The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Joi Mar 28, 2024 10:50 pm


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 6 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Boxe JBL JRX 115 facute cu difuzoare de la JBL JRX 125
MesajScris: Mar Dec 27, 2016 3:27 pm 
Neconectat
User

Membru din: Dum Noi 06, 2011 2:48 pm
Mesaje: 9
Salut la toata lumea! (Sarbatori Fericite!)
Având 3 boxe JBL JRX125 am decis sa fac din cea fara pereche (a 3-a) doua boxe JBL JRX 115 am respectat cat am putut de bine proiectul http://www.jblpro.com/ProductAttachments/JBL_JRX115.pdf
Incinta de MDF de 2cm, carcasa e perfecta manere exac la locul din desen panou perfect identic cu org
Acum incep problemele filtre originale de jbl jrx115 nu am gasit, (oricum costa enorm) asa ca am cumparat un filtru universal dyfp-20
Drivere originale JBL2412H am doar unu si acela era ars asa ca am gasit doua Driver RCF TW 200 de la niste boxe mai vechi care functioneaza ok!
Problemele cu care ma confrunt sunt urmatoarele:
Prea multe medii,
Prea putine inalte,
Se aud ca in butoi, ca material fonoabsorbant am folosit melana in 3 straturi de 1,5 cm grosime pe trei pereti cel din spate si cei laterali exact ca intr-o poza gasita cu un jrx115 desfacut
Inainte sa pun melana se auzea mult mai rau acum se aud mai ok dar acel tttttt de inalte lipseste
Ca amplificare folosesc Crestron SWAMP-24X8 setat in bridge 8Ohmi 400w
mai am si o Yamaha p2500s si cu ea se aude la fel
Un sfat daca se poate...poate reusesc sa le fac sa se auda ok
Atasez cateva poze...


Ultima oară modificat de divinul pe Joi Sep 07, 2017 8:44 pm, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului: Re: Boxe JBL JRX 115 facute cu difuzoare de la JBL JRX 125
MesajScris: Mar Dec 27, 2016 3:42 pm 
Neconectat
User

Membru din: Joi Sep 22, 2016 11:02 am
Mesaje: 88
In primul rând trebuie sa construiești niște filtre exact pentru driverele și difuzoarele tale ,căci cele deja făcute sunt loterie, pot sa sune bine pe difuzoarele tale sau pot suna dezastruos.
Chiar dacă ai găsi încă 2 filtre originale jrx posibilitatea ca ele sa nu sune bine pe driverele tale e destul de mare.
Poți face o proba cu filtrele din cealaltă pereche de boxe.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boxe JBL JRX 115 facute cu difuzoare de la JBL JRX 125
MesajScris: Mar Dec 27, 2016 4:25 pm 
Neconectat
User

Membru din: Dum Noi 06, 2011 2:48 pm
Mesaje: 9
Utiu Laurentiu scrie:
In primul rând trebuie sa construiești niște filtre exact pentru driverele și difuzoarele tale ,căci cele deja făcute sunt loterie, pot sa sune bine pe difuzoarele tale sau pot suna dezastruos.
Chiar dacă ai găsi încă 2 filtre originale jrx posibilitatea ca ele sa nu sune bine pe driverele tale e destul de mare.
Poți face o proba cu filtrele din cealaltă pereche de boxe.

celelalte doua boxe sunt pe 3 cai, am facut o proba si nu se aud corect!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boxe JBL JRX 115 facute cu difuzoare de la JBL JRX 125
MesajScris: Mar Dec 27, 2016 4:50 pm 
Neconectat
User

Membru din: Joi Sep 22, 2016 11:02 am
Mesaje: 88
De aia ziceam, nu toate se "pupa" . Cel mai corect faci/comanzi 2 filtre construite după parametrii difuzoarelor tale . Cred ca poți vorbi și cu d-nul Mircea Bartic de aici de pe forum și te ajuta . După ce ai filtrele și difuzoarele suna bine atunci vei vedea dacă mai trebuie sa corectezi ceva la incinta ca sa îți placa cum suna. Gen porturile de bass reflex, materialul fono-absorbant și etc.
Prima oară fa filtre sa sune bine difuzoarele și apoi mai vedem. Succes!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boxe JBL JRX 115 facute cu difuzoare de la JBL JRX 125
MesajScris: Mar Dec 27, 2016 6:57 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Iul 26, 2008 3:31 pm
Mesaje: 568
Localitate: iasi
acel tttt nu are treaba cu vatelina din boxa. la tine problema este filtrul. poti vb cu mircea bartic sau si cu d-nul shambala . un filtru bun nu costa 50 de lei bucata.

_________________
mixer - yamaha mg102c, phonic xp2000b,behringer ep1500,cx2310, subwoofer c18-650el , sateliti: e10-200s+ d202ti


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boxe JBL JRX 115 facute cu difuzoare de la JBL JRX 125
MesajScris: Mar Dec 27, 2016 9:30 pm 
Neconectat
User

Membru din: Dum Noi 06, 2011 2:48 pm
Mesaje: 9
deci nu pot modifica filtrele care le am sa se auda corect!
am schema filtrelor jrx 115


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 6 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 18 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România