The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Mar Apr 16, 2024 9:30 am


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 14 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Achizitie boxe active profesionale-sfaturi..
MesajScris: Dum Mar 12, 2017 10:26 pm 
Neconectat
User

Membru din: Dum Mar 12, 2017 9:21 pm
Mesaje: 7
Localitate: Alba Iulia
Buna seara!!As vrea sa cumpar 2 boxe active profesionale pentru sonorizari,intr-un buget dedicat incepand de la 1600-1700 lei pana in 2500-2600-2700 lei/bucata si sa aiba cel putin 1000W RMS,am pus ochii pe 2 modele de la Turbosound- iX15 si Milan M15,ambele 1000W,daca sunt persoane care detin aceste modele,pot sa ma lamureasca cu niste detalii daca scot cat promit si daca suna bine.Ma intereseaza boxe de la branduri mari cum ar fi Ev,RCF,FBT,JBL sau altele,doar sa fie active..de asemenea,caut si 2 subwoofere tot active cu aceleasi specificatii ca la boxele descrise mai sus.
Daca sunt persoane care detin si sunt cunoscatori,ii rog sa nu ezite sa comenteze,orice sfat este util!
Multumesc anticipat!


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului: Re: Achizitie boxe active profesionale-sfaturi..
MesajScris: Dum Mar 12, 2017 10:36 pm 
Neconectat
User

Membru din: Vin Sep 19, 2014 4:01 pm
Mesaje: 250
Localitate: Bucuresti
De abia daca iti poti construi 2 pasive la 1000w rms cu 5000 de lei.. Nu mai zi de cumparat, active sau pasive... Cand te plictisesti rau asa, citeste si prin forumul asta, ca sunt zeci de subiecte fix ca al tau!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Achizitie boxe active profesionale-sfaturi..
MesajScris: Dum Mar 12, 2017 10:54 pm 
Neconectat
User

Membru din: Dum Mar 12, 2017 9:21 pm
Mesaje: 7
Localitate: Alba Iulia
Am deja un sistem 2 sub + 2 topuri pasive si vreau sa schimb sistemul in timp cu boxe active,doar active.
Dar,multumesc oricum pentru sfat..


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Achizitie boxe active profesionale-sfaturi..
MesajScris: Lun Mar 13, 2017 9:09 am 
danielcostea1234 scrie:
Am deja un sistem 2 sub + 2 topuri pasive si vreau sa schimb sistemul in timp cu boxe active,doar active.
Dar,multumesc oricum pentru sfat..

Daca spui ca ai deja sistem.. inseamna ca pe langa basi si top-uri ai amplificator si mixer.
Ceva profesional nu cred ca o sa gasesti pana in 2700 lei.
Poti merge pe EV elx112P, RCF715-A.... cam cele mai avantajoase la pretul lor..
ar mai fi o soplutie sa schimbi difuzoarele din boxele care le ai acum :D


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Achizitie boxe active profesionale-sfaturi..
MesajScris: Lun Mar 13, 2017 11:24 am 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19820
Localitate: La sediu
boxele profesionale Active incep de pe la 1500 de Euro bucata.

Sub pretul asta sunt chestii consumer impachetate frumos de un marketing agresiv. :roll:

"Sculele de facut bani , costa bani"

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Achizitie boxe active profesionale-sfaturi..
MesajScris: Lun Mar 13, 2017 2:01 pm 
Neconectat
User

Membru din: Dum Mar 12, 2017 9:21 pm
Mesaje: 7
Localitate: Alba Iulia
Ce parere aveti despre seria PRX de la JBL?Ca poate fac un compromis si o sa investesc serios in boxe...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Achizitie boxe active profesionale-sfaturi..
MesajScris: Lun Mar 13, 2017 3:30 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19820
Localitate: La sediu
e aceeasi poveste

uite ce inalta au:

Imagine

iesire de 1" cu bobina de 1.5" si calota din plastic.... :roll:

Imagine

e subdimensionata cea mai importanta componenta din toata boxa...

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Achizitie boxe active profesionale-sfaturi..
MesajScris: Lun Mar 13, 2017 6:17 pm 
Neconectat
User

Membru din: Dum Mar 12, 2017 9:21 pm
Mesaje: 7
Localitate: Alba Iulia
Mircea Bartic scrie:
e aceeasi poveste

uite ce inalta au:

Imagine

iesire de 1" cu bobina de 1.5" si calota din plastic.... :roll:

Imagine

e subdimensionata cea mai importanta componenta din toata boxa...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Achizitie boxe active profesionale-sfaturi..
MesajScris: Lun Mar 13, 2017 7:21 pm 
Neconectat
User

Membru din: Dum Mar 12, 2017 9:21 pm
Mesaje: 7
Localitate: Alba Iulia
Deci,si astea sunt stifuri...
Ce boxe mi-ati recomanda sa tina pe termen lung si sa mearga bine,caci dupa principiul romanului turmentat dupa ora 12''Da-i volum" sa aiba si inaltele bune,etc..


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Achizitie boxe active profesionale-sfaturi..
MesajScris: Lun Mar 13, 2017 9:00 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19820
Localitate: La sediu
Boxe pasive bune si amplificator separat

Un exemplu
http://www.poweraudio.ro/nexus_acoustics_producator/boxa_nexus-acoustics_VX152

http://www.poweraudio.ro/amplificator_phonic_XP3000

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Achizitie boxe active profesionale-sfaturi..
MesajScris: Mie Mar 15, 2017 6:28 pm 
Neconectat
User

Membru din: Dum Mar 12, 2017 9:21 pm
Mesaje: 7
Localitate: Alba Iulia
Mircea Bartic scrie:

Multumesc de sfat,dar totusi,as dori sa imi cumpar boxe active si,daca dau un ban sa stiu ca dau pe ceva de calitate,sa nu intelegeti gresit,merg si pasivele,dar vreau sa incerc niste boxe active,atata tot.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Achizitie boxe active profesionale-sfaturi..
MesajScris: Mie Mar 15, 2017 7:42 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19820
Localitate: La sediu
am intrat de curiozitate pe site la Thomann si am dat cautat niste boxe Active profesionale, prin profesionale, ma refer, "fara compromisuri mizerabile"

Adica sa aiba un woofer de 15" cu o bobina de macar 3", un sasiu de aluminiu si un driver de macar 1.5" iesire si 2,5-3" bobina. MAi pe scurt o boxa sanatoasa care sa faca cu adevarat fata la viata grea pe care o va avea la sonorizari, si care sa nu crape in primele 2-3 luni sau sa necesite inlocuire dupa ce expira garantia.

Constat cu stupoare ca astfel de boxe aproape NU SE MAI FABRICA! :roll: :roll:

cam singura care sa se incadreze in cerintele mele , de pe toata oferta lor ar fi acest model de la JBL care costa vreo 1800 de Euro bucata
https://www.thomann.de/gb/jbl_srx835p.htm

Un pret relativ corect din punctul meu de vedere, care stiu cam ce costuri au niste componente profesionale care trebuie sa intre in constructia unei boxe de genul asta.
Daca le-as face eu, ar iesi cam tot acolo ca pret. :roll:

Sunt socat de bullshit-urile care ne sunt turnate pe post de boxe pro.
Sa faci combinatie de 15" + tweeter mi se pare de porc total. E clar ca in procesul de proiectare al acelui produs nu a participat vreun inginer specializat pe electroacustica.
(pentru cei care nu sunt proiectanti in domeniul acustic, va explic. Exista niste frecvente limita de la care difuzoarele incep sa devina directionale. Pentru un difuzor de 15" , punctul critic se atinge undeva pe la 1200 de Hz, Regulile sunt destul de clare si impun ca trecerea sa se faca catre o alta sectiune. Acea sectiune este de obicei un driver de format mare , cu iesire de 1.5 sau 2" si cu o bobina de 2.5 sau 3", capabil sa coboare in conditii de siguranta, fiabilitate si distorsiuni scazute la acel punct de taiere, pentru a prelua spectrul mai departe.)
Mai exista multe alte probleme de genul acesta , insa nu le voi incepe sa le explic aici pentru ca ne apuca 2018 si nu termin de scris.
Incep sa cred ca au angajat femeile de servici impreuna cu departamentul de marketing sa le dezvolte produsele.

E pur si simplu bataie de joc...

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Achizitie boxe active profesionale-sfaturi..
MesajScris: Mie Mar 15, 2017 9:06 pm 
Neconectat
User

Membru din: Dum Mar 12, 2017 9:21 pm
Mesaje: 7
Localitate: Alba Iulia
Mircea Bartic scrie:
am intrat de curiozitate pe site la Thomann si am dat cautat niste boxe Active profesionale, prin profesionale, ma refer, "fara compromisuri mizerabile"

Adica sa aiba un woofer de 15" cu o bobina de macar 3", un sasiu de aluminiu si un driver de macar 1.5" iesire si 2,5-3" bobina. MAi pe scurt o boxa sanatoasa care sa faca cu adevarat fata la viata grea pe care o va avea la sonorizari, si care sa nu crape in primele 2-3 luni sau sa necesite inlocuire dupa ce expira garantia.

Constat cu stupoare ca astfel de boxe aproape NU SE MAI FABRICA! :roll: :roll:

cam singura care sa se incadreze in cerintele mele , de pe toata oferta lor ar fi acest model de la JBL care costa vreo 1800 de Euro bucata
https://www.thomann.de/gb/jbl_srx835p.htm

Un pret relativ corect din punctul meu de vedere, care stiu cam ce costuri au niste componente profesionale care trebuie sa intre in constructia unei boxe de genul asta.
Daca le-as face eu, ar iesi cam tot acolo ca pret. :roll:

Sunt socat de bullshit-urile care ne sunt turnate pe post de boxe pro.
Sa faci combinatie de 15" + tweeter mi se pare de porc total. E clar ca in procesul de proiectare al acelui produs nu a participat vreun inginer specializat pe electroacustica.
(pentru cei care nu sunt proiectanti in domeniul acustic, va explic. Exista niste frecvente limita de la care difuzoarele incep sa devina directionale. Pentru un difuzor de 15" , punctul critic se atinge undeva pe la 1200 de Hz, Regulile sunt destul de clare si impun ca trecerea sa se faca catre o alta sectiune. Acea sectiune este de obicei un driver de format mare , cu iesire de 1.5 sau 2" si cu o bobina de 2.5 sau 3", capabil sa coboare in conditii de siguranta, fiabilitate si distorsiuni scazute la acel punct de taiere, pentru a prelua spectrul mai departe.)
Mai exista multe alte probleme de genul acesta , insa nu le voi incepe sa le explic aici pentru ca ne apuca 2018 si nu termin de scris.
Incep sa cred ca au angajat femeile de servici impreuna cu departamentul de marketing sa le dezvolte produsele.

E pur si simplu bataie de joc...

Bun,daca spuneti ca astea sunt ceea trebuie,astea o sa le cumpar,ca dupa mintea romanului turmentat,dupa ora 12 zbiara la dj "da-i volum" si trebuie sa ai la ve sa dai...o sa le fac comanda mai incolo ca am prins ceva evenimente serioase si chiar o sa am nevoie de ele.Multumesc frumos de sfat!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Achizitie boxe active profesionale-sfaturi..
MesajScris: Lun Mar 20, 2017 1:52 am 
Neconectat
User

Membru din: Sâm Iul 11, 2009 12:28 pm
Mesaje: 843
Localitate: CAMPULUNG
daca vrei fiabilitate sunet puternic si liniar mag 1554 active cu puteri facute la park audio. am comparat cu multe alte boxe. spun doar de 1554 singurele care mi au placut de la mag. atentie difuzor cu bobina de 4 toli si driver de 2 cu bobina de 3 toli. puterea de pe ele nu este nici macar calaie cata forje ar primi. 700w+200w . am luat de curand rcf art 722 care e considerata ok datorita driverului de 2 toli si puterii digitale . e la pitici fata de mag. daca nu gasesti asa ceva cumpara boxe si putere separat. e mai sanatos.
Imagine

Cel mai intelept sfat este al domnului Mircea, nu gasesti pe piata doar la sume exorbitante(daca gasesti)
am vz acum ca rcf fac boxe cu 15 si driver de 1 tol. cred ca le au facut pentru necunoscatori
Am postat mag pentru ca vreau sa cumpar si nu gasesc. daca cineva are si vrea sa vanda mag 1554a
cu puteri park audio dau rcf 722a + 2000 ron


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 14 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România