The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Joi Mar 28, 2024 4:18 pm


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 2 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Amplificator intrat în protecție
MesajScris: Vin Mai 25, 2018 5:40 am 
Neconectat
User

Membru din: Vin Mai 12, 2017 8:08 pm
Mesaje: 21
Buna ziua! Am fost la un banchet cu următoarea configurație:
2 Jbl eon 612
1 Goliath
Amplificator InterM CM 20.5 despre care este vorba în acest topic, sunetul a fost procesat prin crossover Phonic PCR 2213 și mixer Phonic AM 844D. Trecuseră 3 sau 4 ore din eveniment,nicio treabă,tot perfect,nu am avut volum dat atât de tare încât să intre în clip, și l-a un moment dat ,pe "sus pe bar" cu fete pe Goliath,am rămas fără putere, amplificatorul a intrat în protecție pe ambele canale, desi Goliath ul era pus pe un singur canal ,nu l-am băgat în bridge (cea mai mare prostie) ,noroc cu activele că au mai dus singure încă 5 ore . Am verificat destul de des daca amplificatorul nu intra cumva în clip și practic a intrat în protecție fara sa se mai aprindă clip-ul,sau poate s-a aprins pe piesa respectiva și nu l-am văzut,dar slabe șanse să intre în protecție din câteva clip-uri. In fine,l-am lăsat o jumătate de oră stins,am scos speak-on-ul și când l-am aprins era tot în protecție, menționez că am mai folosit configurația asta și la alte evenimente dar nu mi s-a întâmplat pe bas sa intre in protecție. S-au ars finalii? Sau se poate face ceva fără a trebui reparat? Și dacă nu ar fi volumul excesiv de vină,care ar fi cauzele?


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului: Re: Amplificator intrat în protecție
MesajScris: Vin Mai 25, 2018 8:40 am 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
Cauzele pot fi multiple. Nu vei afla ce e in neregula decat daca il duci la un service. Amplificatoarele audio sunt echipamente extrem de complexe iar depanarea lor nu este posibila pe un forum.

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 2 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 19 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România