The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Joi Mar 28, 2024 10:44 pm


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 14 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Urgent: rog pareri pentru lumini moving head
MesajScris: Lun Oct 03, 2016 11:37 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mar Ian 25, 2011 9:37 am
Mesaje: 535
Localitate: Targovcity
Buna ziua colegi. Ajutati-ma va rog si pe mine cu cateva sfaturi si pareri, legat de achizitia unor moving headuri. Pe scurt, am luat din Polonia 4 bucati cu led de 60W (doar pe hartie) de care am fost nemultumit si le-am returnat. Am optat pentru alte 4 bucati, modelul acesta: http://www.colorstage.pl/p357,glowa-ruc ... t-90w.html , + o diferenta de bani, dar din pacate abia peste vreo luna de zile ar fi disponibile. Ei mi-au propus, ca sa nu mai astept atat, un pachet format din 2 moving head + case, modelul acesta: http://www.cstg.pl/p440,glowa-ruchoma-c ... -a.html#en , model care sincer imi place cum arata si ce stie sa faca, doar ca este pe bec...sau lampa. Se merita? Nu se incinge lampa aia in el de-o gaseste dracii? Am vazut ca este destul de scumpa, cca 800 lei, si ca ar avea o rata de utilizare de vreo 2000 de ore....chiar nu stiu ce sa aleg. Sincer imi place mult ce stie sa faca asta cu lampa, doar faptul ca e cam scumpicica lampa ma da inapoi, desi daca stau sa ma gandesc bine, in 2000 de ore scoti cu varf si indesat bani pentru altele noi. Voi ce ziceti?

_________________
0766710585____Billy
Doua lucruri sunt infinite: universul si prostia oamenilor....totusi nu sunt prea sigur despre cea a universului! (Einstein)


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului: Re: Urgent: rog pareri pentru lumini moving head
MesajScris: Lun Oct 03, 2016 12:27 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mie Sep 23, 2015 12:51 pm
Mesaje: 189
Localitate: Constanta, Judet Constanta
Daca esti nesigur pe tine, cel mai bine ar fi sa optezi pentru un produs care poti fizic sa-l incerci, indiferent ca te duci la un magazin si il iei de nou, sau mergi la o cunostiinta si il iei second..exista sansa cu o probabilitate ridicata sa repeti experienta neplacuta daca il comanzi doar fiindca arata bine on-line.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Urgent: rog pareri pentru lumini moving head
MesajScris: Lun Oct 03, 2016 1:00 pm 
la toate moving headurile beam si beam, spot ,wash lampa de tip ''R'' este scumpa . de incins normal ca se incinge ca orice lampa cu descarcare in gaze si au un numar de ore de functionare (in jur de 2000) . intensitatea (lux/m) unui bec cu descarcare in gaze e mult mai mare ca a ledurilor . sant si leduri de sute de wati dar si pretul e pe masura . intradevar caldura culorii la , led e mai reala dar numarul de luxi scade vertiginos cu cat creste distanta . e saturata piata de replici dupa Robe Pointe si Clay Paky Sharpy dar si aici e valabila zicala ca ''atata dai atata face'' . clonele au probleme in special la ungiul beamului (razei) pe distante mari (le lipseste inca o lupa ) , la prismele orizontale si circulare care nu sant de cea mai buna calitate si la calitatea filtrelor dichroice etc .


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Urgent: rog pareri pentru lumini moving head
MesajScris: Lun Oct 03, 2016 2:31 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mie Sep 23, 2015 12:51 pm
Mesaje: 189
Localitate: Constanta, Judet Constanta
Claudiu cred ca faci o mica confuzie cu privire la becurile cu descarcari in gaze si cele cu led-uri...led-ul este cel putin de 2 ori mai eficient ca un bec cu descarcare in gaze la aceasi putere absorbita...plus din punct de vedere termic,degaja mai putina caldura ca sa produca aceasi intensitate, sa nu pomenim si de durabilitate etc . Cu ,,aruncarea'' luminii la distanta, depinde in mare masura nu doar de sursa luminoasa, cat si de geometria optica respectiv suprafata reflectorului in care este plasata sursa..montate in stare libera fara reflector, led-ul nici nu discuta cu un bec cu descarcari in gaze pentru aceasi aplicatie la cat de departe raspandeste lumina..


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Urgent: rog pareri pentru lumini moving head
MesajScris: Lun Oct 03, 2016 3:00 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mar Ian 25, 2011 9:37 am
Mesaje: 535
Localitate: Targovcity
Din pacate nu am posibilitatea sa ajung sa le vad pe viu, asa cum nu am avut nici la primele. Este adevarat ca pe hartie si in prezentare zici ca sunt ozn-uri, si cand le vezi, realizezi ca te-ai inselat. Ca idee, voi daca ati fi in locul meu, ce solutie ati alege dintre cele 2 prezentate mai sus? 4 buc cu led de 90W (cred ca daca are 50W reali, mare minune) sau 2 buc cu lampi de 280W (astea cel putin par reale).

_________________
0766710585____Billy
Doua lucruri sunt infinite: universul si prostia oamenilor....totusi nu sunt prea sigur despre cea a universului! (Einstein)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Urgent: rog pareri pentru lumini moving head
MesajScris: Lun Oct 03, 2016 4:39 pm 
Sebane din pacate cred ca tu esti in eroare . Din pacate inca nu s-au inventat leduri care sa depasesca Msd-urile si Hmi-urile de 2000w (16000 lumeni) sa nu mai vorbim de noile Msd Philips 22 R care au 16900 lumeni fata de 8590 lumeni cat are cel mai evoluat moving head pe leduri de 800w de la Robe . E vorba de fluxul luminos al sursei de lumina fara reflector , opturator , focalizare etc . Referitor la consum ledurile de peste 100w au consum de multi A si se incalzesc aproape la fel ca un bec cu descarcare . Scuze de Offtopic . Mai multe detalii i-ti pot da in privat .


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Urgent: rog pareri pentru lumini moving head
MesajScris: Lun Oct 03, 2016 6:18 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mie Sep 23, 2015 12:51 pm
Mesaje: 189
Localitate: Constanta, Judet Constanta
Belintan Claudiu scrie:
Sebane din pacate cred ca tu esti in eroare . Din pacate inca nu s-au inventat leduri care sa depasesca Msd-urile si Hmi-urile de 2000w (16000 lumeni) sa nu mai vorbim de noile Msd Philips 22 R care au 16900 lumeni fata de 8590 lumeni cat are cel mai evoluat moving head pe leduri de 800w de la Robe . E vorba de fluxul luminos al sursei de lumina fara reflector , opturator , focalizare etc . Referitor la consum ledurile de peste 100w au consum de multi A si se incalzesc aproape la fel ca un bec cu descarcare . Scuze de Offtopic . Mai multe detalii i-ti pot da in privat .


Hmm..in automotive e ALTCEVA..cred ca am facut eu offtopic :)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Urgent: rog pareri pentru lumini moving head
MesajScris: Lun Oct 03, 2016 9:53 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Lun Mai 26, 2008 7:20 pm
Mesaje: 159
Localitate: BAIA MARE
Daca vrei ceva adevarat ia-le cele pe lampi.
Nu sunt best off dar sunt mult mai spectaculoase.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Urgent: rog pareri pentru lumini moving head
MesajScris: Mar Oct 04, 2016 12:18 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mar Ian 25, 2011 9:37 am
Mesaje: 535
Localitate: Targovcity
Ban_Andrei scrie:
Daca vrei ceva adevarat ia-le cele pe lampi.
Nu sunt best off dar sunt mult mai spectaculoase.

Culmea este ca sunt fan al luminilor pe LED, dar se pare ca specificatiile nu sunt reale. Astea ma atrag pentru ca sunt mari, puternice dpdv al luminozitatii, si m-ar ajuta si la eventuale sonorizari outdoor. In plus, am vazut ca au si functie DIMMER, care din cate am inteles regleaza intensitatea luminoasa, ceea ce ar fi un plus pentru sonorizari in sali mai mici.

_________________
0766710585____Billy
Doua lucruri sunt infinite: universul si prostia oamenilor....totusi nu sunt prea sigur despre cea a universului! (Einstein)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Urgent: rog pareri pentru lumini moving head
MesajScris: Mar Oct 04, 2016 12:28 pm 
dimmerul e mecanic nu electronic ca la mai toate moving headurile . sant paletele care se inchid de tot la black out sau se misca cu o anumita frecventa la strobo . acestea se inchid sau deschid la maxim opturand raza . nu e dimer electric ca la paruri . la becul cu descarcare in gaze daca ii micsorezi tensiunea de alimentare nu se mai aprinde .


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Urgent: rog pareri pentru lumini moving head
MesajScris: Mar Oct 04, 2016 4:14 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mar Ian 25, 2011 9:37 am
Mesaje: 535
Localitate: Targovcity
Mi-au trimis polonezii un link cu 2 astfel de moving pe lampa, folosite la o nunta si mi se par acceptabile, in sensul ca nu par sa fie deranjant de luminoase.
https://www.youtube.com/watch?v=GeO9Oi1cFtk

_________________
0766710585____Billy
Doua lucruri sunt infinite: universul si prostia oamenilor....totusi nu sunt prea sigur despre cea a universului! (Einstein)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Urgent: rog pareri pentru lumini moving head
MesajScris: Mar Oct 04, 2016 5:15 pm 
ai dreptate cataline . nu sant suparatoare exact datorita celor afirmate de mine referitor la clonele chinezesti , poloneze etc . am urmarit si eu cu atentie clipul postat de tine . in acel clip sant setate pe prisma orizontala cu 6 fatete . datorita calitatii ..........a opticii se pierde enorm din intensitatea luminoasa la trecerea fasciculului prin acea prisma ceea ce la cele de calitate nu se intampla sau daca se intampla pierderile sant foarte mici . intensitatea celor din clipul postat de tine e comparabila cu un msd de 250w nu R 280w . cam astea sant si cele de pe ali...aaa cu 500-600$ bucata . clona nu inseamna 100% identic cu originalul . intradevar si cei care spun ca , la ''Brand Name' platesti firma au dreptatea lor dar acolo mai sant niste lucruri si anume proiectarea pe care ''plagiatorii'' o iau de-a gata + niste materiale care costa niste banuti si care in produsele low cost nu o sa le ai .


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Urgent: rog pareri pentru lumini moving head
MesajScris: Mar Oct 04, 2016 8:17 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Joi Mar 20, 2008 2:33 pm
Mesaje: 1962
Localitate: Iashingtown
treaba asta cu LED vs. lampi cu descarcare in gaze s-a terminat de cand philips a scos lampile platinium

cum zicea Claudiu mai sus, fluxul luminos emis de aceste lampi este colosal raportat la puterea electrica consumata

eu sunt utilizator de Stairville B5R BEAM de la thomann
am avut DTS XR-7 cu lampi Osram de 575 W.... care-s pistol cu apa pe langa 5R-urile philips
si totusi comparam niste DTS-uri facute in italia cu niste stariville facute in china... dar ce fac lampile platinium... e altceva

in concluzie ... uita de led-uri!!
ledurile is bune pe wash-uri si pe pari .... sa faci baie de culoare

daca vrei spot / beam solutia este cu lampile R

uite ce fac 4 bucati de 5R de ale mele
https://www.youtube.com/watch?v=xHlBQ0wTWeo

filmare la 30-40 de scena, noaptea in aer liber

si ca sa ai element de comparatie, lumina de pe solist este dintr-un moving head wash pe leduri cu 108 leduri de 3W
deci cumva sunt 324 W led care abia se vad pe langa ce vine din beam-urile 5R de pe spate
flood light este din 16 par led cu 5 x 3W ... adica inca vreo 240 W led care aia se vad pe langa beam-uri

_________________
aka. adi_0l06


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Urgent: rog pareri pentru lumini moving head
MesajScris: Mar Oct 04, 2016 9:21 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mar Ian 25, 2011 9:37 am
Mesaje: 535
Localitate: Targovcity
Stiu ca nu sunt ele prea profi, dar cred ca decat 4 din cei mici care am avut, se merita sa le mai dau o diferenta pentru 2 bucati din astea. Faptul ca au functie de wash ma ajuta foarte mult pentru patura de fum greu, ca sa iasa o baie de culoare destul de ok. In plus, am deja un glob cu oglinzi de 50cm si o sa mai achizitionez inca unul, pe care o sa-i amplasez in colturile salii si sa pun luminile pe aceste globuri. Cu led nu cred ca are efectul care il astept. Astea par sa promita.
Vorba lui Adi, pentru wash pe scena sunt sufiecienti cativa pari mai puternici. O sa revin cu o parere si un review personal (si sincer) despre aceste lumini, cand o sa intru in posesia lor. Pana atunci, va multumesc pentru ajutor si pentru sfaturi.

_________________
0766710585____Billy
Doua lucruri sunt infinite: universul si prostia oamenilor....totusi nu sunt prea sigur despre cea a universului! (Einstein)


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 14 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 17 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România