The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Vin Mar 29, 2024 3:28 pm


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Compresor MDX4600 vs MDX2600 - cum se leaga??
MesajScris: Vin Mai 05, 2017 12:52 pm 
Neconectat
User

Membru din: Dum Ian 18, 2015 3:32 pm
Mesaje: 83
Localitate: Suceava, Gura Humorului
Va salut!

Deoarece in cadrul evenimentelor la care particip am inceput colaborarea atat cu solisti cat si instrumentisti (mai rar) simt nevoia acuta a unui compresor de sunet pentru a "liniariza" mai mult sau mai putin vocea solistului sau solistilor, acestia sunt mai mult sau mai putin incepatori (copii si adolescenti) si inca nu stiu sa-si "dreaga" vocea sa sune cat de cat liniar in boxe, nu mai spun ca la inregistrari apar foarte multe peak-uri nedorite si atunci eu consider ca cea mai buna solutie ar fi macar un compresor care sa-si faca treaba cat mai bine.

Mentionez ca folosesc doua mixere Yamaha ce au incluse compresoare pe unele canale dar nu-mi place cum isi fac treaba, daca dau foarte mult de potentiometru spre "maxim" imi face si microfonie grupa mare!!!

Din ce am mai citit am inteles ca, cel putin in ceea ce priveste compresoarele, nu sunt diferente notabile intre diversele firme producatoare, m-am axat in cautari pe ceva de la Behringer, stiu ca nu sunt cele mai stralucite, dar macar sunt mai accesibile ca pret.

Si aici apare nedumerirea mea: de ce MDX2600 care este compresor de doua canale se vinde de regula mai scump decat MDX4600 care este cam acelasi lucru dar cu 4 canale??

Merita achizitionarea unui astfel de compresor?? Sau este cam frectie la picior de lemn??

Ce alte firme ar merita mai mult a fi achizitionate?? Vad ca nu sunt diferente notabile de pret intre Behringer si Dbx spre exemplu, ma refer DOAR la piata de SH

Ce ati mai utilizat si credeti ca merita intr-adevar achizitia, sau ce solutii tehnice ati folosit cei mai experimentati dintre dvs??


Ultima oară modificat de Malai Andrei pe Joi Mai 11, 2017 11:46 am, modificat de 2 ori în total.

Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului: Re: Compresor MDX4600 vs MDX2600
MesajScris: Vin Mai 05, 2017 1:30 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mie Sep 23, 2015 12:51 pm
Mesaje: 189
Localitate: Constanta, Judet Constanta
Proprie experienta:
Solutia este sa invete sa cante uniform.

Altfel, orice scula ai avea, si oricat de buna, rezultatul tot egal cu zero.
Cel mai naspa e cand ai de sonorizat un mini-event la scoala sau coruri de amatori, isi tot schimba microfoanele intre ei. Spectacol iese..:)))))


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Compresor MDX4600 vs MDX2600
MesajScris: Lun Mai 08, 2017 8:08 am 
Neconectat
User

Membru din: Dum Ian 18, 2015 3:32 pm
Mesaje: 83
Localitate: Suceava, Gura Humorului
Stiu ca asta este cea mai buna solutie, sa cante uniform, dar cand ai de-a face cu diversi caposi/capoase/fitzosi/fitzoase cu mai multe sau mai putine aere de vedete, orice ajutor "electronic", fie el cat de mic este apreciat.

Malai Andrei scrie:
Cel mai naspa e cand ai de sonorizat un mini-event la scoala sau coruri de amatori, isi tot schimba microfoanele intre ei. Spectacol iese..:))))


Ala e cel mai tare spectacol, stiu prea bine cum e... :))

In fine, cel mai tare ma interesa de ce MDX2600 cu doua canale se vinde de obicei mai scump decat MDX4600 cu 4 canale, vad ca ele ca si parametri sunt foarte asemanatoare... suna mai bine MDX2600 sau ce??


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Compresor MDX4600 vs MDX2600 - cum se leaga??
MesajScris: Joi Mai 11, 2017 11:42 am 
Neconectat
User

Membru din: Dum Ian 18, 2015 3:32 pm
Mesaje: 83
Localitate: Suceava, Gura Humorului
Revin cu o alta intrebare: cum este indicat sa se intercaleze compresorul in lantul electroacustic, inainte de intrarile de microfon ale mixerului sau la iesirea din mixer spre alte cele??? Multumesc!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Compresor MDX4600 vs MDX2600 - cum se leaga??
MesajScris: Mie Mai 24, 2017 8:20 pm 
Neconectat
User

Membru din: Dum Ian 18, 2015 3:32 pm
Mesaje: 83
Localitate: Suceava, Gura Humorului
Nimeni nici un sfat nimic?


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 25 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România