The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Vin Apr 19, 2024 1:52 pm


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 4 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Hp sau Macbook?
MesajScris: Sâm Mar 18, 2017 1:11 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mar Noi 15, 2016 8:28 pm
Mesaje: 7
Salutari! Am o nedumerire; am un laptop Hp "probook" cu o placa audio dts. Nu au trecut pe la mine prea multe laptop-uri, deci nu prea stiu care este mai adecvat in domeniul de Dj (folosind programe gen Virtual DJ, Serato...). Ar merita sa dau acest laptop pentru achizitia unui Macbook pro de prin 2010-2011? Este mai performant in acest domeniu un Macbook?

Multumesc anticipat, o zi buna!


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului: Re: Hp sau Macbook?
MesajScris: Dum Mar 19, 2017 3:43 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Dum Apr 12, 2009 5:30 pm
Mesaje: 589
Localitate: Urziceni
Sicoie Raul scrie:
Am o nedumerire; am un laptop Hp "probook" cu o placa audio dts. Nu au trecut pe la mine prea multe laptop-uri, deci nu prea stiu care este mai adecvat in domeniul de Dj (folosind programe gen Virtual DJ, Serato...). Ar merita sa dau acest laptop pentru achizitia unui Macbook pro de prin 2010-2011? Este mai performant in acest domeniu un Macbook?

Multumesc anticipat, o zi buna!


Am utilizat ambele sisteme de operare Win si OS, in decurs de multi ani (in regim de club dar si evenimente cu durata medie de 10 ore) .... Am sa iti prezint concluziile mele.

Pro MAC:
Multi iti vor spune sa alegi MAC dar nici unul nu da macar un singur argument pentru alegerea facuta. Este un sistem stabil si nu necesita instalare de drivere suplimentare (gen ASIO) pentru controlerele midi. Nu trebuie sa tii cont pe ce port usb te conectezi asa cum se mai intampla la WIN. Rezolutia foarte buna la display. Carcasa full Aluminiu . Licenta de instalare (in cazul in care iti iei SH si nu iti ofera acte la el) are un pret foarte mic fata de WIN.

Contra MAc:
Racire slaba.... au fost evenimente la cort in toiul verii unde a atins pragul protectiei termice. Porturi USB putine. Acomodare "grea" as spune cu OS-ul. Accesorii originale scumpe.

La MAC in timpul unui eveniment tasta SPACE a devenit nefunctionala (asa a si ramas) ... nu cunosc cauzele si nici nu am investigat. Am trecut la un Lenovo T520 cu Win7PRO (din cauza bugetului redus)... La un ProBook ma orientasem insa m-am "rasucit" catre Thinkpad ... daca NASA le foloseste in navele lor spatiale, la dj-eala ce sa zic... merge struna! Inainte sa il iau am mai vazut si pe la altii.

In final... referitor la cele prezentate de tine, inclin catre MAC daca dispui de buget.

_________________
Marco , Deejay Marco !!!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Hp sau Macbook?
MesajScris: Mie Mar 22, 2017 9:23 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mar Noi 15, 2016 8:28 pm
Mesaje: 7
Mersi de sfat, cred ca ma bag pe mac. Numai bine!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Hp sau Macbook?
MesajScris: Lun Mar 27, 2017 8:14 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Dum Apr 12, 2009 5:30 pm
Mesaje: 589
Localitate: Urziceni
Un alt vot pentru "MAR" :


_________________
Marco , Deejay Marco !!!


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 4 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 17 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România