The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Vin Mar 29, 2024 12:04 am


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 4 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Reglare sistem mic si modest
MesajScris: Dum Sep 11, 2016 6:23 pm 
Neconectat
User

Membru din: Dum Sep 11, 2016 5:02 pm
Mesaje: 2
Buna seara si bine v-am gasit.
Am terminat de strans toate piesele necesare alcatuirii acestui sistem care sunt:

Doua boxe diy cu urmatoarea configuratie: bass eminence sigma pro 18a2 , medie beyma sm110 si driver beyma cp 380m. incinta este acordata undeva la 38 sau 40 hz,nu mai retin exact,nici dimensiunile nu le stiu deoarece nu sunt proiectate de mine intrucat nu ma pricep.Ca aspect,multi dintre dumneavoastra le pot considera horor din cauza faptului ca arata fix ca boxele vintage hifi,late,inalte si foarte putin adanci.Asa au fost proiectate dupa cerinta mea intrucat acest sistem este HOME USE si a trebuit sa isi faca loc printre nenumaratele ciorcioboaie pe care le am prin casa.

Amplificare 3X Crown CE2000

Procesare DBX driverack pa

Interfata audio sau placa de sunet sau mixer, nu stiu cum sa-i spun ca le are cam pe toate. Tascam FW-1884 . Orientativ va spun ca are 8 intrari mono care se pot ruta in asa fel incat sa ai 4 stereo,port firewire pentru calculator si o intrare coaxiala digitala si una optica.

Sfatuiti-ma va rog ce pante de taiere sa aplic in procesor si in functie de acestea cand e cazul si daca este,cand trebuie aplicata schimbarea de faza la difuzoare.Am documentatia difuzoarelor,am incercat mai multe variante dar momentan m-am oprit la urmatoarea: Bass low pass 37 hz 12 db/ BW ,hi pass 180 hz 24 db/ LR . Medii low pass 180 hz 24 db/ LR hi pass 2000 hz 24 db / LR . Inalte low pass 2000 hz 24 db / LR.
Nu stiu daca am procedat corect,din aceasta cauza va cer ajutorul.

Va multumesc.


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului: Re: Reglare sistem mic si modest
MesajScris: Dum Sep 11, 2016 7:49 pm 
Neconectat
User

Membru din: Dum Aug 21, 2016 10:45 am
Mesaje: 147
Localitate: Pitesti
ghostbikers scrie:
Buna seara si bine v-am gasit.
Am terminat de strans toate piesele necesare alcatuirii acestui sistem care sunt:

Doua boxe diy cu urmatoarea configuratie: bass eminence sigma pro 18a2 , medie beyma sm110 si driver beyma cp 380m. incinta este acordata undeva la 38 sau 40 hz,nu mai retin exact,nici dimensiunile nu le stiu deoarece nu sunt proiectate de mine intrucat nu ma pricep.Ca aspect,multi dintre dumneavoastra le pot considera horor din cauza faptului ca arata fix ca boxele vintage hifi,late,inalte si foarte putin adanci.Asa au fost proiectate dupa cerinta mea intrucat acest sistem este HOME USE si a trebuit sa isi faca loc printre nenumaratele ciorcioboaie pe care le am prin casa.

Amplificare 3X Crown CE2000

Procesare DBX driverack pa

Interfata audio sau placa de sunet sau mixer, nu stiu cum sa-i spun ca le are cam pe toate. Tascam FW-1884 . Orientativ va spun ca are 8 intrari mono care se pot ruta in asa fel incat sa ai 4 stereo,port firewire pentru calculator si o intrare coaxiala digitala si una optica.

Sfatuiti-ma va rog ce pante de taiere sa aplic in procesor si in functie de acestea cand e cazul si daca este,cand trebuie aplicata schimbarea de faza la difuzoare.Am documentatia difuzoarelor,am incercat mai multe variante dar momentan m-am oprit la urmatoarea: Bass low pass 37 hz 12 db/ BW ,hi pass 180 hz 24 db/ LR . Medii low pass 180 hz 24 db/ LR hi pass 2000 hz 24 db / LR . Inalte low pass 2000 hz 24 db / LR.
Nu stiu daca am procedat corect,din aceasta cauza va cer ajutorul.

Va multumesc.

pai hai sa le luam pe rand, incepem cu driverul de inalta - taierea la 2khz cu 24db pe octava este ok avand in vedere ca beyma recomanda minim 1,2khz cu 12db pe octava; la medie trebuie coborat un pic mai jos de 2khz-undeva 1900, 1800.
Partea de jos a mediei e cam fortata, incearca sa urci un pic peste 200 chiar spre 300.
cat despre bass....tine de cat de bine este imperecheata incinta cu difuzorul, daca ti se pare ca bubuie si urla taie-l mai jos chiar sub 150hz.
Am vazut acolo joasa taiata intre 37hz-180hz, acolo la 37hz trebuie coborat la 20-25hz pt ca altfel ii iei toata partea frumoasa "deep" a basului.
taiere trece sus la 20-25hz inseamna ca in difuzor intra frecventa de peste 20-25hz unde acesta doar flutura fara nici un randament, este o protectie activa sau "subsonic filter".
Despre polaritate acum- asculta doar topul si pur si simplu intorci inalta, vezi daca vocea spre exemplu este "in fata", naturala, normal sau invers ramane dupa bunul plac.
Apoi asculta joasa si media urmand aceeasi procedura de inversare a polaritatii joasei de data asta si urmarind ca joasa sa nu fie intarziata fata de medie.
In linii mari cam atat se poate face fara masuratori acustice cu ceva microfoane dedicate, bafta si nu uita sa iei pauza daca ti se pare totul pe dos :)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Reglare sistem mic si modest
MesajScris: Lun Sep 12, 2016 6:49 am 
Neconectat
User

Membru din: Dum Sep 11, 2016 5:02 pm
Mesaje: 2
Va multumesc pentru interventie.
Acum am alte nelamuriri:
1. Intre medie si inalta, unde sa zicem ca media o taiem sus la 1.8/1.9 khz si inalta e taiata jos la 2.0 khz/24 LR,ce panta sa aplic?
2. Intre bass si medie , daca basul il taiem sus la 150 hz si media la 200/300 hz nu se formeaza o gaura? ce pante de taiere sa aplic?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Reglare sistem mic si modest
MesajScris: Lun Sep 12, 2016 8:32 am 
Neconectat
User

Membru din: Dum Aug 21, 2016 10:45 am
Mesaje: 147
Localitate: Pitesti
intre medie si inalta bw 24db, intre joasa si medie lr 12db(joasa) si 24db(medie).
da e o gaura dar decat sa fortezi media sau sa urle joasa....un mic compromis


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 4 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România