The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Joi Apr 18, 2024 7:21 pm


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 4 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: dB Difuzor
MesajScris: Sâm Noi 14, 2015 8:58 am 
Am o intrebare ca ma macina de ceva timp.. sunt incepator asa ca vreau sa aflu cat mai mult !
Pentru un difuzor de 10 inch (e10-150 sa zicem) sunt destui 95 dB sau se putea si mai mult?


Sus
  
 


 Subiectul mesajului: Re: dB Difuzor
MesajScris: Sâm Noi 14, 2015 12:52 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19820
Localitate: La sediu
Discutia este mai ampla.

Exista niste factori limitatori in constructia si functionarea unui difuzor dictati de legile fizicii.

mai pe scurt, nu poti avea un difuzor care sa fie foarte eficient, sa functioneze in incinta relativ compacta si sa aiba extensie buna in joase.

Pentru oricare dintre acesti 3 factori trebuie sa renuntam la ceilalti.

De exemplu, daca vrem sa obtinem un difuzor cu extensie buna, vom pierde din eficienta si va trebui sa avem o incinta mare ca si volum.
Daca vrem un difuzor eficient, cu SPL mare, va trebui sa renuntam la extensie.

Producatorii nu fac altceva decat sa ofere difuzoare cu echilibre diferite intre aceste 3 trasaturi.

In functie de amplicatia in care va trebui sa functioneze difuzorul, vom alege produsul corect.

95dB este o sensibilitate corecta si ne indica faptul ca difuzorul a fost optimizat sa functioneze ca si fullrange-satelit si nu ca difuzor strict de medii. Daca am fi avut SPL la 1W de 98 dB am fi avut de-a face cu un difuzor strict de medii care nu ar fi putut functiona de la 80-100 de Hz in sus, ci doar de pe la 250-300.

Exceptand Eminence, care declara sensibilitatea inselator (ca sa nu spun direct mincinos) cam toti ceilalti producatori o dau OK si ne putem oarecum ghida dupa aceasta cand alegem un difuzor.

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: dB Difuzor
MesajScris: Sâm Noi 14, 2015 5:36 pm 
Sa stiti ca am inteles foarte bine ;) Nu trebuie nici prea mult nici prea putin! Sa fie undeva la mijloc!
Despre eminence stiu ca mint cu dB


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: dB Difuzor
MesajScris: Sâm Noi 14, 2015 9:40 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mie Iul 14, 2010 9:25 am
Mesaje: 130
Localitate: bihor
ai inteles perfect...


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 4 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România