The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Vin Mar 29, 2024 9:25 am


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Acest subiect este închis, nu puteţi modifica mesaje sau să scrieţi răspunsuri viitoare.  [ 25 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Pareri Clona Labg Gruppen FP20000Q
MesajScris: Lun Ian 29, 2018 10:07 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Lun Iul 20, 2009 6:55 pm
Mesaje: 472
Localitate: Timisoara
tasos93 scrie:
Azi am dat comanda de clona de lab gruppen fp20000 :D nu m-am putut aptine :evil: cum imi ajunge acasa o duc la Leco pentru a masura puterea sa vad daca am loat teapa de la chinezi. Atasez un fisier PDF primit de la chinezu cu care am vorbit


Recomand intotdeauna sa ai si un amplificator de rezerva.
E ok unul de putere mica, mai low cost. Dar in caz ca se intampla ceva, macar termini evenimentul cu bine.


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului: Re: Pareri Clona Labg Gruppen FP20000Q
MesajScris: Mar Ian 30, 2018 5:06 am 
Neconectat
User

Membru din: Sâm Iul 11, 2009 12:28 pm
Mesaje: 843
Localitate: CAMPULUNG
e o mare diferenta intre un aparat de sudura pentru bobinele difuzoarelor si un amplificator. ce ai comandat tu nu are nici o legaura cu lab,poate doar forma carcasei. am observat ca multi nu tin cont de sfaturi. de ce mai scrieti in forum daca tot ce ganditi faceti ? de cele mai multe ori cei cu putina experienta gandesc ft gresit. atentie limitarea la un amplificator e tot la fel de importanta ca puterea. parerea mea.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pareri Clona Labg Gruppen FP20000Q
MesajScris: Mie Ian 31, 2018 1:11 pm 
Eu personal m-am convins ca chinezi nu sunt buni la facut difuzoare, de-aia am ales difuzoare P-audio am doua planare cu E18-ELF pe care le-am tot chinuit cu tot felu de teste de bass de nai bine de un an si tot nu au cedat, cu difuzoarele m-am convins mai bine dai un ban in plus da te poti baza pe ele mult timp, dar nu inteleg treaba cu amplificatoarele de mare putere exemplu meu clona de lab gruppen fp20000 daca amplificatorul e folosit cu un dsp cu cred ca ar arde difuzoarele limitatorul il setezi din dsp amplificatorul are si el un limitator dar nu prea bun


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pareri Clona Labg Gruppen FP20000Q
MesajScris: Sâm Feb 10, 2018 1:04 pm 
Fişiere ataşate:
IMG_20180208_171218.jpg
IMG_20180208_171218.jpg [ 780.58 KiB | Vizualizat de 2787 ori ]
Fişiere ataşate:
IMG_20180210_124936.jpg
IMG_20180210_124936.jpg [ 183.83 KiB | Vizualizat de 2787 ori ]
Amplificatorul mia ajuns acasa sunt foarte multumit de amplificator :D i-am facut si proba pe subwoofere pe un sigur canal tot ce pot sa zic e ca are multa putere nu gluma :twisted: va invit la mine acasa pe toti de aici care aveti impresia ca e doar un cacat chinezesc sau un amplificator care nu isi merita bani sa vedeti ce poate :wink: :P


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pareri Clona Labg Gruppen FP20000Q
MesajScris: Sâm Feb 10, 2018 1:06 pm 
Luni ma duc sai masor puterea :twisted: :mrgreen:


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pareri Clona Labg Gruppen FP20000Q
MesajScris: Sâm Feb 10, 2018 4:20 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 04, 2010 3:36 pm
Mesaje: 2679
Localitate: Bucuresti Romania
Îmi place acest amplificator.
Cat a costat ?

_________________
Excelența face diferența

High
Performance Un produs unicat de o calitate deosebita si construit din pasiune
Audio


Leonardo Fibonacci : F(n) = F(n–1) + F(n–2)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pareri Clona Labg Gruppen FP20000Q
MesajScris: Dum Feb 11, 2018 11:49 am 
P Victor scrie:
Îmi place acest amplificator.
Cat a costat ?

4600 Ron cu tot cu taxe. Eu sunt multumit de amplificator tine 4 ohmi in bridge fara probleme la -20 -15 db simti ca i-ti taie respiratia de la bass.


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pareri Clona Labg Gruppen FP20000Q
MesajScris: Mar Feb 13, 2018 10:06 am 
Neconectat
User

Membru din: Mar Iun 16, 2015 5:41 pm
Mesaje: 20
Localitate: Bucuresti
Mai jos aveti o filmare cu teste facute cu acest amplificator. Tensiunea de la retea nu era tocmai buna, iar masuratorile s-au facut un pic la repezeala. De specificat ca nu am putut realiza masuratorile pe 8R bridge, deoarece tensiunea rms de la iesire depasea scala osciloscopului. Teste pe 2R nu au fost realizate deoarece producatorul nu recomanda, si automat teste bridge 4R. Amplificatorul a fost setat fara limiter, doar functia VPL(Voltage peak limiter) fiind activa. Per ansamblu este un amplificator de putere bruta, ultra compact, copiat destul de bine (am reparat si Lapgruppen originale), sia r trebui sa se descurce destul de bine din punct de vedere al fiabilitati, utilizat in conditii normale. Am intalnit probleme pe acest tip de amplificatoare, utilizate in conditii impropri (prafuite, utilizate pe termen lung in bridge 4R, si cu setari VPL facute eronat), radiatorele sunt usor subdimensionate, iar la incarcarea cu praf, duc in timp la ambalari termice.

https://www.youtube.com/watch?v=WjsC4UHYKfo

https://www.youtube.com/watch?v=WjsC4UHYKfo




Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pareri Clona Labg Gruppen FP20000Q
MesajScris: Mar Feb 13, 2018 3:19 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 04, 2010 3:36 pm
Mesaje: 2679
Localitate: Bucuresti Romania
Trebuia sa compari rise time de pe iesire cu cel al generatorului , folosind inca o sonda si o intrare a osciloscopului .

_________________
Excelența face diferența

High
Performance Un produs unicat de o calitate deosebita si construit din pasiune
Audio


Leonardo Fibonacci : F(n) = F(n–1) + F(n–2)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pareri Clona Labg Gruppen FP20000Q
MesajScris: Mar Feb 13, 2018 4:54 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
Problema cu clonele astea este ca vor crapa mai devreme sau mai tarziu. toate o fac. Nu ai descoperit tu apa calda (cei de prin UK au trecut prin etapa asta acum vreo 4-5 ani si s-au cam lamurit acum care e treaba cu ele)
Stiu o multime de cazuri in care au crapat, aproape tot atatea cate le stiu cumparate. Din pacate nu cunosc nici un caz de "cautator de chilipiruri" care sa se intoarca dupa 1-2-3-6 luni sa ne spuna ca am avut dreptate si ca a crapat pentru ca se simte lezat in orgoliu. Nu ar recunoaste ca si-a tras tzeapa niciodata, doar e Roman si stie totul, chiar daca are certificat de retardat mintal.

E ca si cu cei care isi cumpara BMW seria 5 vechi de 10 ani cu 118 000 de Km pe bord, si le arata mandri prietenilor ca au putini km pe bord desi stiu ca rapciuga e data inapoi vreo 200 000 de Km de samsaru din targ.

Pe noi nu ne afecteaza astfel de chestii pentru ca genul de clienti care cumpara de la http://www.poweraudio.ro sunt in general profesionisti care nu-si risca imaginea si painea de la gura cu tot felul de clone si fake-uri care pusca cand ti-e lumea mai draga...

Ceea ce fac chinezii este ilegal si imoral, dar nu asta este scopul discutiei pana la urma. :roll:

P.S.
Succes cu onorarea unei eventuale garantii din China :)

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Acest subiect este închis, nu puteţi modifica mesaje sau să scrieţi răspunsuri viitoare.  [ 25 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 30 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România