The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Vin Mar 29, 2024 9:16 am


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 24 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Nu gasesc membrane pasive
MesajScris: Dum Iul 24, 2016 12:40 pm 
Neconectat
User

Membru din: Dum Iul 24, 2016 12:28 pm
Mesaje: 1
Salutare!

Imi poate recomanda cineva un magazin online, offline sau o oferta sh pentru membrane pasive (radiatori pasivi) de 8"? Caut de cateva zile pe net si pare ca nu se gasesc nicaieri in Romania.

Am un subwoofer Definitive Technology SuperCube II iar una din membranele pasive este stricata.

Multumesc!


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului: Re: Nu gasesc membrane pasive
MesajScris: Dum Aug 21, 2016 12:03 pm 
Neconectat
User

Membru din: Dum Aug 21, 2016 10:45 am
Mesaje: 147
Localitate: Pitesti
un dif ars de 8 cu aceeasi elasticitate a membranei si aceeasi excursie, ii dai magnetul jos si ai rezolvat problema


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Nu gasesc membrane pasive
MesajScris: Sâm Sep 10, 2016 8:33 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Vin Iul 18, 2008 7:48 am
Mesaje: 1989
Localitate: Odorheiu(Hr)
goanga scrie:
un dif ars de 8 cu aceeasi elasticitate a membranei si aceeasi excursie, ii dai magnetul jos si ai rezolvat problema



Crezi tu ! :roll:

_________________
Imagine


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Nu gasesc membrane pasive
MesajScris: Sâm Sep 10, 2016 9:51 pm 
Neconectat
User

Membru din: Dum Aug 21, 2016 10:45 am
Mesaje: 147
Localitate: Pitesti
Milan Gheorghe scrie:
goanga scrie:
un dif ars de 8 cu aceeasi elasticitate a membranei si aceeasi excursie, ii dai magnetul jos si ai rezolvat problema



Crezi tu ! :roll:

corecteaza-ma


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Nu gasesc membrane pasive
MesajScris: Sâm Sep 10, 2016 11:45 pm 
Are dreptate "goanga" http://www.centerpointaudio.com/passiveradiators.aspx

Milan inainte sa vorbesti mai bine documenteazate , il ai pe nea google la dispozitie!


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Nu gasesc membrane pasive
MesajScris: Dum Sep 11, 2016 11:34 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Vin Iul 18, 2008 7:48 am
Mesaje: 1989
Localitate: Odorheiu(Hr)
ahha..ahha 8)

Mai bine sa studiezi si tu !

Imagine

_________________
Imagine


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Nu gasesc membrane pasive
MesajScris: Dum Sep 11, 2016 12:26 pm 
Eu am studiat ....daca nu intelegi engleza .,....nu e nici o problema , ai google translate!!! Citeste mai mute site-uri si ai sa vezi exact ce si cum!!!

Ti-am dat un link in care sa citesti: "Un radiator pasiv este un difuzor fără magnet, și structura electronică atașată la acesta; este doar conul, suspensia, și cadru."

Mai citeste si aici : http://www.centerpointaudio.com/Passive ... rInfo.aspx


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Nu gasesc membrane pasive
MesajScris: Dum Sep 11, 2016 12:52 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Vin Iul 18, 2008 7:48 am
Mesaje: 1989
Localitate: Odorheiu(Hr)
Am explicat ceva, poate n-ai inteles. Fiecare membrana passiva are un Fs si Fo , la majoritatea se poate varia-seta , cu greutati puse la centru ( unde se afla bobina la un difuzor non pasiv :D ) ~ piesele unde am marcat cu portocaliu.. si cu aceste piese - greutati faci acordajul dorit.

Vad ca sint si modele fara aceste piese "de acordaj" . Ok..
Eu ce am (pe poza de mai sus ) este acordat la 22hz daca amintesc bine. Este 8" ..Perless. Si se poate varia acordajul , are un surub M6 care se prinde ..pe aceste piese ~ greutati.

_________________
Imagine


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Nu gasesc membrane pasive
MesajScris: Dum Sep 11, 2016 12:55 pm 
Treaba cu acordajul este alta poveste!!!


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Nu gasesc membrane pasive
MesajScris: Dum Sep 11, 2016 1:11 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Vin Iul 18, 2008 7:48 am
Mesaje: 1989
Localitate: Odorheiu(Hr)
Cu aceste piese faci acordajul la membrane passive. Al 2 lea lucru acordajul la incinta :roll:

_________________
Imagine


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Nu gasesc membrane pasive
MesajScris: Dum Sep 11, 2016 1:36 pm 
:) Stiu ce sa face....am boxe ce au membrana pasiva!


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Nu gasesc membrane pasive
MesajScris: Dum Sep 11, 2016 2:16 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Vin Iul 18, 2008 7:48 am
Mesaje: 1989
Localitate: Odorheiu(Hr)
Daraban Radu scrie:
:) Stiu ce sa face....am boxe ce au membrana pasiva!


Si ai si mult timp liber ..am inteles, am tras concluzia ! Ca sa povesteti pe aici :mrgreen:

Si ce boxe ai.. :roll: ..daca pot sa te intreb? Ceva poze , specificatii?

_________________
Imagine


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Nu gasesc membrane pasive
MesajScris: Dum Sep 11, 2016 3:02 pm 
Nimic interesant!


Ultima oară modificat de Daraban Radu pe Dum Sep 11, 2016 5:28 pm, modificat 1 dată în total.

Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Nu gasesc membrane pasive
MesajScris: Dum Sep 11, 2016 3:25 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Vin Iul 18, 2008 7:48 am
Mesaje: 1989
Localitate: Odorheiu(Hr)
Nu ma conosti si tragi concluzia.. ok ! Treaba ta !

Si in caz daca doresc preturi reale , in legatura cu filtre , asta nu iseamna ca n-am cunostinte. Ci vreau sa fac un test.. daca nu mi place , rezolv , dau comanda de la alta firma. :roll:

Sa nu sa revin , cu marketingul.. in china filtrul pe care doresc are un pret 10 dolar si pe Ebay , 29Dolari :roll: ..tot cu aceste componente.

Eu zic ca mai ai de invatat.. si ca bonus , atasez o poza cu ceva boxe din 2002 , facut de catre mine , am avut un garaj in perioada 2000-2003 , unde am inceput sa studiez lucrurile in legatura cu pro-audio .

Imagine

In 2004 am avut difuzoare , seria L de la RCF ( L 15 S 800 ) si (L 18 S 800 ) , si linga ele , cva Eminence , Unistar , si mai multe alte. Repet .. in 2001-intre 2003 !

Difuzoarele am comandat din catalog , in peroada asta nu exista nici forum poweraudio nici asa ceva in Ro !

Sa mai povestesc?
(Sint si sunetist diplomat, am si firma ..) :roll:

_________________
Imagine


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Nu gasesc membrane pasive
MesajScris: Dum Sep 11, 2016 4:24 pm 
Neconectat
User

Membru din: Dum Aug 21, 2016 10:45 am
Mesaje: 147
Localitate: Pitesti
Milan Gheorghe scrie:
Nu ma conosti si tragi concluzia.. ok ! Treaba ta !

Si in caz daca doresc preturi reale , in legatura cu filtre , asta nu iseamna ca n-am cunostinte. Ci vreau sa fac un test.. daca nu mi place , rezolv , dau comanda de la alta firma. :roll:

Sa nu sa revin , cu marketingul.. in china filtrul pe care doresc are un pret 10 dolar si pe Ebay , 29Dolari :roll: ..tot cu aceste componente.

Eu zic ca mai ai de invatat.. si ca bonus , atasez o poza cu ceva boxe din 2002 , facut de catre mine , am avut un garaj in perioada 2000-2003 , unde am inceput sa studiez lucrurile in legatura cu pro-audio .

Imagine

In 2004 am avut difuzoare , seria L de la RCF ( L 15 S 800 ) si (L 18 S 800 ) , si linga ele , cva Eminence , Unistar , si mai multe alte. Repet .. in 2001-intre 2003 !

Difuzoarele am comandat din catalog , in peroada asta nu exista nici forum poweraudio nici asa ceva in Ro !

Sa mai povestesc?
(Sint si sunetist diplomat, am si firma ..) :roll:

i-am dat omului o solutie simpla si la indemana, atata tot, l-ai bagat in ceata si mai rau cu greutatile alea de cantar.......puteam sa-i recomand si eu radiator pasiv de la scanspeak (250 euro bucata) nu cred ca-l interesa.
iti place sa te pierzi in termeni si mai pui si stupii aia de albine dotati cu difuzoare......n-am inteles ideea pozei, vinzi garajul?


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 24 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 16 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România