The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Joi Mar 28, 2024 7:36 pm


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 26 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Sfat achizitie sistem audio profesional
MesajScris: Mar Apr 26, 2016 10:48 am 
Neconectat
User

Membru din: Mar Apr 26, 2016 10:39 am
Mesaje: 9
Buna ziua,

sunt o persoana care nu se pricepe in materie de sunet si as avea nevoie de ajutor. Am un vecin care ma deranjeaza cu muzica data destul de tare. Nu stiu ce sistem foloseste, insa am nevoie de un sistem care sa produca un sunet destul de puternic care sa il acopere pe al lui . As dori la cativa metri sa poate misca paharele de pe masa. Ar trebui sa se auda destul de bine muzica clasica pe el. Sunt dispus sa dau si 4000-5000 de euro, iar daca se pot adauga ulterior boxe care sa creasca puterea sigur voi face. Va multumesc mult.


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului: Re: Sfat achizitie sistem audio profesional
MesajScris: Mar Apr 26, 2016 11:17 am 
Yamaha DXR 15 activa x 2
Subwoofer Yamaha DXS 18 activ x 2
Mixer Yamaha MG12UX . O sa se mute vecinul :D


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sfat achizitie sistem audio profesional
MesajScris: Mar Apr 26, 2016 12:08 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mie Sep 23, 2015 12:51 pm
Mesaje: 189
Localitate: Constanta, Judet Constanta
Daca vrei sa miste paharele, atunci cumparati vreo 4 basi de 18, design bandpass si o putere.
Poate ramai si fara faianta in baie,aplice pe pereti si alte cele.. dar macar te razbuni pe vecin..

Poti sa incerci si niste line array, sa fii sigur ca deranjezi si vecinu' lui vecinu'


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sfat achizitie sistem audio profesional
MesajScris: Mar Apr 26, 2016 1:01 pm 
Neconectat
User

Membru din: Vin Noi 28, 2014 7:11 am
Mesaje: 40
Localitate: Ploiesti
mailptweb scrie:
Buna ziua,

sunt o persoana care nu se pricepe in materie de sunet si as avea nevoie de ajutor. Am un vecin care ma deranjeaza cu muzica data destul de tare. Nu stiu ce sistem foloseste, insa am nevoie de un sistem care sa produca un sunet destul de puternic care sa il acopere pe al lui . As dori la cativa metri sa poate misca paharele de pe masa. Ar trebui sa se auda destul de bine muzica clasica pe el. Sunt dispus sa dau si 4000-5000 de euro, iar daca se pot adauga ulterior boxe care sa creasca puterea sigur voi face. Va multumesc mult.


cred ca mai intai de a achizitiona un sitem pro , fa-ti mai intai o autorizatie de zgomot sa nu ai probleme cand dai muzica.
e urt tare la bloc sa vezi cum pica tencuiala si se crapa peretii. cel mai bine e sa-i dispara siguranta generala de la tabloul electric
o alta idee e sa iti achizitionezi un subwoofer capabil sa coboare serios la 20 - 25 de Hz sa vezi atunci panica ca nu stie nimeni de unde vine.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sfat achizitie sistem audio profesional
MesajScris: Mar Apr 26, 2016 1:33 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mar Apr 26, 2016 10:39 am
Mesaje: 9
Va multumesc tuturor pentru mesaje!
Stau la casa, e vecinul de langa mine, am sa trag boxele langa el, nu as face asa ceva la bloc, ar suferi si oameni nevinovati. Insa stiti prea bine ca la noi daca suni la politie si spui ca ai o problema, tu esti de fapt problema, in primul rand ca i-ai deranjat.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sfat achizitie sistem audio profesional
MesajScris: Mar Apr 26, 2016 2:10 pm 
Neconectat
User

Membru din: Vin Noi 28, 2014 7:11 am
Mesaje: 40
Localitate: Ploiesti
mailptweb scrie:
Va multumesc tuturor pentru mesaje!
Stau la casa, e vecinul de langa mine, am sa trag boxele langa el, nu as face asa ceva la bloc, ar suferi si oameni nevinovati. Insa stiti prea bine ca la noi daca suni la politie si spui ca ai o problema, tu esti de fapt problema, in primul rand ca i-ai deranjat.


In cazul asta ia legatura cu Mircea sau DNA, o sa ai maxim de performanta la ce investitie vrei sa faci si nu e nevoie sa pui boxele langa "vecin" va asculta muzica oriunde ar fii .
si eu stau la casa si cu jumatate de sistem ( o boxa si un full range ) la o putere de 200-300 de wati asculta toata lumea pe o raza de 30 m fara probleme ( boxele sunt construite dupa proiecte de pe forum amplificatoarele sunt Leco V3)

http://www.forum.poweraudio.ro/viewtopic.php?f=26&t=22543&p=187892#p187892


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sfat achizitie sistem audio profesional
MesajScris: Mar Apr 26, 2016 4:36 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Iul 26, 2008 3:31 pm
Mesaje: 568
Localitate: iasi
mailptweb scrie:
Buna ziua,

sunt o persoana care nu se pricepe in materie de sunet si as avea nevoie de ajutor. Am un vecin care ma deranjeaza cu muzica data destul de tare. Nu stiu ce sistem foloseste, insa am nevoie de un sistem care sa produca un sunet destul de puternic care sa il acopere pe al lui . As dori la cativa metri sa poate misca paharele de pe masa. Ar trebui sa se auda destul de bine muzica clasica pe el. Sunt dispus sa dau si 4000-5000 de euro, iar daca se pot adauga ulterior boxe care sa creasca puterea sigur voi face. Va multumesc mult.

4000-5000 euro ca sa te razbuni pe vecin. sa inteleg ca pe tine te deranjeaza muzica pe care o pune vecinul si nu volumul la care asculta. pui 2 basi de 18 si 2 boxe pe 15 fullrange ca sa ai faci in ciuda la vecini si apoi stai cu lazile in casa. trage o privire la 2 boxe tonsil zeus rock+amplificator si un mixer macar 2 boxe din alea da bine in living.

_________________
mixer - yamaha mg102c, phonic xp2000b,behringer ep1500,cx2310, subwoofer c18-650el , sateliti: e10-200s+ d202ti


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sfat achizitie sistem audio profesional
MesajScris: Mar Apr 26, 2016 5:14 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
Parerea mea este ca cel mai ieftin ai iesi daca ai inchiria pentru cateva zile un sistem de la o firma de rental.

primesti ceva forta si investia ta e minima.

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sfat achizitie sistem audio profesional
MesajScris: Mie Apr 27, 2016 4:22 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Joi Apr 14, 2011 7:07 pm
Mesaje: 145
Localitate: Hamburg
Rad de 10 min si nu ma pot abtine , asa ambitie de 4000-5000 euro , sunt curios cum se termina :shock:
Sa ne zici si noua la ce te-ai hotarat !


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sfat achizitie sistem audio profesional
MesajScris: Mie Apr 27, 2016 7:41 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mar Ian 25, 2011 9:37 am
Mesaje: 535
Localitate: Targovcity
Eu cred ca omul nu vorbeste serios. Chiar ai da 4-5000 de euro pentru o razbunare? Solutii bune ti s-au oferit mai sus. Inchiriezi, pentru un weekend in prima faza, un sistem de sonorizari de minim 5000W, il "stresezi" pe vecin de vineri seara pana luni dimineata, si vezi zilele urmatoare daca s-a potolit. Daca omul si-a bagat mintile-n cap, ai scapat cu doar vreo 500 de euro. Gandeste-te ca in cazul in care vrei sa le cumperi de noi doar pentru a te razbuna pe vecin, dupa ce-l cumintesti poate o sa vrei sa vinzi aparatura, la care din start pierzi cam o treime. Eu tot sper sa fie o gluma...dar pe de alta parte as vrea sa vad cum se termina cea mai costisitoare razbunare (audio) din Romania :) !!!

_________________
0766710585____Billy
Doua lucruri sunt infinite: universul si prostia oamenilor....totusi nu sunt prea sigur despre cea a universului! (Einstein)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sfat achizitie sistem audio profesional
MesajScris: Mie Apr 27, 2016 8:06 am 
eu zic sa nu-i mai dati idei, poate e chiar vecinul vostru :))))


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sfat achizitie sistem audio profesional
MesajScris: Mie Apr 27, 2016 11:13 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Vin Mar 09, 2012 2:46 am
Mesaje: 170
Localitate: Cluj-Napoca
Super tare ...Ovidiu, mai ales ca nu si-a trecut din ce oras este ......

Respect

Eu zic sa stai cu el de vorba cum am stat si nui degeaba 6 ani cu un vecin handicapat, si pana la urma am facut sedinta....


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sfat achizitie sistem audio profesional
MesajScris: Mie Apr 27, 2016 12:28 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mar Apr 26, 2016 10:39 am
Mesaje: 9
Mircea Bartic scrie:
Parerea mea este ca cel mai ieftin ai iesi daca ai inchiria pentru cateva zile un sistem de la o firma de rental.

primesti ceva forta si investia ta e minima.


m-am gandit si la aceasta varianta, insa cand va vedea echipamentele va crede ca fac o petrecere. Iar cheful de muzica vine aleator, ar trebui sa fiu pregatit tot timpul.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sfat achizitie sistem audio profesional
MesajScris: Mie Apr 27, 2016 12:32 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mar Apr 26, 2016 10:39 am
Mesaje: 9
victor lup scrie:
Super tare ...Ovidiu, mai ales ca nu si-a trecut din ce oras este ......

Respect

Eu zic sa stai cu el de vorba cum am stat si nui degeaba 6 ani cu un vecin handicapat, si pana la urma am facut sedinta....


Am sa incerc sa vorbesc cu el, ultima data am vorbit duminica, acum se pare ca iar asculta muzica. Sper sa inteleaga intr-un final de vorba, insa la alte incidente care le-am avut, a trebuit sa chem si politia. Unii cred ca pot face orice in curtea lor, chiar daca deranjeaza si pe altii.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sfat achizitie sistem audio profesional
MesajScris: Mie Apr 27, 2016 12:39 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mar Apr 26, 2016 10:39 am
Mesaje: 9
maftei mihai scrie:
mailptweb scrie:
Buna ziua,

sunt o persoana care nu se pricepe in materie de sunet si as avea nevoie de ajutor. Am un vecin care ma deranjeaza cu muzica data destul de tare. Nu stiu ce sistem foloseste, insa am nevoie de un sistem care sa produca un sunet destul de puternic care sa il acopere pe al lui . As dori la cativa metri sa poate misca paharele de pe masa. Ar trebui sa se auda destul de bine muzica clasica pe el. Sunt dispus sa dau si 4000-5000 de euro, iar daca se pot adauga ulterior boxe care sa creasca puterea sigur voi face. Va multumesc mult.

4000-5000 euro ca sa te razbuni pe vecin. sa inteleg ca pe tine te deranjeaza muzica pe care o pune vecinul si nu volumul la care asculta. pui 2 basi de 18 si 2 boxe pe 15 fullrange ca sa ai faci in ciuda la vecini si apoi stai cu lazile in casa. trage o privire la 2 boxe tonsil zeus rock+amplificator si un mixer macar 2 boxe din alea da bine in living.


Multumesc mult pentru recomandari. Nu neaparat genul de muzica, insa la mine se aude destul de prost, in mare parte un bass care imi duduie in casa, cu toate geamurile si usile inchise, banuiesc ca e un sistem audio prost, altfel ar fi trebuit sa aud tot, din ce am inteles de la un prieten chitarist, daca sunetul nu se aude clar, el devine zgomot, cred ca stiti mai bine. Boxele par old school, destul de puternice, eu nu sunt melomam, in sensul sa ascult tare, ma gandesc ca deranjez pe altii. Boxele merg cu mixerul Mixer Yamaha MG12, intreb, fiindca chiar nu ma pricep?


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 26 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 25 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România