The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Vin Mar 29, 2024 1:19 am


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 31 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: amplificator
MesajScris: Lun Oct 03, 2016 11:18 pm 
Neconectat
User

Membru din: Sâm Oct 01, 2016 9:24 am
Mesaje: 69
Sal .astazi am ascultat un p5000s yamaha ...super claritate..in volum ridicat..destul de puternic ducea fara prblm 2 sateliti+2basi..avand 750w in 4 ohm respectiv 550w in 8 ohm nici nu ma asteptam, cat despre pret .mi se pare super ok ...acum trb doar sa iau o decizie finala....va salut alll :)


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului: Re: amplificator
MesajScris: Mar Oct 04, 2016 2:35 am 
sincer ca fost posesor de yamaha p 5000s si p 7000s i-ti spun ca te inseli asupra calitatii sunetului si a puteri disipate la seria P de la Yamaha . P 5000s are in jur de 350w rms/8 ohmi cu un sunet sters cu tendinte metalice (comparatie facuta avand ca referinta seria Macrotech de la Crown si Seria Ca de la Crest Audio ) , sursele de alimentare sant mult subdimensionate etc . Au fost discutii si despre aceste amplificatoare cu care i-ti faci intradevar treaba dar tot din gama Sl 2400 (entry level pana in 1000e) sant cu pretentii limitate .


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: amplificator
MesajScris: Mie Oct 05, 2016 1:12 am 
Apropo de seria 5000 de la Crown puteti citi aici dece multi au impresia ca este mai basos....Totusi cred ca acesti oameni au mai multa experienta decat alti care cred seria 5000 este dumnezeul amplificatoarelor. Aici mai aveti comentari si despre alte amplificatoare ( nu prasti chinezesti)

http://forum.speakerplans.com/how-would ... page3.html


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: amplificator
MesajScris: Mie Oct 05, 2016 9:01 am 
Neconectat
User

Membru din: Sâm Oct 01, 2016 9:24 am
Mesaje: 69
As ramane la ecler dpa 2000... cat des yamaha m-au convins colegii ..


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: amplificator
MesajScris: Mie Oct 05, 2016 10:54 am 
Domnule Daraban dumneata sincer nu intelegi ce inseamna OFFTOPIC (in discutia aceasta era vorba despre Dynacord Sl 2400 , Ecler Dpa 4000t , Yamaha P 5000s (Amplificatoare care au fost puse in discutie de catre initiatorul topicului )? in linkul postat de dumneata e un singur amarat care scrie de 5000vz ca nu e bun pentru bass mare cu semnul exclamariii fara nici un argument de ce si pentru ce si unul care ii raspunde ca nu ii place 5000vz ca e greu , scump si cica are basul plin din cauza distorsiunilor dar scrie de Qsc rmx 4050 care e un low cost si care chiar il detin si stiu cum suna ca e ok . sincer m-a pufnit rasul citind cele scrise acolo referitor la faptul ca , Crest 10001 de 67 kg e ok dar 5000vz de 35kg e greu . bagatori de seama sant peste tot in lume . daca citesti cu atentie mai jos chiar spune ca a auzit de Ma 3600 e mare prajitor de difuzoare . poi daca nu ai ureche sau nu stii sa setezi un limiter in procesor sau mai simplu exista modulul facut de Crown exact cu limiterul lipsa care se introduce frumos si nu mai ''prajeste'' nici un difuzor despre chiar cel ce posteaza scrie ca exista si e ok cu el (e foarte corect fara clip si cu urechi de tabla sa prajesti difuzoare ) . asa pot sa scriu si eu ca x ............e mai ..................decat y ......... doar ca sa ma aflu in treaba fara nici un argument palpabil . oare marile firme de rental sau sonorizari care le-au folosit sau inca le folosesc tot asta vor spune (Claire Brothers cea mai mare firma de sonorizari din lume care inca mai foloseste ''prajitorii'' de difuzoare de ce le folosesc ? oare Cresturile Cpx . Qsc-urile Rmx , T Ampurile si Citronicurile etc de care se scrie intradevar pe langa altele nu sant ''prastii chinezesti'' ???


Ultima oară modificat de Belintan Claudiu pe Mie Oct 05, 2016 11:15 am, modificat de 3 ori în total.

Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: amplificator
MesajScris: Mie Oct 05, 2016 11:00 am 
::) Pai domnule.......tu ai adus in discutie acel Crown.....! Eu doar am pus acel link sa citeasca si alti colegi! Tu nu esti vreo referinta in domeniul. Ti-am mai zis ce esti...UN SAMSAR DE APARATURA AUDIO! Asa ca.....
-Plus ca daca este dumnezeul amplificatoarelor....dece foarte multi vor sa scape de ele? Eu am eu cativa prieteni cu firme de sonorizare care se chinuie sa scape de ele!!!!
-Daca pentru tine acel amplificator este dumnezeu...nu inseamna ca si pentru alti ( oameni cu experienta , nu ca tine care mergi la nunti si majorate)
-Eu nu am spus ca este un amplificator rau , dar nici dumnezeul amplificatoarelor nu e!


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: amplificator
MesajScris: Mie Oct 05, 2016 11:15 am 
'' Wake up and smell the coffee, chap! The Crown MacroTech range are still industry standard and for good reason... '' probabil nu ai citit tot topicul domnule Daraban sa vezi ce mai scriu si altiii !!!!


Ultima oară modificat de Belintan Claudiu pe Mie Oct 05, 2016 11:35 am, modificat de 2 ori în total.

Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: amplificator
MesajScris: Mie Oct 05, 2016 11:25 am 
:D


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: amplificator
MesajScris: Joi Oct 06, 2016 6:03 pm 
Neconectat
User

Membru din: Sâm Oct 01, 2016 9:24 am
Mesaje: 69
Stie cnv cat scoate .apa1400..rms?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: amplificator
MesajScris: Joi Oct 06, 2016 6:21 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
scrie din nou , intr-un mod in care sa intelegem ce doresti. :roll:

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: amplificator
MesajScris: Joi Oct 06, 2016 6:38 pm 
Neconectat
User

Membru din: Sâm Oct 01, 2016 9:24 am
Mesaje: 69
Ma refeream la amplif apa1400 de la ecler care ar fi puterea de iesire in 8 ohm rms !!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: amplificator
MesajScris: Joi Oct 06, 2016 8:01 pm 
Neconectat
User

Membru din: Sâm Mar 12, 2016 11:50 am
Mesaje: 171
dynacord88 scrie:
Ma refeream la amplif apa1400 de la ecler care ar fi puterea de iesire in 8 ohm rms !!

ECLER DPA 1400 -conform datelor furnizate de producator la 8 ohmi scoate 1 x 1270 w sau 2x 395 w


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: amplificator
MesajScris: Joi Oct 06, 2016 8:30 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Joi Iun 09, 2016 11:38 pm
Mesaje: 144
Localitate: Hunedoara
Vezi ca seria APA sunt foarte vechi. Aproape 20 de ani vechime si mult nu mai rezista un astfel de amplificator. Ai grija ce cumperi si cu cat, sa nu iti para rau dupa aia. :)

_________________
"Quality reveals reality."


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: amplificator
MesajScris: Joi Oct 06, 2016 9:58 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
Atentie! Noi nu mai putem asigura suport tehnic pentru seria APA de la ECLER

Suportul tehnic oficial pentru acea serie s-a încheiat acum 5 ani. Nu mai exista module si piese de schimb. Nu va recomand sa cumparati asa ceva.

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: amplificator
MesajScris: Joi Oct 06, 2016 10:18 pm 
Neconectat
User

Membru din: Sâm Oct 01, 2016 9:24 am
Mesaje: 69
MS pt sfat ...raman la dpa2000 ecler presupun ca nu e si seria asta veche nu ?


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 31 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 18 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România