The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Joi Mar 28, 2024 11:42 pm


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 26 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Sfat achizitie sistem audio profesional
MesajScris: Mie Apr 27, 2016 12:44 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mar Apr 26, 2016 10:39 am
Mesaje: 9
Oancea Catalin scrie:
Eu cred ca omul nu vorbeste serios. Chiar ai da 4-5000 de euro pentru o razbunare? Solutii bune ti s-au oferit mai sus. Inchiriezi, pentru un weekend in prima faza, un sistem de sonorizari de minim 5000W, il "stresezi" pe vecin de vineri seara pana luni dimineata, si vezi zilele urmatoare daca s-a potolit. Daca omul si-a bagat mintile-n cap, ai scapat cu doar vreo 500 de euro. Gandeste-te ca in cazul in care vrei sa le cumperi de noi doar pentru a te razbuna pe vecin, dupa ce-l cumintesti poate o sa vrei sa vinzi aparatura, la care din start pierzi cam o treime. Eu tot sper sa fie o gluma...dar pe de alta parte as vrea sa vad cum se termina cea mai costisitoare razbunare (audio) din Romania :) !!!


Nu e o gluma. De multe ori in viata pierdem bani, insa daca in castig dreptul la liniste, nu e o pierdere, e un castig. Fiecare lucru poate avea uneori un pret, insa sunt si lucruri de nepretuit, care nu se pot cumpara. Daca cu vorba, cu politia, cu scandalul nu rezolv nimic, in mod sigur voi ajunge aici, si nu voi regreta nimic. Nu e razbunare, e o reactie fireasca intr-o societate deformata, incapabila sa stabileasca norme de comportament intre oameni, e Romania in care traim, Romania in care statul isi bate joc de noi prin n metode, fara se ne protejeze.


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului: Re: Sfat achizitie sistem audio profesional
MesajScris: Mie Apr 27, 2016 1:35 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mar Ian 25, 2011 9:37 am
Mesaje: 535
Localitate: Targovcity
In cazul asta mergi pe boxe (basi si sateliti) active, ca sa scapi de procesare si amplificatoare externe. Cu 5000 de euro gasesti solutii destul de bune cat sa dai si petrecere pentru toti vecinii pe o raza de 1km. Poti sa folosesti mixerul mentionat de tine.

_________________
0766710585____Billy
Doua lucruri sunt infinite: universul si prostia oamenilor....totusi nu sunt prea sigur despre cea a universului! (Einstein)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sfat achizitie sistem audio profesional
MesajScris: Mie Apr 27, 2016 2:48 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Joi Apr 14, 2011 7:07 pm
Mesaje: 145
Localitate: Hamburg
Oancea Catalin scrie:
un sistem de sonorizari de minim 5000W, il "stresezi" pe vecin de vineri seara pana luni dimineata, ai scapat cu doar vreo 500 de euro.

Gresit , astia 500 euro vor fi doar banii dati dupa urma proceselor verbale , cel putin.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sfat achizitie sistem audio profesional
MesajScris: Mie Apr 27, 2016 2:52 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mar Ian 25, 2011 9:37 am
Mesaje: 535
Localitate: Targovcity
Ungureanu Catalin scrie:
Oancea Catalin scrie:
un sistem de sonorizari de minim 5000W, il "stresezi" pe vecin de vineri seara pana luni dimineata, ai scapat cu doar vreo 500 de euro.

Gresit , astia 500 euro vor fi doar banii dati dupa urma proceselor verbale , cel putin.

Daca pana acum vecinul "a scapat" cu basma curata, nu vad de ce n-ar scapa si colegul de amenzi. Uite o solutie mai buna, dar cred ca mai scumpa :) https://www.youtube.com/watch?v=pt5q1bJ4Bzo

_________________
0766710585____Billy
Doua lucruri sunt infinite: universul si prostia oamenilor....totusi nu sunt prea sigur despre cea a universului! (Einstein)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sfat achizitie sistem audio profesional
MesajScris: Mie Apr 27, 2016 3:17 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Joi Apr 14, 2011 7:07 pm
Mesaje: 145
Localitate: Hamburg
Hai sa fim seriosi, vine politia ma asund sub pat ,le dau o palinca si au plecat , daca e le dau la plecare si 2 palme ca m-au deranjat.
Astea sunt povesti, 5000 euro sa il iau la misto pe vecin .


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sfat achizitie sistem audio profesional
MesajScris: Mie Apr 27, 2016 3:20 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mar Ian 25, 2011 9:37 am
Mesaje: 535
Localitate: Targovcity
Ungureanu Catalin scrie:
Astea sunt povesti, 5000 euro sa il iau la misto pe vecin .

Si mie mi se pare cam absurd. Mai degraba as da 100 de euro in fiecare saptamana la un rachet sa-l bata in fiecare weekend.

_________________
0766710585____Billy
Doua lucruri sunt infinite: universul si prostia oamenilor....totusi nu sunt prea sigur despre cea a universului! (Einstein)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sfat achizitie sistem audio profesional
MesajScris: Joi Apr 28, 2016 8:24 am 
Neconectat
User

Membru din: Mie Sep 23, 2015 12:51 pm
Mesaje: 189
Localitate: Constanta, Judet Constanta
Daca vine politia sau jandarmeria din cauza unei reclamatii de galagie, OBLIGATORIU trebuie sa vina cu sonometru, omologat de INM cu buletin de verificare metrologica.

Amenzile pentru galagie se dau in baza dispozitivelor SPECIFICE pentru masurat nivelul sonor al galagiei. TOATE DISPOZITIVILE de masurat de altfel, indiferent de domeniul de utilizare, atata timp cat sunt utilizate in aplicarea legii, obligatoriu omologate si verificate metrologic periodic cu avizul INM-ului.

Fac pariu ca foarte,foarte putini din Politie sau Jandarmerie cunosc acest aspect juridic

Am gasit urmatoarele:

Conform Ordinului Ministrului Sănătății nr. 119/2014, art.16 nivelul de zgomot exterior se măsoară la 3 m de peretele exterior al locuinţei dvs şi trebuie să fie mai mic sau egal cu 50 dB(A) (curba de zgomot 45). În casă, ziua, limita maximă este de 35 dB(A) (curba de zgomot 30).
Noaptea, limitele maxim admise pentru nivelul de zgomot se reduc. Astfel nivelul de zgomot maxim admis devine după 23.00: maximum 40dB(A) pentru exterior și 30 dB(A) pentru interior.
Conform STAS 10009/88 zonele funcţionale au limite maxim admisibile de zgomot diferite iar la intersecţia lor se aplică nivelul minim. Exemple de zone funcţionale şi nivel zgomot maxim admis:
2 m de exteriorul locuinţei – max 50 dB(A);
parcuri, grădini (spaţiu de odihnă şi recreere) – max 45 dB(A)
STAS 10009-88 mai adaugă şi că pentru zgomote provenind din alte surse precum cinematografe în aer liber, spații de joacă pentru copii, parcaje auto, etc.(acest STAS, încă în vigoare, a fost elaborat în 1975 şi revizuit în 1988 !!) când nu existau spălătorii auto, aparate de aer condiţionat, ventilatoare, etc nu este admisă depășirea valorii de 50 dB(A), respectiv curba de zgomot Cz 45 la 2 m de faţada unei clădiri de locuit.
Pentru a măsura nivelul de zgomot trebuie sa apelaţi la firme autorizate.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sfat achizitie sistem audio profesional
MesajScris: Joi Apr 28, 2016 10:45 am 
Neconectat
User

Membru din: Mar Apr 26, 2016 10:39 am
Mesaje: 9
Serban Danila scrie:
Daca vine politia sau jandarmeria din cauza unei reclamatii de galagie, OBLIGATORIU trebuie sa vina cu sonometru, omologat de INM cu buletin de verificare metrologica.

Amenzile pentru galagie se dau in baza dispozitivelor SPECIFICE pentru masurat nivelul sonor al galagiei. TOATE DISPOZITIVILE de masurat de altfel, indiferent de domeniul de utilizare, atata timp cat sunt utilizate in aplicarea legii, obligatoriu omologate si verificate metrologic periodic cu avizul INM-ului.

Fac pariu ca foarte,foarte putini din Politie sau Jandarmerie cunosc acest aspect juridic

Am gasit urmatoarele:

Conform Ordinului Ministrului Sănătății nr. 119/2014, art.16 nivelul de zgomot exterior se măsoară la 3 m de peretele exterior al locuinţei dvs şi trebuie să fie mai mic sau egal cu 50 dB(A) (curba de zgomot 45). În casă, ziua, limita maximă este de 35 dB(A) (curba de zgomot 30).
Noaptea, limitele maxim admise pentru nivelul de zgomot se reduc. Astfel nivelul de zgomot maxim admis devine după 23.00: maximum 40dB(A) pentru exterior și 30 dB(A) pentru interior.
Conform STAS 10009/88 zonele funcţionale au limite maxim admisibile de zgomot diferite iar la intersecţia lor se aplică nivelul minim. Exemple de zone funcţionale şi nivel zgomot maxim admis:
2 m de exteriorul locuinţei – max 50 dB(A);
parcuri, grădini (spaţiu de odihnă şi recreere) – max 45 dB(A)
STAS 10009-88 mai adaugă şi că pentru zgomote provenind din alte surse precum cinematografe în aer liber, spații de joacă pentru copii, parcaje auto, etc.(acest STAS, încă în vigoare, a fost elaborat în 1975 şi revizuit în 1988 !!) când nu existau spălătorii auto, aparate de aer condiţionat, ventilatoare, etc nu este admisă depășirea valorii de 50 dB(A), respectiv curba de zgomot Cz 45 la 2 m de faţada unei clădiri de locuit.
Pentru a măsura nivelul de zgomot trebuie sa apelaţi la firme autorizate.


Multumesc mult, e bine de stiut, insa trebuie depusa o cerere, stiu ca nu prea exista asemenea aparate, stiu doar ca in strainatate iti aduceau un aparat, il alsau 7-14 zile si apoi verificau ce inregistra, insa la noi sigur nu au asa ceva.

Uitati ce experiente au avut si altii, intotdeauna avem reflexul de a suna la Politie ca niste oameni cinstiti, insa de fiecare data imi aduc aminte de replica din filmul Filatropica:

"Am sa ma duc la Politie, va reclam!
Nu stie, e puiut!"

https://www.youtube.com/watch?v=0vVpsJnbq3A

http://www.nuzgomot.ro/nivel-zgomot-maxim-admisibil/

Am sa incerc si asa, va dati seama, inainte de ultima actiune, achizitionarea unui sistem.


Ultima oară modificat de mailptweb pe Joi Apr 28, 2016 10:59 am, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sfat achizitie sistem audio profesional
MesajScris: Joi Apr 28, 2016 10:55 am 
Neconectat
User

Membru din: Mar Apr 26, 2016 10:39 am
Mesaje: 9
Ungureanu Catalin scrie:
Hai sa fim seriosi, vine politia ma asund sub pat ,le dau o palinca si au plecat , daca e le dau la plecare si 2 palme ca m-au deranjat.
Astea sunt povesti, 5000 euro sa il iau la misto pe vecin .


Ma pot scoate mai ieftin
http://www.soundcreation.ro/sateliti-si-boxe-active-incinte-audio-cu-amplificare-interna-cid146_2755/yamaha-dxr-15-id10070.html
http://www.soundcreation.ro/mixere-audio-analogice-mixere-pentru-sonorizari-cid18_1430/yamaha-mg-12-id16049.html
http://www.soundcreation.ro/subwoofere-active-amplificate-cid145_2763/yamaha-dxs-18-id20248.html

cate 1 bucata din fiecare duce la 2500, nu stiu ce anume imi mai trebuie, cabluri, ce interfata am nevoie sa ma leg la un calculator, nu stiu cum arata o oferta completa. Daca nu se aude suficient de tare pot sa mai cumpar 1 boxa si un subwoofer, insa acea configuratie e mai puternica decat am vazut ca au multi DJ.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sfat achizitie sistem audio profesional
MesajScris: Joi Apr 28, 2016 11:30 am 
Neconectat
User

Membru din: Mar Apr 26, 2016 10:39 am
Mesaje: 9
Legea in Romania si aplicarea ei

http://www.nuzgomot.ro/studiu-de-caz-vecini-z-rural/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sfat achizitie sistem audio profesional
MesajScris: Mie Mai 04, 2016 6:24 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Joi Apr 14, 2011 7:07 pm
Mesaje: 145
Localitate: Hamburg
Si in concluzie ai cumparat ceva sau nu ?


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 26 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 22 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România