The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Vin Apr 19, 2024 3:08 pm


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 4 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: sfaturi sistem hi-fi cu bani putini
MesajScris: Mar Oct 04, 2016 10:58 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mar Oct 04, 2016 9:40 pm
Mesaje: 1
Va salut cu draga inima dragi coforumisti!

De ceva vreme ma tot seaca un gand deoarece a crescut incet, in sufletul meu, dorinta de a avea un sistem audio performant.

Neavand acasa decat aparate "clasice", de putina vreme mi-am "descoperit" pasiunea pentru muzica, am ascultat la un mester ce vinde aparatura veche o melodie, si mi-a ramas intiparita melodia si felul cum se auzea acea melodie in boxe, din acel moment sunt in cautarea unui sistem audio care sa fie satisfacator urechilor mele sensibile.

Si asa am facut primul MIC pas, mi-am luat o pereche de casti Creative Aurvana de la care cu greu ma pot detasa, si care mi-au aprins dorinta de ceva mai serios.

Ce anume am eu nevoie?

Un sistem stereo pentru acasa.

Ce doresc de la acel sistem?

Claritate, dinamica, o neutralitate a sunetului (fara distorsiuni inutile)... NU vreau zgomot! Am renuntat la toate mp3-urile din pc.

Domeniul de utilizare?

country, Lounge, rap, reggae, rock, dance, opera/simfonica, vocal, trance, progressive, jazz, house, techno etc, etc, etc in principiu nu exista gen de muzica pe care sa nu il ascult! (de fapt FARA MANELE!!!)
Yeah I know, a little twisted!

Cerinte legate de look/greutate?

I really don't give a fuck! nu ma intereseaza cum arata, daca are telecomanda sau ca indoaie biroul unde o sa stea! Nici daca sunt second sau noi. Mi-as arunca un ochi si la DIY.

suma ce sta rau in buzunar:

in jurul valorii de 3500 lei (more or less)

acum... la ce m-am orientat eu, in mintea mea nestiutoare:

config 1
amplif: http://www.sono.ro/amplificator-stereo- ... egrat.html
+
boxe: http://www.sono.ro/boxe-de-podea/4430-b ... reche.html

config 2

amplif: http://www.mivarom.ro/catalog/product_i ... 60w-p-8723
+
boxe: ?

Ce alta configuratie ar merita facuta?

Ce mi-ar trebui ca sa ajung la o configuratie completa corecta? (mixer, dac, amplificator, boxe, cabluri), ce altceva?

Sunt deshis oricaror opinii si injurii daca este necesar, banii ce vor fi investiti sper sa fie pentru o perioada cat mai lunga.

Am speranta ca voi fi sfatuit pe masura asteptarilor.

Cu stima, al dumneavoastra, concetatean.


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului: Re: sfaturi sistem hi-fi cu bani putini
MesajScris: Mar Oct 04, 2016 11:01 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19820
Localitate: La sediu
www.power-zone.ro
chestii bune si lapreturi corecte

Amcumpart in trecut de la ei pentru amici de-ai mei sa le foloseasca acasa.

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: sfaturi sistem hi-fi cu bani putini
MesajScris: Mie Oct 05, 2016 12:11 am 
Neconectat
User

Membru din: Dum Aug 21, 2016 10:45 am
Mesaje: 147
Localitate: Pitesti
http://www.power-zone.ro/produse/_Boxe_ ... B_F_2.html
cele mai ieftine boxe hi-end ascultate de mine, merita toti banii.
Daca vrei sa fii la inaltime te costa minim 500 euro amplificator, minim 500 euro dac, minim 500 euro cd player, minim 1000 euro boxele, astea fiind preturi de noi.
Cat despre DALI.....bani aruncati


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: sfaturi sistem hi-fi cu bani putini
MesajScris: Mie Oct 05, 2016 12:45 am 
-Un sfat! Uita de boxe noi"! Nu ai ce cumpara pana in 1000e! Doar niste pocnitori! La 1000e gasesti Boxe SH care chiar presteaza! Sau poti asculta aceste boxe http://www.power-zone.ro/produse/_Boxe_ ... i_End.html

Se aud chiar bine! Si nici nu mai ai nevoie de amplificator!

-Apoi iti cumperi un media player care sa redea flacuri si un Dac bun. Uite de cd-uri! Si atentie la cabluri! Veriga slaba in toate sistemele Hi-fi si Pro!!! Lumea nu le da atentie dar au un rol foarte important!


Sus
  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 4 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 16 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România