The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Sâm Apr 20, 2024 7:21 am


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 14 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: filtre boxe
MesajScris: Sâm Apr 01, 2017 9:01 pm 
Neconectat
User

Membru din: Lun Ian 23, 2017 10:10 pm
Mesaje: 13
de ce putere trebuie sa fie fultru la o boxa pe 3 cai?am dif de inalte scrie pe el 100 w ,medii-40 ,bas-300 zice firma.le folosesc pe o statir 100 x2 nu cred ca scoate mai mult.am pus filtru de 100 w si la 40%volum se intrerupe sunetul.ce nu am facut bine?ma gindeam sa mai cumpar 2 filtre de 100 w si sa fac cutia mai mare si leg in paralel 2 filtre de 100 w .de la un filtru plec cu dif bas 300 w medi40 w inalte 2 piezo 100w buc legate in serie la al doilea filtru dif bas 150w dif medi 40 w si 2 inalte piezo legate in serie de100 w bucata.in total pe boxa sa fie 2 dif de bas,2dif de medii si 4 dif de inalte. pareri despre :?: :?:


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului: Re: filtre boxe
MesajScris: Dum Apr 02, 2017 7:16 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Vin Iul 18, 2008 7:48 am
Mesaje: 1989
Localitate: Odorheiu(Hr)
...habarnistii si inconstienta ! :roll:

Tu ce vrei sa faci ? Inainte de a posta , studiaza-l ce si cum. E un mare lucru? :roll:

Din start: Unde se folosesc piezo in gama pro-audio? Exista ducumentatie pt incepatori.

_________________
Imagine


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: filtre boxe
MesajScris: Lun Apr 03, 2017 12:24 am 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19820
Localitate: La sediu
Odihneasca-se in pace, limba Romana. :roll:

Ce Dumnezeu faceti la scoala ?

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: filtre boxe
MesajScris: Lun Apr 03, 2017 8:33 am 
Neconectat
User

Membru din: Lun Ian 23, 2017 10:10 pm
Mesaje: 13
Daca veri sa ajuti un om raspundei la intrebare ,ca daca stia fiti siguri ca nu va intreba :idea: :idea:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: filtre boxe
MesajScris: Lun Apr 03, 2017 11:50 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Vin Iul 22, 2011 10:32 pm
Mesaje: 182
Localitate: Galati
Baiete...faultezi rau de tot limba romana....
Si doi...inainte era o regula, este musai sa avem la profil numele real.Vad ca acum nu mai tine seama nimeni de aceasta regula...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: filtre boxe
MesajScris: Lun Apr 03, 2017 6:05 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19820
Localitate: La sediu
De vreo 2 ani nu mai este obligatoriu ci doar recomandat. A fost singura metoda de a stopa pe cei care se inregistrau doar sa faca scandal.

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: filtre boxe
MesajScris: Lun Apr 03, 2017 6:07 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19820
Localitate: La sediu
difuzor scrie:
Daca veri sa ajuti un om raspundei la intrebare ,ca daca stia fiti siguri ca nu va intreba :idea: :idea:


Cand o sa te exprimi coerent vei primi si in raspuns (de la mine , cel putin)

Trebuie sa intelegi ca ajutorul pe forum este oferit prin bunavointa mea si a celorlati colegi de comunitate. Grija mare la atitudine daca vrei sa mai ai calitatea de membru.

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: filtre boxe
MesajScris: Lun Apr 03, 2017 10:22 pm 
Neconectat
User

Membru din: Lun Ian 23, 2017 10:10 pm
Mesaje: 13
am o tastatura care nu se mai vad literele pe ea .sau nu comunicati numai cu intelectuali?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: filtre boxe
MesajScris: Mar Apr 04, 2017 8:05 am 
Neconectat
User

Membru din: Vin Sep 19, 2014 4:01 pm
Mesaje: 250
Localitate: Bucuresti
De regula se discuta cu bun simt. Din pacate, tie iti lipseste, inca esti usor arogant. Ai fi putut invata lucruri interesante de pe forumul asta.
Avand in vedere ca topicul asta e un off topic total ar pute fi sters si ai putea sa te uiti prin celelalte subiecte ca sa inveti cate ceva despre filtre - sunt o multime pe aici.
Spor la citit, asa nu iti trebuie nici tastatura sa te chinui sa scri


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: filtre boxe
MesajScris: Mar Apr 04, 2017 12:37 pm 
Neconectat
User

Membru din: Vin Mar 15, 2013 8:48 pm
Mesaje: 86
Localitate: Arad
Pentru tastatura pe care nu se mai vede, ai alternativa "On screen keyboard" daca sti ce este aia, care mereu este curata.
Daca esti constient ca trebuie sa investesti cativa lei atunci:

Primul pas este sa arunci obligatoriu filtrele.
Pasul 2 ne pui poze cu difuzoarele, pentru ca NU ne ajuta ca ai nustiucati W pe inalte, nustiucati W pe medii si nustiucati W pe bass.
(in mod normal ne indici seria de la difuzor dar daca sunt firma fantoma nu prea te putem ajuta).
Pasul 3 nu vorbim de filtre pana nu vorbim de difuzoare.
Pasul 4 trebuie sa te exprimi mai lejer. Eu tot nu am inteles ce ghiveci ai facut sau ai vrut sa faci acolo. Dupa cum scri si te exprimi mi-e foarte greu sa cred ca esti capabil electronic sa executi si sa fie functional un circuit de filtraj pasiv serie-paralel (mixt), nu te baga la creatii.
M-as bucura sa ma iei in serios, tu vei avea de castigat enorm. Pune numele real, chiar si locatia o poti trece, ca sigur avem pe acolo un coleg care te poate ajuta cu ceva candva.

Daca nu esti constient ca trebuie sa investi in filtre, ignora-ma!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: filtre boxe
MesajScris: Sâm Apr 08, 2017 10:38 pm 
Neconectat
User

Membru din: Lun Ian 23, 2017 10:10 pm
Mesaje: 13
Buna,problema e ca nu sunt difuri profesionale si sigur ca nu au valorile reale cu cele scrise pe cutie.dif bas Alien AN-0708 ,impedanta 8 ohmi putere max 300 w.SPL94dB/w/m.fregventa nu scrie nimic pe cutie.dif medii Dibeisi-G5001/40w-8ohmi,SPL91DB/w/m,RMS 20w,fregventa de raspuns 0,5-10K/Hz, tweeter piezzo F32 100w 91dB fregventa 3-20KHz,4-8 ohmi.Filtru boxa 3 cai. SAL HV316/ 100w, fregventa de incrucisare 900Hz/4000Hz.intrebarea e cum ar fi sa leg 2 difuri piezo in serie ca mi se pare ca sunt ff slabe.si tot 2 difuri de medii tot in serie si un dif de bas pentru o boxa.statia de amplificare pe care o sa le folosesc e de 100x2. 8-16 ohmi.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: filtre boxe
MesajScris: Dum Apr 09, 2017 2:35 pm 
Neconectat
User

Membru din: Vin Mar 15, 2013 8:48 pm
Mesaje: 86
Localitate: Arad
Salut. Nu inteleg de ce vrei sa ai o boxa cu 2 piezo, 1 medie, 1 bass si 2 filtre? N-ai inalte, baga tata un driver format 2" cu bobina4". Nu gandesti bine, nu mergi pe un drum bun. Vinde tot daca poti, daca nu atunci le poti arunca la gunoi. Nu vreau sa fiu rau dar tot pe acolo esti daca vinzi sau arunci. Nu exista parametrii la ce ai. La firmele fantoma nu conteaza ca parametrii sunt scrisi pe magnet sau pe cutie, tot niste rahaturi sunt. Pentru ce iti trebuie boxe? La ce le vei folosi? Te vei ocupa de sonorizari? Voie buna la gratar? Trezirea la vecini? Filmoteca? Gaming?

Poti studia si alege de aici o inalta si o medie: http://www.poweraudio.ro/difuzoare_profesionale/difuzoare_p-audio?sort=p.price&order=ASC&limit=100 Va iesi o boxa infinit mai buna!
Pentru filtru vorbesti cu domnul Mircea. (Recomand telefonic/oral pentru ca in scris inca nu stai bine cu punctuatia).
Pentru incinte sper ca te descurci cu executia pentru ca exista aici pe forum multe proiecte. Tu doar executi nu faci si proiectia.

Trebuie sa investesti, altfel nu scapi. Nu te-ai prins inca de ce nimeni nu prea te poate ajuta?
Eu pot sa iti indic doar drumul, dar de tine depinde daca dormi sau avansezi.
Sa iti iasa din cap treaba cu "ma duc la magazin si cumpar filtru". Filtrele se personalizeaza si se executa in functie de difuzoarele PROFESIONALE folosite.
Cam atat momentan. Ma duc sa ma petrec si eu. Nustiu cum te cheama dar La Multi Ani in caz ca esti Florin.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: filtre boxe
MesajScris: Lun Apr 10, 2017 11:21 am 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19820
Localitate: La sediu
Nu te pot ajuta cu filtre pasive. Difuzoarele utilizate nu au fise tehnice.

Daca vreti filtre pasive facute bine, incetati sa mai cumparati toate gunoaiele chinezesti.

o zi buna!

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: filtre boxe
MesajScris: Vin Apr 14, 2017 7:38 am 
Neconectat
User

Membru din: Lun Ian 23, 2017 10:10 pm
Mesaje: 13
va multumesc la toti pt raspunsuri.Boxele erau mai vechi si le folosesc pt a asculta muzica in casa dar am vrut sa le modific numai difuzoare si filtre pt a optine ceva mai bun si cu bani putini.dar daca am cumparat difuzoarele si filtrele nu mai am ce sa fac decit sa le arunc sau sa prostesc pe cineva sa le cumperie.in loc la piezzo am facut rost de tweeter SAL150/80w DP35 8ohm,2500-20.000hz 103dB.Boxa o sa fie un filtru +cu dif de bas +dif de medi +inalte.si sa vedem ce iese, daca ajung cu volumul la statie 70% la suta.Pentru un sunet puternic si calitate sunt constient ca nu il fac cu difuri de pe Mivarom.Scuze inca o data la toti si sa aveti sarbatori frumoase :!: :!:


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 14 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 13 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România