The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Joi Mar 28, 2024 11:36 am


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 4 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Cum pot conecta o interfata audio la boxe 5.1 ?
MesajScris: Mie Aug 03, 2016 7:53 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mie Aug 03, 2016 7:20 pm
Mesaje: 2
Salut. Detin un sistem de boxe Genius SW-HF 5.1 5000 si as dori sa achizitionez o interfata audio USB Steinberg UR22. Problema este ca interfata are doar iesiri jack mare TRS mono, dreapta si stanga+iesire casti. Care este cea mai buna metoda de a conecta aceste doua echipamente ?

Teoretic, as putea folosi doua cabluri adaptoare TS mono, nebalansate - RCA. Impedanta iesirilor mono este 150 omi, +10dBu iar impedanta fiecarui satelit al boxelor este 4 omi. Unii spun ca boxele Genius nu sunt active. Totusi, au amplificator in corpul in care e si subooferul, deci cred ca sunt active. Este buna o astfel de conexiune ? Nu as vrea sa distruga interfata audio.


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului: Re: Cum pot conecta o interfata audio la boxe 5.1 ?
MesajScris: Mie Aug 03, 2016 8:13 pm 
Neconectat
User

Membru din: Dum Noi 10, 2013 12:54 pm
Mesaje: 92
Localitate: Targoviste- Campulung Muscel
Ai nevoie de un cablu 2x jack 6.3mm la 2 rca.

Pentru ce iti trebuie o interfata audio de 500-550 ron (~ cu pretul sistemului noi daca nu ma insel)?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cum pot conecta o interfata audio la boxe 5.1 ?
MesajScris: Mie Aug 03, 2016 9:17 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mie Aug 03, 2016 7:20 pm
Mesaje: 2
Multumesc pentru raspuns.Sa inteleg ca o asfel de conexiune nu ar deteriora interfata, dat fiind impedanta fiecarei componente.

Legat de alegerea interfetei, eu caut la o interfata urmatoarele:

Sa aiba suport midi, astfel incat sa imi pot conecta orga. Eu compun piese, iar latenta cred ca va fi redusa semnificativ daca este conectata direct la interfata, prin cabluri midi.
Sa aiba cel putin o intrare de microfon cu preamp. Pot canta vocal, drept urmare este important sa aiba intrari de microfon. Eu cant si la chitara electro-acustica, deci a doua intrare mi-ar fi utila in cazul in care as vrea sa conectez pe viitor la interfata o chitara electrica. De asemenea, pe viitor poate voi inregistra o piesa si impreuna cu cineva, deci a doua intrare de microfon mi-ar fi utila, sa ma extind.
Sa aiba inclus Cubase AI/AL. Dintre toate aplicatiile care vin cu interfete, Cubase AI mi se pare cel mai complet. Nu iti impune restrictii cum ar fi lipsa suportului pentru plugin-uri VST, ca in cazul altor aplicatii care vin la pachet cu interfete.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cum pot conecta o interfata audio la boxe 5.1 ?
MesajScris: Mie Aug 03, 2016 10:53 pm 
Neconectat
User

Membru din: Dum Noi 10, 2013 12:54 pm
Mesaje: 92
Localitate: Targoviste- Campulung Muscel
Cu placere, nu are de ce sa se deterioreze interfata.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 4 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 21 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România