The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Vin Mar 29, 2024 12:28 am


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Acest subiect este închis, nu puteţi modifica mesaje sau să scrieţi răspunsuri viitoare.  [ 8 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Legatura filtru boxe.
MesajScris: Mar Ian 12, 2016 3:06 pm 
Neconectat
User

Membru din: Vin Iun 05, 2015 9:31 pm
Mesaje: 12
Salut am si eu o intrebare care ma tot framanta. In primul rand am doua incinte a cate 2 difu+driver. Eu nu folosesc filtrul pe difuzor il las sa dea cat poate el. Mentionez ca am ew1505 filtru dyfp62 si comp 44 . Intrebarea este: daca eu nu filtrez cele doua difuzoare si le pun pe direct ,automat am cazut la 4 omi. Daca pe acelasi cablu pun si filtru cu drivere , imi scade omajul mult? Daca se poate un raspuns concret. Imi e teama ca imi scade omajul sub 4 si ard amplificatorul. Multumesc o seara buna . Si imi cer scuze daca am postat unde nu trebuie.


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului: Re: Legatura filtru boxe.
MesajScris: Mar Ian 12, 2016 10:16 pm 
Neconectat
User

Membru din: Vin Apr 17, 2015 9:50 pm
Mesaje: 39
Localitate: Simleu Silvaniei
Nu e bine sa faci asa ceva arzi automat driveru fara filtru,si nici ideea cu difu legat pe direct nu cred ca e foarte buna dar daca tie iti place cum suna e ok .


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Legatura filtru boxe.
MesajScris: Mie Ian 13, 2016 10:38 am 
Neconectat
User

Membru din: Lun Iun 27, 2011 8:34 pm
Mesaje: 43
Localitate: Targu Mures/Cluj Napoca
Este chiar recomandat sa legi filtrul in boxe, dar vor trebui verificate specificatiile filtrului, este posibil sa se comporte diferit daca il legi pe 2 difuzoare de 8 ohmi, in cazul in care filtrul este conceput pentru un singur difuzor de 8 ohmi. Sau, cel mai simplu, legi filtrul in boxe, si daca iti place cum suna, il lasi asa.

Cu amplificatorul nu vor fi probleme, atata timp cat are puterea specificata la 4 ohmi.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Legatura filtru boxe.
MesajScris: Dum Ian 17, 2016 2:08 am 
Neconectat
User

Membru din: Vin Iun 05, 2015 9:31 pm
Mesaje: 12
In legatura cu driver-ul,este legat la filtru . Boxele sunt pe direct. Dar cred k o sa pun filtrul pe un singur difuzor si unu il las pe direct atunci automat ai fac 4 omi . Boxa 8 omi+filtru(boxa,driver)8omi. Eu zic k e o idee buna si nu fortez amplificatorul.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Legatura filtru boxe.
MesajScris: Dum Ian 17, 2016 10:05 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
De unde tot apareti astia care nu sunteti capabili sa va exprimati in scris?

La scoala chiar nu va mai invata nimic? :? :evil:

Scrie in limba Romana daca vrei sa ti se mai raspunda si mai ales exprima-te COERENT!!!!

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Legatura filtru boxe.
MesajScris: Mar Feb 02, 2016 11:50 pm 
Neconectat
User

Membru din: Vin Iun 05, 2015 9:31 pm
Mesaje: 12
Mircea Bartic scrie:
De unde tot apareti astia care nu sunteti capabili sa va exprimati in scris?

La scoala chiar nu va mai invata nimic? :? :evil:

Scrie in limba Romana daca vrei sa ti se mai raspunda si mai ales exprima-te COERENT!!!!

Domnul Mircea Bartic nu cred ca am adresat o intrebare in care cineva sa ma ajute sa scriu ,am adresat o in in care cineva sa ma ajute cu niste legaturi la o boxa, putin conteaza parerea dumneavoastra pentru mine si sunt sigur ca alti utilizatori au inteles ceea ce vreau sa spun. Tinand cont ca mi sa raspuns la intrebare si am fost cat de cat ajutat asta inseamna ca sa inteles . Mai bine nu ati fi comentat pentru ce? Ca sa va faceti activ pe site? Nu cred k nu ati inteles intrebarea mea! Dara asa k simplu fapt sa aveti acolo activitate . Imi pare rau k ajung sa fac acest comentariu . Dar daca v-ati inscris pe acest site sau sunteti vre-un moderator ceva macar incercat sa ajutati pe cei ce putin au habar de acest domeniu nu sa ai criticati pentru cum scrie sau cine stie ce alte chesti.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Legatura filtru boxe.
MesajScris: Mie Feb 03, 2016 8:43 am 
Neconectat
User

Membru din: Dum Dec 01, 2013 8:01 pm
Mesaje: 168
Localitate: rm valcea
Tare de tot !
Sunt curios ,chiar foarte curios cine o sa ne dea pensii?
Lucrurile sunt foarte complicate ,cu generațiile dupa revolutie ,


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Legatura filtru boxe.
MesajScris: Mie Feb 03, 2016 9:49 am 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 04, 2010 3:36 pm
Mesaje: 2679
Localitate: Bucuresti Romania
ddkdodyk scrie:
Domnul Mircea Bartic nu cred ca am adresat o intrebare in care cineva sa ma ajute sa scriu ,am adresat o in in care cineva sa ma ajute cu niste legaturi la o boxa, putin conteaza parerea dumneavoastra pentru mine si sunt sigur ca alti utilizatori au inteles ceea ce vreau sa spun. Tinand cont ca mi sa raspuns la intrebare si am fost cat de cat ajutat asta inseamna ca sa inteles . Mai bine nu ati fi comentat pentru ce? Ca sa va faceti activ pe site? Nu cred k nu ati inteles intrebarea mea! Dara asa k simplu fapt sa aveti acolo activitate . Imi pare rau k ajung sa fac acest comentariu . Dar daca v-ati inscris pe acest site sau sunteti vre-un moderator ceva macar incercat sa ajutati pe cei ce putin au habar de acest domeniu nu sa ai criticati pentru cum scrie sau cine stie ce alte chesti.

Esti sigur ca ai dreptate ?
Acest forum reprezinta o forma de socializare intre persoane cu interese comune , dar nu este sub forma vorbita , ci sub forma scrisa .
Pentru a ne putea intelege , trebuie sa folosim limba romana folosita in mod corect .
Daca insisti sa folosesti agramatisme sau cuvinte de neinteles , nu vei putea primi sprijin tehnic competent , deoarece este imposibil de inteles la ce te referi .
Cat despre pensii , nicio problema .
Ele vor fi platite intotdeauna , pentru ca si de acolo se poate fura .
Te-ai nascut in Romania ? Sau in Europa etc , situatia e identica ...
Vei plati fortat taxe si impozite , indiferent daca stii ( sau nu !!! ) sa vorbesti , sa scrii sau sa citesti in limba romana ( sau in limba tarii respective ) corect sau mai putin corect .
In plus , tara te vrea prost , ca sa nu iti poti cere drepturile !
Desi Romania are cea mai democratica constitutie din Europa , datorita celor fara studii e posibila orice incalcare a drepturilor .
Nu imi e mila de voi , cei care ati ales sa nu va cunoasteti drepturile !
Gata , destul cu comentariile pe acesta tema .
Cei ce vor continua vor fi banati pe motive de offtopic .
Acesta nu este un forum de politica sau cultura .
Nu ma obligati sa aplic masuri disciplinare !

_________________
Excelența face diferența

High
Performance Un produs unicat de o calitate deosebita si construit din pasiune
Audio


Leonardo Fibonacci : F(n) = F(n–1) + F(n–2)


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Acest subiect este închis, nu puteţi modifica mesaje sau să scrieţi răspunsuri viitoare.  [ 8 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 19 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România