The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Vin Apr 19, 2024 10:37 pm


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 1 mesaj ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Sfaturi pentru un viitor upgrade
MesajScris: Dum Iun 03, 2018 11:38 am 
Neconectat
User

Membru din: Dum Noi 10, 2013 12:54 pm
Mesaje: 92
Localitate: Targoviste- Campulung Muscel
Buna ziua!

In aceasta vara o sa am o nunta scurta (doar acasa la nas). Probabil or sa fie in jur de 40-60 persoane.

Sistemul actual este compus din:

2 boxe cu ew 1505+ comp 44+ dyfp62
1 amplificator cu module leco v1 (300w/8ohmi)
1 mixer behringer ub1832fx-pro
1 subwoofer bass reflex cu e18 elf

Sunt destul de multumit de sistem, dar am impresia ca mai am nevoie de spl atat pe partea de joase cat si pe partea de sateliti. Pe partea de joase cred ca problema se rezolva destul de rapid cu un alt amplificator(macar de 600w).

Pana acum m-am gandit la cateva scenarii de upgrade, dar nu stiu care ma avantajeaza cel mai mult:

1). Sa cumpar o putere buna pentru subwoofer. La acest punct am nevoie de recomandari, eu unul m-am gandit la xp 3000 de la phonic.

2). Sa cumpar un ep 2500/4000, tamp ta 2400 sau phonic max 2500 si inca un e 18 elf (mai am o cutie goala).

3). Sa cumpar un ep 2500/4000, tamp ta 2400 sau phonic max 2500(pentru subwoofer) si sa schimb difuzoarele de bass de pe sateliti cu ceva in 4 ohmi (de exemplu fane 15-400LF 4 ohm) pentru a putea scoate mai multa putere din amplificatorul cu module leco, aici trebuie sa umblu si la filtre, cel putin sa schimb condensatoarele cu unele cu tensiunea maxima mai mare.

La punctul 3 nu sunt foarte sigur daca merita investitia, trebuie sa schimb si driverele + hornurile.

Sistemul e prezentat mai pe larg in acest topic: viewtopic.php?f=38&t=22898

Bugetul pentru modificari e undeva la 2000 de lei!

Orice sfat e binevenit!

Multumesc anticipat!


Sus
 Profil  
 


Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 1 mesaj ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 16 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România