The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Vin Mar 29, 2024 1:15 am


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 9 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Conectică mixer - egalizator
MesajScris: Mar Mar 22, 2016 9:29 am 
Neconectat
User

Membru din: Mar Mai 26, 2015 5:56 pm
Mesaje: 26
Bună ziua,
Am nevoie de puțin ajutor cu legăturile dintre un mixer și un egalizator.

Până acum căteva zile foloseam calculatorul legat la un egalizator (un antic Electronica Industrială 2x10 benzi), din care mergeam în mixer (Behringer Xenyx Q1002 USB) și din acesta în două boxe active. Totul era ok, se auzea binișor pentru pretențiile mele, menționez că nu ma ocup cu evenimente, sunt sculele din garaj, pentru urechile mele și chefuri acasă.

Cu gândul de a upgrada componentele (și o ieșire separată pentru un viitor subwoofer) am achiziționat un egalizator nou (Behringer FBQ1502).
Vă rog să îmi sugerați conectica cea mai bună între aceste componente și ce fel de cabluri să folosesc.

Eu am încercat o probă, de data aceasta cu egalizatorul cel nou montat între mixer și boxe, dar rezultatul este groaznic, sunt tot felul de bâzâieli pe acolo. În mixer am intrat cu cablu USB din calculator, apoi, din ieșirile pricipale ale mixerului (unde aveam boxele până acum) am mers în egalizator cu 2 cabluri cu Jack 6.3mm la ambele capete (niște ieftineli luate doar pentru probă), iar din egalizator am mers la boxe tot pe ieșirile cu Jack 6.3mm.

Mulțumesc anticipat!


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului: Re: Conectică mixer - egalizator
MesajScris: Mar Mar 22, 2016 10:36 am 
Neconectat
User

Membru din: Mie Sep 23, 2015 12:51 pm
Mesaje: 189
Localitate: Constanta, Judet Constanta
Foloseste jack de 6.3 semnal balansat la iesirea din main out al mixer-ului(desi vad ca in manualul mixerului este iesire nebalansata nu stiu daca vei avea succes)- si intrari xlr in egalizator.Intre egalizator si active foloseste xlr mama/tata. Pe cablu ala jack sigur nu ai semnal balansat daca sunt ieftinituri,

S-ar putea sa te coste toate cablurile la minim 200 RON-in functie de lungimea lor, dar daca vrei putina calitate investesti :)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Conectică mixer - egalizator
MesajScris: Mar Mar 22, 2016 9:39 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mar Mai 26, 2015 5:56 pm
Mesaje: 26
Mulţumesc frumos pentru răspuns, este logic ce spui tu.

Dar mă gândeam la ceva, dacă tot nu am semnal balansat pe ieşirea principală de la mixer, nu ar fi mai bine să iau semnalul de ieşire din rca-urile mixerului?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Conectică mixer - egalizator
MesajScris: Mie Mar 23, 2016 8:04 am 
Neconectat
User

Membru din: Mie Sep 23, 2015 12:51 pm
Mesaje: 189
Localitate: Constanta, Judet Constanta
Bozobyk scrie:
Mulţumesc frumos pentru răspuns, este logic ce spui tu.

Dar mă gândeam la ceva, dacă tot nu am semnal balansat pe ieşirea principală de la mixer, nu ar fi mai bine să iau semnalul de ieşire din rca-urile mixerului?


Nu stiu daca gasesti cablu gata facut rca la un capat si xlr la celalalt, e cam mare diferenta de semnale intre cele 2


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Conectică mixer - egalizator
MesajScris: Mie Mar 23, 2016 8:51 am 
Neconectat
User

Membru din: Mar Mai 26, 2015 5:56 pm
Mesaje: 26
Un cablu de genul ăsta ar merge?

http://www.senia.ro/cfu-1-5-mc-snow-cab ... al-38652-3

Ar mai fi ceva, tu spui să leg boxele la mixer prin conector xlr la ambele capete, cablurile mele au Jack 6.3 la un capăt, aș putea schimba doar conectorul, păstrând restul cablului?

Și încă ceva (scuze dar nu mă pricep), ca să fac legătura dintre mixer și egalizator nu am găsit decât cabluri relativ lungi, ar fi mai bine să iau cablu la metru și conectori și să le confecționez eu?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Conectică mixer - egalizator
MesajScris: Mie Mar 23, 2016 9:20 am 
Neconectat
User

Membru din: Mie Sep 23, 2015 12:51 pm
Mesaje: 189
Localitate: Constanta, Judet Constanta
Bozobyk scrie:
Un cablu de genul ăsta ar merge?

http://www.senia.ro/cfu-1-5-mc-snow-cab ... al-38652-3

Ar mai fi ceva, tu spui să leg boxele la mixer prin conector xlr la ambele capete, cablurile mele au Jack 6.3 la un capăt, aș putea schimba doar conectorul, păstrând restul cablului?

Și încă ceva (scuze dar nu mă pricep), ca să fac legătura dintre mixer și egalizator nu am găsit decât cabluri relativ lungi, ar fi mai bine să iau cablu la metru și conectori și să le confecționez eu?


E ok cablul din link
Ce boxe active folosesti? Ai input xlr sau doar jack mare?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Conectică mixer - egalizator
MesajScris: Mie Mar 23, 2016 9:24 am 
Neconectat
User

Membru din: Mar Mai 26, 2015 5:56 pm
Mesaje: 26
Am input xlr la boxe.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Conectică mixer - egalizator
MesajScris: Mie Mar 23, 2016 9:35 am 
Neconectat
User

Membru din: Mie Sep 23, 2015 12:51 pm
Mesaje: 189
Localitate: Constanta, Judet Constanta
Te duci cu cablul din link din mixer in egalizator, apoi te duci cu xlr din egalizator in xlr-ul boxei, iti este necesar 2xcablu xlr mama cu tata la capeti..lungimea tu o cunosti.

Sfatul personal este sa le cumperi gata facute:Cordial,Adam Hall


Ultima oară modificat de Gogu San pe Mie Mar 23, 2016 9:40 am, modificat de 4 ori în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Conectică mixer - egalizator
MesajScris: Mie Mar 23, 2016 9:38 am 
Neconectat
User

Membru din: Mar Mai 26, 2015 5:56 pm
Mesaje: 26
Ok, mulțumesc frumos.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 9 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 14 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România