 ohm la jumatatea din volumu puterii intra in protectie. deci daca o pui in bridge pune doar pe 8 Ohm duce bine eu l-am pus pe un RCF L15S801 parca si prin cross over Cx2310 zguduia bine pana in clip si nu batea difuzoru sau sa faca alte zgomote.

Mulțumesc pentru sfat , pot sa cumpăr amplificatorul la un preț foarte mic , deaceea am pus aceasta întrebare , difuzorul care il am este pe 8 Ohm , doar ca o da mai imi iau unul , următoarea întrebare este daca o sa afecteze ceva daca pun stația in bridge si conectez bașii in serie ? ( statie -> bass ->bass ) ? Tin minte ca mi-am prăjit un amplificator asa chear daca era chimezarie


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Părere amplificator Phonic
MesajScris: Mie Noi 04, 2015 12:51 am 
Neconectat
User

Membru din: Dum Oct 05, 2014 12:05 pm
Mesaje: 70
Localitate: Galati
nu e bine bridge .. Sfatul meu daca vrei pui puterea in paralel sau stereo. Si basi pe canale stanga dreapta normal. LW1503 sunt pe 8 ohm iar cum ai zis tu Statie-bass-bass deja 8+8 scade la 4 ohm. Sper ca ai inteles


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Părere amplificator Phonic
MesajScris: Mie Noi 04, 2015 7:40 am 
Neconectat
User

Membru din: Sâm Oct 24, 2015 1:53 pm
Mesaje: 17
Borta Alexandru Sorin scrie:
nu e bine bridge .. Sfatul meu daca vrei pui puterea in paralel sau stereo. Si basi pe canale stanga dreapta normal. LW1503 sunt pe 8 ohm iar cum ai zis tu Statie-bass-bass deja 8+8 scade la 4 ohm. Sper ca ai inteles

Am inteles doar acolo cu paralel si Stereo , teai referit ca pot sa leg paralel in bridge sau in stereo ?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Părere amplificator Phonic
MesajScris: Mie Noi 04, 2015 11:15 am 
Neconectat
User

Membru din: Mie Sep 23, 2015 12:51 pm
Mesaje: 189
Localitate: Constanta, Judet Constanta
Salut,

Am eu unul acasa, l-am folosit ocazional pe la petreceri mici de maxim 60-70 de persoane pe 2 Dynacord D15-3 sau pe 2 Yamaha C115V combinat cu mixer phonic..acuma ce sa zic, cand dai volumul mai tare, se cam aude un barait sau un mic ,,poc" in boxe pe bass...nu prea face fata la boxe de 500-600W, se cam suprasolicita.Nu l-am folosit in 4 ohm, mie ca ,,moare"..
Cati bani dai pe el atata face, am vazut ca nou e undeva la 1500 RON.Deci nu te astepta sa aiba performatenele unui amplif de la 1500 euro in sus


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Părere amplificator Phonic
MesajScris: Mie Noi 04, 2015 1:46 pm 
Neconectat
User

Membru din: Dum Oct 05, 2014 12:05 pm
Mesaje: 70
Localitate: Galati
Paralel- primesti semnal pe intrarea 1 si iti reda ambele iesiri independente. Stereo- dai semnal independent la canale si ai iesire stereo. Paralel te ajuta sa folosesti o singura intrare ca sa poti folosi ambele canale ale statiei.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 7 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România