The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Vin Mar 29, 2024 1:31 pm


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 15 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Un sfat
MesajScris: Mie Oct 05, 2016 3:09 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mie Oct 05, 2016 3:03 pm
Mesaje: 6
Salut! Vreau sa-mi cumpar una sau doua boxe active pentru petreceri. Nu stiu exact la ce trebuie sa ma uit si ce trebuie sa cumpar. Daca vreti va rog sa-mi dati niste sfaturi si daca se poate chiar niste link-uri cu boxe bune pana in 1500 lei.
Eu am gasit ceva... ce spuneti de 2 boxe de astea?
http://www.electronic-star.ro/Skytec-di ... _i3992.htm


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului: Re: Un sfat
MesajScris: Mie Oct 05, 2016 3:31 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
nu exista boxe bune active pana in 1500 de lei

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Un sfat
MesajScris: Mie Oct 05, 2016 3:34 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mar Ian 25, 2011 9:37 am
Mesaje: 535
Localitate: Targovcity
Boxe bune, active si noi la 1500 lei? Probabil doar in visele noastre...Alea din link sunt niste copai ieftine, dar daca n-ai pretentii prea mari (la sunet ma refer) baga-te si ia-le.

_________________
0766710585____Billy
Doua lucruri sunt infinite: universul si prostia oamenilor....totusi nu sunt prea sigur despre cea a universului! (Einstein)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Un sfat
MesajScris: Mie Oct 05, 2016 3:37 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mie Oct 05, 2016 3:03 pm
Mesaje: 6
atunci imi puteti recomanda altceva pana in acest pret?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Un sfat
MesajScris: Mie Oct 05, 2016 3:43 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mar Ian 25, 2011 9:37 am
Mesaje: 535
Localitate: Targovcity
Madalin26 scrie:
atunci imi puteti recomanda altceva pana in acest pret?

Nu ai ce...cat dai atata face. Poti sa le cumperi linistit pe acelea, ca alta solutie in banii de care dispui nu gasesti.

_________________
0766710585____Billy
Doua lucruri sunt infinite: universul si prostia oamenilor....totusi nu sunt prea sigur despre cea a universului! (Einstein)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Un sfat
MesajScris: Mie Oct 05, 2016 3:49 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mie Oct 05, 2016 3:03 pm
Mesaje: 6
Cred ca am intrat pe un site nepotrivit. Voi aici vorbiti doar de boxe la mii de euro? Eu nu vreau ceva foarte bun cum spuneti voi sau cum aveti voi cu tot felul de lucruri ca nu-mi fac formatie acum. Eu vreau pur si simplu sa-mi cumpar 2 boxe sa ma duc la niste petreceri la cabane sau restaurante. Am un prieten cu un sistem logitech la 13 milioane care se aude exceptional si vreti sa spuneti ca doua boxe de astea active nu s-ar auzi mai bine? Mie imi trebuie sa se auda cat de cat tare, clar si sa aiba si un bas puternic. Si inca ceva, sa spunem ca le cumpar pe astea, ce ar trebuii sa mai cumpar la ele?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Un sfat
MesajScris: Mie Oct 05, 2016 3:53 pm 
Neconectat
User

Membru din: Vin Sep 19, 2014 4:01 pm
Mesaje: 250
Localitate: Bucuresti
Nici macar pasive nu prea reusesti sa gasesti pana in 1500. Poate ceva pe 10'' in regim diy sa te duca pe acolo dupa care mai dai 1500-2000 pe un amplificator pe la 2-300w X2 in 8 ohmi.
Sau daca esti la inceput, vezi ca multi de aici au inceput cu imf hp15w si pht411 in cutii pentru care gaesti proiect pe forum cu filtru doar pe pht (costa 60 de lei componente ok pt filtre) si faci cutiile din pal - au fost intoteduna multumiti de raportul calitate/pret... si mai cauti un amplif pe la bazar, ajungi pe la 2000 de lei cu toata combinatia si e mai fericita decat goarnele alea pe care le-ai sugerat si pe care nici nu le mai poti revinde cand ai sa doresti upgrade.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Un sfat
MesajScris: Mie Oct 05, 2016 4:17 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mar Ian 25, 2011 9:37 am
Mesaje: 535
Localitate: Targovcity
Nu te-a luat nimeni la misto, si stai linistit ca majoritatea am inceput cu boxe traforate in sufragerie, si cu difuzoare chinezesti de 2 lei. Daca vrei sa ne urmezi greseala, n-ai decat sa faci ce te taie capul. Daca vrei sa inveti ceva, mai stange bani si cumpara-ti ceva de calitate. In prima postare nu ai mentionat nimic de petreceri in restaurante sau in cabane. Deci nici ce ai postat tu, copaile alea skytek, nu o sa te ajute. Eu am crezut cand ai zis "petreceri" , ca e ceva de genul in curte la un gratar sau un bairam/majorat mic acasa, nicidecum sonorizari la restaurante si cabane. Ti s-a spus de la bun inceput ca in 1500 de lei nu gasesti boxe active si bune. Vrei calitate, bagi mana mai adanc in buzunar.

_________________
0766710585____Billy
Doua lucruri sunt infinite: universul si prostia oamenilor....totusi nu sunt prea sigur despre cea a universului! (Einstein)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Un sfat
MesajScris: Mie Oct 05, 2016 4:25 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Joi Iun 09, 2016 11:38 pm
Mesaje: 144
Localitate: Hunedoara
Daca doresti sa sune bine si sa coste putin trebuie sa alegi metoda DIY (sau sa gasesti pe cineva care iti vinde boxe cu reducere de 90%). Iei proiect de pe forum ca sunt 'o droaie' de ele. Il intrebi pe dl. Mircea ce difuzoare se potrivesc in incintele respective (desi la fiecare proiect ai niste difuzoare calculate sa sune bine in ele) si dai drumu' la treaba. In legatura cu miile de euro pe boxe / amplificatoare, e adevarat. Spre exemplu sistemul meu Hi-Fi de acasa a fost aproape 1000 de euro cu amplificator, boxe, cabluri, etc. Nu te astepta ca la sisteme PRO sa coste mai putin :) pentru ca nu e posibil din punct de vedere logic (cel putin). :D

_________________
"Quality reveals reality."


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Un sfat
MesajScris: Sâm Oct 08, 2016 11:32 am 
Neconectat
User

Membru din: Mie Oct 05, 2016 3:03 pm
Mesaje: 6
Dati-mi voi va rog 2 boxe la 15 mil de pe un site serios. Daca de atatia bani dispun, asta e. Eu chiar vreau sa ma apuc de chestia asta.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Un sfat
MesajScris: Sâm Oct 08, 2016 11:33 am 
Neconectat
User

Membru din: Mie Oct 05, 2016 3:03 pm
Mesaje: 6
Plus ca cei care ''nu se pricep in asta'' nu o sa observe ca nu se aude FOARTE CLAR.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Un sfat
MesajScris: Sâm Oct 08, 2016 4:32 pm 
Neconectat
User

Membru din: Sâm Mar 12, 2016 11:50 am
Mesaje: 171
Madalin26 scrie:
Plus ca cei care ''nu se pricep in asta'' nu o sa observe ca nu se aude FOARTE CLAR.

Daca spui ca cei care nu se pricep nu o sa observe atunci orienteazate spre alte boxe de pe acelasi sit . exista acolo o boxa pe 12 inch si una pe 15 inch ( Malone ) care au carcasa copiata dupa RCF ...... pui sigla RCF pe ele si ai rezolvat si problema brandului daca nu conteaza calitatea !!!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Un sfat
MesajScris: Mar Oct 25, 2016 9:43 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mie Oct 05, 2016 3:03 pm
Mesaje: 6
SONY GTKXB7B
e buna o boxa de asta?
Sau ma mai gandeam la ceva. Sa imi iau doar o boxa la 11-12 milioane cu si subufer. Si in timp mai cumpar inca o boxa. Ce ziceti?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Un sfat
MesajScris: Mie Oct 26, 2016 6:31 am 
Neconectat
User

Membru din: Sâm Mar 12, 2016 11:50 am
Mesaje: 171
Madalin26 scrie:
SONY GTKXB7B
e buna o boxa de asta?
Sau ma mai gandeam la ceva. Sa imi iau doar o boxa la 11-12 milioane cu si subufer. Si in timp mai cumpar inca o boxa. Ce ziceti?

Pai , care e smecheria ? Crezi ca un subwoofer este mai ieftin ? Daca poti , mergi intr-un magazin si asculta o boxa Behringer B812 NEO . O poti gasi la 15 milioane desi acum un an era 25 si eu zic ca suna decent .


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Un sfat
MesajScris: Mie Oct 26, 2016 4:17 pm 
https://www.reclama.ro/boxa-activa-b ... 16463.html


Sus
  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 15 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 22 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România