The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Sâm Apr 20, 2024 7:57 am


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 49 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: incinta difuzor
MesajScris: Mar Sep 13, 2016 3:21 pm 
Neconectat
User

Membru din: Dum Aug 21, 2016 10:45 am
Mesaje: 147
Localitate: Pitesti
vlad96bret scrie:
momentan ma uit dupa proiecte poate gasesc o cutie in care a fost pus un difuzor aproximativ ca al meu, poate stiti voi unul :D

:)))))) ai inteles ceva din ce-am vorbit?


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului: Re: incinta difuzor
MesajScris: Mar Sep 13, 2016 4:18 pm 
Alin Cristescu scrie:
Si acum sa revenim la difuzoarele tale, zi-mi te rog cu care sa incepem


In ordinea enumerata.


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: incinta difuzor
MesajScris: Mar Sep 13, 2016 4:57 pm 
Neconectat
User

Membru din: Dum Aug 21, 2016 10:45 am
Mesaje: 147
Localitate: Pitesti
pd1850, desi ei recomanda incinta intre 90 si 220 litri, eu n-as merge cu mai mult de 90 maxim 100.
Pentru 90 litri reflex cu tub de 20cm diamteru si 24 cm lungime avem f3 la 47hz si un spl maxim de 126db la 800 W.
Peretii acoperiti neaparat cu burete de aprox 5cm grosime.
Daca vrei horn, bandpass sau alte variante trebuie sa ai in vedere ca urci in frecventa, castigi spl si strici raspunsul tranzitoriu al difuzorului (controlul membranei)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: incinta difuzor
MesajScris: Mar Sep 13, 2016 4:59 pm 
Bun, urmatoarele, te rog.


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: incinta difuzor
MesajScris: Mar Sep 13, 2016 5:28 pm 
Neconectat
User

Membru din: Dum Aug 21, 2016 10:45 am
Mesaje: 147
Localitate: Pitesti
eminence-ul nu stie bass deci nu merge fullrange.
ii trebuie vreo 200 de litri in reflex ca sa dea un f3 la 50hz asa ca merge doar crossoverizat la peste 150hz


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: incinta difuzor
MesajScris: Mar Sep 13, 2016 5:38 pm 
Neconectat
User

Membru din: Dum Aug 21, 2016 10:45 am
Mesaje: 147
Localitate: Pitesti
rcf-ul in vreo 30 litri poate un f3 la 77hz


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: incinta difuzor
MesajScris: Mar Sep 13, 2016 5:39 pm 
Neconectat
User

Membru din: Dum Aug 21, 2016 10:45 am
Mesaje: 147
Localitate: Pitesti
rcf-ul insa are un spl foarte bun - 128db la 850W


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: incinta difuzor
MesajScris: Mar Sep 13, 2016 6:30 pm 
Alin Cristescu scrie:
pd1850, desi ei recomanda incinta intre 90 si 220 litri, eu n-as merge cu mai mult de 90 maxim 100.
Pentru 90 litri reflex cu tub de 20cm diamteru si 24 cm lungime avem f3 la 47hz si un spl maxim de 126db la 800 W.
Peretii acoperiti neaparat cu burete de aprox 5cm grosime.
Daca vrei horn, bandpass sau alte variante trebuie sa ai in vedere ca urci in frecventa, castigi spl si strici raspunsul tranzitoriu al difuzorului (controlul membranei)

Alin Cristescu scrie:
eminence-ul nu stie bass deci nu merge fullrange.
ii trebuie vreo 200 de litri in reflex ca sa dea un f3 la 50hz asa ca merge doar crossoverizat la peste 150hz
Alin Cristescu scrie:
rcf-ul in vreo 30 litri poate un f3 la 77hz


Am inteles, trebuie neaparat sa-i transmiti lui Leco ca e un fraier ca are ditamai cutia pt mb15n401, cand putea s-o faca la jumatate, potrivit spuselor tale si experientei cu basbocsul.

@initiator:
Presupunand ca vrei sa-l folosesti in masina, o cutie br intre 40-60 litri, acordata cu ceva tuburi cu sectiune totala de aprox 200 cmp pt a varia acordul unde-ti place tie si unde se potriveste cu castigul spatiului, dar si ce fel de bass iti place, mai pe o singura nota, sau extins (caz in care merge si incinta inchisa intre 30-40l).

Te poti inspira de aici:
http://ddaudio.com/wp-content/uploads/2 ... l_size.pdf
http://ddaudio.com/support/dd-box-design/
http://www.rockfordfosgate.com/rftech/b ... m_id=91839
https://www.google.ro/search?q=Ported+E ... GvaoivvvgH
http://mediacdn.jlaudio.com/media/mfg/9 ... ed_ENC.pdf?
https://jlaudio.zendesk.com/hc/en-us/se ... ure-Design


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: incinta difuzor
MesajScris: Mar Sep 13, 2016 6:55 pm 
Neconectat
User

Membru din: Dum Aug 21, 2016 10:45 am
Mesaje: 147
Localitate: Pitesti
rcf in 60 litri are f3 la 60hz si raspuns tranzitoriu PROST ceea ce inseamna ca joasa este lenta iar media (pentru ca vorbim de fullrange) nu este bine conturata, difuzorul zbatandu-se intr-un volum de aer PREA MARE pt el.
Mai ai difuzoare?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: incinta difuzor
MesajScris: Mar Sep 13, 2016 7:02 pm 
Mai am destule, dar nu are rost sa continuam, a fost un test pentru tine, pe care nu l-ai trecut. In locul tau, nu m-as baza atat de mult pe bassbox si as astepta sa mai capat niste experienta inainte de a da sfaturi altora.


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: incinta difuzor
MesajScris: Mar Sep 13, 2016 7:13 pm 
Neconectat
User

Membru din: Dum Aug 21, 2016 10:45 am
Mesaje: 147
Localitate: Pitesti
Ok il instiintez pe dl Mircea ca are pe cineva pe aici care "da teste" si il rog sa ia masuri pt bunul mers al lucrurilor, daca eu sunt cel care trebuie sa fie sanctionat, ok, ma conformez.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: incinta difuzor
MesajScris: Mar Sep 13, 2016 7:41 pm 
Asta e buna....zici ca esti pe vreamea securitati cand nu aveam voie sa vorbim. Repede domnule Mircea sau alti moderatori luati masuri ca nu imi convine ce a spus nu stiu cine. DOAMNE DOAMNE! Are dreptate Ionut softulete astea sunt jucari pentru incepatori!!!

-Praduiala a fost, este si va fi nr 1 in Romania!


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: incinta difuzor
MesajScris: Mar Sep 13, 2016 8:01 pm 
Neconectat
User

Membru din: Lun Sep 12, 2016 10:24 am
Mesaje: 6
Ionut, ma gandesc sa fac incinta ventilata din prima pagina, 66L volum, acordaj la 30hz, aerisirea dreptunghiulara. E ok sau trebuie sa modific la ea ?


Ultima oară modificat de vlad96bret pe Mar Sep 13, 2016 8:09 pm, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: incinta difuzor
MesajScris: Mar Sep 13, 2016 8:04 pm 
Neconectat
User

Membru din: Dum Aug 21, 2016 10:45 am
Mesaje: 147
Localitate: Pitesti
Daraban Radu scrie:
Asta e buna....zici ca esti pe vreamea securitati cand nu aveam voie sa vorbim. Repede domnule Mircea sau alti moderatori luati masuri ca nu imi convine ce a spus nu stiu cine. DOAMNE DOAMNE! Are dreptate Ionut softulete astea sunt jucari pentru incepatori!!!

-Praduiala a fost, este si va fi nr 1 in Romania!

ti se pare tie ca e vreunul (din cei care au raspuns) avnsat pe aici? :)) nici macar incepatori...
Am un difuzor si caut un "proiect" :)))...de casa probabil, daca i se da un litraj zice ca mai cauta "proiecte" pt ca nu stie sa faca un calcul de volum.
N-aveti decat sa tot carati si sa schimbati toata viata la boxe facute de toti "profesionistii"


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: incinta difuzor
MesajScris: Mar Sep 13, 2016 8:07 pm 
Nu are importanta ca sunt incepatori! Sunt Oameni si trebuie respectati ca atare! Si fiecare om are dreptul la o opinie!

Zine ce mare profesiont esti, si ce proiecte mari ai facut la viata ta?


Sus
  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 49 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 15 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România