The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Joi Mar 28, 2024 11:43 am


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 52 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Achizitie sistem sonorizare
MesajScris: Mar Ian 31, 2017 8:43 pm 
Neconectat
User

Membru din: Lun Ian 23, 2017 8:42 pm
Mesaje: 38
Tantau Marius scrie:
Mircea Bartic scrie:
http://forumpoweraudio.ro/viewforum.php?f=92
:wink:

Buna seara,

Domnu Mircea , oare acest proiect mai este valabil in 2017? vad ca este din 2010, piesele se mai gasesc la dumneavoastra pe site?, cam cat costa?

Multumesc


http://www.forumpoweraudio.ro/viewtopi ... =92&t=9835


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului: Re: Achizitie sistem sonorizare
MesajScris: Mie Feb 01, 2017 11:45 am 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19816
Localitate: La sediu
am trecut noile componente compatibile in pagina proiectului

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Achizitie sistem sonorizare
MesajScris: Mie Feb 01, 2017 8:15 pm 
Neconectat
User

Membru din: Lun Ian 23, 2017 8:42 pm
Mesaje: 38
TomAlex scrie:
Mircea recomanda pe aici e15-lf cu bm-d750II pentru dj, iar proiectul incintei e tot pe forum - ca sa fie si bas si de toate - costa vreo 3500-3800 boxele de-a gata daca le construiesti tu. La astea iti iei un amplificator la 2X1000w in 8 ohmi, gen phonic xp5000, un mixer mititel cu 4-8 canale si un laptop bun. Asta ar fi ce as face eu pentru inceput, asta daca nu canta si lautari pe sistem. La asta ai sa poti adauga basi, inca un amplif si procesor pe parcurs, in cazul in care iti merge treaba bine.
Altfel, iti recomand sa scotocesti bine forumul si ai sa vezi, mai ales la sectiunea evenimente ale useriolor, cam ce sisteme au folosit si pentru ce numar de persoane - te ajuta cand esti incepator.
De malone alea, uita mai bine - nu iti lua multe ca arata bine, ca la final sa vezi ca sunt niste petarde si o sa sune mai bine 2 boxe bine facute, decat multe trompete puse una peste alta.
Succes!



Multumesc Alex


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Achizitie sistem sonorizare
MesajScris: Mie Feb 01, 2017 8:22 pm 
Neconectat
User

Membru din: Lun Ian 23, 2017 8:42 pm
Mesaje: 38
TomAlex scrie:
Mircea recomanda pe aici e15-lf cu bm-d750II pentru dj, iar proiectul incintei e tot pe forum - ca sa fie si bas si de toate - costa vreo 3500-3800 boxele de-a gata daca le construiesti tu. La astea iti iei un amplificator la 2X1000w in 8 ohmi, gen phonic xp5000, un mixer mititel cu 4-8 canale si un laptop bun. Asta ar fi ce as face eu pentru inceput, asta daca nu canta si lautari pe sistem. La asta ai sa poti adauga basi, inca un amplif si procesor pe parcurs, in cazul in care iti merge treaba bine.
Altfel, iti recomand sa scotocesti bine forumul si ai sa vezi, mai ales la sectiunea evenimente ale useriolor, cam ce sisteme au folosit si pentru ce numar de persoane - te ajuta cand esti incepator.
De malone alea, uita mai bine - nu iti lua multe ca arata bine, ca la final sa vezi ca sunt niste petarde si o sa sune mai bine 2 boxe bine facute, decat multe trompete puse una peste alta.
Succes!


Salut Alex, ma poti ajuta si cu proiectul pentru difurile trimise de tine? nu ma prea pricep sa caut pe forum.
Multumesc


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Achizitie sistem sonorizare
MesajScris: Mie Feb 01, 2017 10:06 pm 
Neconectat
User

Membru din: Vin Sep 19, 2014 4:01 pm
Mesaje: 250
Localitate: Bucuresti
http://www.forumpoweraudio.ro/viewtopi ... =92&t=9856

proiectul asta cu difuzoarele pe care le-am sugerat, a fost facut de cineva din Ploiesti si a fost pus pe forum, deci acea persoana iti poate oferi mai multe detalii despre sunet - insa la 800w din configuratia asta, rau nu are cum sa sune. Singurul minus cred ca ar fi greutatea, dar nu cred ca asa crucial


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Achizitie sistem sonorizare
MesajScris: Joi Feb 02, 2017 2:41 pm 
Neconectat
User

Membru din: Lun Ian 23, 2017 8:42 pm
Mesaje: 38
TomAlex scrie:
http://www.forumpoweraudio.ro/viewtopic.php?f=92&t=9856

proiectul asta cu difuzoarele pe care le-am sugerat, a fost facut de cineva din Ploiesti si a fost pus pe forum, deci acea persoana iti poate oferi mai multe detalii despre sunet - insa la 800w din configuratia asta, rau nu are cum sa sune. Singurul minus cred ca ar fi greutatea, dar nu cred ca asa crucial


MULTUMESC


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Achizitie sistem sonorizare
MesajScris: Vin Feb 03, 2017 10:40 pm 
Neconectat
User

Membru din: Lun Ian 23, 2017 8:42 pm
Mesaje: 38
Buna seara,
Ma poate ajuta cineva cu un raspuns la intrebarea daca la proiectele de mai jos merge sa le construiesti cu plywood de 15mm? ca nu gasesc de 18mm.
Multumesc

http://www.forumpoweraudio.ro/viewtopi ... =92&t=9893

http://www.forumpoweraudio.ro/viewtopi ... =92&t=9854


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Achizitie sistem sonorizare
MesajScris: Sâm Feb 04, 2017 12:39 am 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19816
Localitate: La sediu
Se pot construi din material de 15mm daca sunt ranforsate corespunzator

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Achizitie sistem sonorizare
MesajScris: Sâm Feb 04, 2017 8:41 pm 
Neconectat
User

Membru din: Lun Ian 23, 2017 8:42 pm
Mesaje: 38
Mircea Bartic scrie:
Se pot construi din material de 15mm daca sunt ranforsate corespunzator


Buna Mircea,
Cum ar trebui ranforsare, sunt nou si nu știu cum se face, trebuie schimbat ceva la proiect?
Multumesc


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Achizitie sistem sonorizare
MesajScris: Sâm Feb 04, 2017 11:57 pm 
Neconectat
User

Membru din: Vin Sep 19, 2014 4:01 pm
Mesaje: 250
Localitate: Bucuresti
Cata lene iti e?!?
Chiar crezi ca o sa stea cineva sa iti dea tot mura in gura???
E plin forumul si netul de exemple si documentatie. Pune mana si cauta si nu o mai arde cu "nu am stiut sa caut"!
Spor si succes!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Achizitie sistem sonorizare
MesajScris: Dum Feb 05, 2017 1:48 pm 
Neconectat
User

Membru din: Lun Ian 23, 2017 8:42 pm
Mesaje: 38
TomAlex scrie:
Cata lene iti e?!?
Chiar crezi ca o sa stea cineva sa iti dea tot mura in gura???
E plin forumul si netul de exemple si documentatie. Pune mana si cauta si nu o mai arde cu "nu am stiut sa caut"!
Spor si succes!


Nu știu daca reacția ta e una normala, daca nu ai timp sau nu vrei sa ajuti, nu raspunde, e foarte simplu si de bun simt.
Multumesc oricum


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Achizitie sistem sonorizare
MesajScris: Dum Feb 05, 2017 2:20 pm 
Neconectat
User

Membru din: Vin Sep 19, 2014 4:01 pm
Mesaje: 250
Localitate: Bucuresti
La scoala/facultate, sta profesorul sa predea doar pentru o singura persoana? Nu! Preda pentru toata clasa un suport/rezumat iar restul il aprofundeaza fiecare din manual... Cam asa si aici - nu e vorba de timp ci de vointa ta de a invata lucruri generale despre audio.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Achizitie sistem sonorizare
MesajScris: Dum Feb 05, 2017 6:59 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19816
Localitate: La sediu
in principiu proiectele sunt bine ranforsate din design. Cam poti sa le construiesti din material de 15mm fara pierderi semnificative de rigiditate.

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Achizitie sistem sonorizare
MesajScris: Dum Feb 05, 2017 8:16 pm 
Neconectat
User

Membru din: Lun Ian 23, 2017 8:42 pm
Mesaje: 38
Mircea Bartic scrie:
in principiu proiectele sunt bine ranforsate din design. Cam poti sa le construiesti din material de 15mm fara pierderi semnificative de rigiditate.


Multumesc mult, Mircea apreciez efortul tau cu care raspunzi la nevoile noastre, in curand o sa fac comanda la niste difuzoare recomandate de tine pentru construirea unor incinte full range.

Multumesc


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Achizitie sistem sonorizare
MesajScris: Dum Feb 05, 2017 8:20 pm 
Neconectat
User

Membru din: Lun Ian 23, 2017 8:42 pm
Mesaje: 38
TomAlex scrie:
La scoala/facultate, sta profesorul sa predea doar pentru o singura persoana? Nu! Preda pentru toata clasa un suport/rezumat iar restul il aprofundeaza fiecare din manual... Cam asa si aici - nu e vorba de timp ci de vointa ta de a invata lucruri generale despre audio.



Din ce vad eu pe acest forum se deschid subiecte diferite de diferiti useri,mai vechi/experimentati in domeniu sau mai noi, eu consider ca este de bun simt daca cineva mai nou intreaba ceva, sa raspunzi politicos daca cunosti speta sau sa alegi sa nu raspunzi.

Multumesc


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 52 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 16 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România