The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Vin Apr 19, 2024 9:12 pm


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 3 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: amplificator boxe MAG
MesajScris: Mie Ian 27, 2016 11:23 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mie Ian 27, 2016 10:44 pm
Mesaje: 2
Salutare,

Am si eu nevoie va rog de un sfat de la unul din profesionistii de pe acest forum.
la SH am luat 2 boxe MAG MD 534 http://www.poweraudio.ro/boxa_MAG_MD534?search=md%20534
si un amplificator t.amp TA 1050 http://www.thomann.de/ro/tamp_ta1050ii_ ... 0_156555_0
bune, rele, cum or fi astea sunt. functioneaza, suna ok.

intrebarile mele ar fi urmatoarele, va rog sa-mi confirmati sau corectati-ma daca gresesc in ceea ce spun.

boxele sunt exact ca in poza de pe site, au fost luate de noi acum 2 ani.
pe boxe pe spate scrie 4 ohmi, ceea ce tind sa cred ca e o greseala, peste tot unde am vazut specificatiile scrie 8 ohmi...?

m-am uitat si pe aici pe forum si alte site-uri, nu reusesc sa imi dau seama care e diferenta la legarea in serie/paralel. amplificatorul este comutat pe "stereo" din spate. daca eu le leg cu cablu speakon, fiecare boxa pe un canal al amplificatorului, inseamna ca sunt in paralel? sau daca leg o boxa la un canal, si din ea plec cu cablu la cealalta boxa e acelasi lucru?

in cazul in care sunt in paralel am inteles ca scade impedanta. care este ea daca boxele sunt conectate asa cum am zis mai sus?
la specificatiile amplificatorului zice: 2x 525W/4Ohm, 2x 350W/8Ohm.
ceea ce ma aduce la intrebarea principala: este potrivit amplificatorul pentru boxele acestea? e prea mare, prea mic?
in cazul in care nu e potrivit puteti sa imi spuneti ce riscuri am daca le folosesc asa? (amplif cu aceste boxe)
precizez ca nu le folosesc la evenimente, vor sta la o cabana si vor functiona la chefuri ocazional.

daca e posibil sa le stric cu amplif asta, imi puteti recomanda un amplificator nou/SH pentru boxele MAG? bugetul ar fi de 1200 lei.

va multumesc anticipat.


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului: Re: amplificator boxe MAG
MesajScris: Joi Ian 28, 2016 9:56 am 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19820
Localitate: La sediu
combinatia este OK

MAG produse si in alte impedante decat cele standard, deci este foarte posibil sa ai niste boxe pe 4 ohmi.

In cazul tau este foarte OK pentru ca tragi mai multa putere din amplificator.

Este usor sa stabilesti impdanta lor.
Masoara cu un ohmetru rezistenta boxelor. Daca valoarea este in zona 3-4.5 Ohmi , atunci ai niste boxe de 4 Ohmi, daca este peste 6 Ohmi, atunci ai niste boxe de 8 ohmi (Impedanta)

Daca boxele sunt de 4 ohmi trebuie sa le folosesti fiecare pe canalul ei al amplificatorului. Sa nu le pui pe ambele pe acelasi canal

Modul paralel al amplificatorului nu face altceva decat sa duca semnal de la intrarea canalului 1 la intrarea canlului 2. Astfel vei putea transfera semnal (mono) pentru ambele canale cu un singur cablu.

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: amplificator boxe MAG
MesajScris: Joi Ian 28, 2016 7:34 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mie Ian 27, 2016 10:44 pm
Mesaje: 2
e bun. m-am linistit. multumesc frumos.
oricum nu aveam de gand sa le pun pe ambele pe acelasi canal.

am gasit intr-o alta discutie pe forum linkul urmator care nu mai e activ
http://www.fixya.com/support/t174447-me ... _impedance

aveti cumva vreun alt site de unde as putea sa ma documentez mai bine?
si chiar o sa caut pe cineva sa le masoare de curiozitate, eu nu am aparatura.

stima!


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 3 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 19 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România