The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Vin Mar 29, 2024 2:48 pm


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 16 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Ce rol are mocheta ?
MesajScris: Mie Iun 16, 2010 8:33 pm 
Neconectat
User

Membru din: Lun Mai 24, 2010 6:42 pm
Mesaje: 32
Ce rol are mocheta ? Daca nu sunt niste boxe pro se merita ?

Am inceput un prim proiect ,si nu folosesc mai nimic pro. Si la incinte voi folosii la interior vatelina,si la exterior as vrea ceva mai simplu ,gen autocolant .

diferenta mare intre o boxa mochetata si una nemochetata ? (1 singur reper)


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Iun 16, 2010 8:49 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Joi Mar 27, 2008 7:49 pm
Mesaje: 1097
Localitate: Sogndal
Mocheta nu are nici o legatura cu sunetul. O incinta mochetata e mai rezistenta la tavaleala (cred) decat una vopsita. De exemplu, cand arunca cineva un cutit prin discoteca si nimereste boxa cea mochetata (din fericire), cand il scoti din boxa, abea daca se observa unde s-a infipt, ba chiar de loc (depinde de grosimea lamei - daca e peste 4 mm deja detii arma alba :lol: ).

Daca nimereste boxa vopsita, fericirea e tot aceeasi, numai ca raman semne mult mai dure.

_________________
I am spirit, I am stone; and I am IMMORTAL!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Iun 17, 2010 8:23 am 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
prea multe discoteci la tara Valfar?

:lol: :lol:

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Iun 17, 2010 8:42 am 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Joi Mar 27, 2008 7:49 pm
Mesaje: 1097
Localitate: Sogndal
Ehe, vremuri; intamplari din trecutul "glorios" :lol: .

_________________
I am spirit, I am stone; and I am IMMORTAL!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Iun 17, 2010 11:17 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Lun Mar 16, 2009 12:01 pm
Mesaje: 307
Localitate: iasi
ehe si in partea asta a moldovei inca mai sunt vremurile astea :wink: este o discoteca pe la vreo 7 km de orasul meu unde se bat in fiecare sambata si duminica :o saptamana trecuta a intrat unu calare pe cal si cu o coasa in mana in discoteca :roll: deci cand spun tarani atunci taran sunt in adevaratul sesn al cuvantului si cu ceva timp in urma 2 baieti tot de acolo care erau verisori au baut pana ce sau imbatat si pe urma sau luat la bataie si unu dintre ei avea o Bata de Baseball din aluminiu si la batut pe celalalt cu ea numai in gura in cap pana ce la omorat :roll: adu ghioaga wai ioane :lol:

_________________
fostul " tziboo "


<<< YM: tziboo91 >>>>>>
<<< tel: 0753334069 >>>>>



o dau pe soacramea la schimb..de fapt gratis dar nici asa nu cred ca o vrea cineva!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Iun 17, 2010 12:43 pm 
Neconectat
User

Membru din: Dum Apr 12, 2009 9:32 pm
Mesaje: 59
Localitate: Rm.Valcea
Ce conteaza, se distrau oamenii. :lol:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Iun 18, 2010 5:24 am 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Joi Mai 21, 2009 6:20 pm
Mesaje: 962
Localitate: Praga / San Jose
Cred ca stiu despre ce sat vorbesti :P


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Iun 21, 2010 8:46 am 
Neconectat
Moderator
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: Joi Iul 06, 2006 7:41 pm
Mesaje: 1385
Localitate: Iasi
sunt prea multe exemple de astfel de oameni in discoteci incat o dam in offtopic.

Ontopic: mocheta este categoric mai buna la capitolul durabilitate decat autocolantul. Daca vei folosi boxele la sonorizari, iri recomand mocheta in defavoarea autocolantului.

_________________
===The sound must represent you===
Imagine

***Stefanev***


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Iun 25, 2010 3:15 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mie Apr 28, 2010 8:08 pm
Mesaje: 285
Localitate: Galati
Valfar scrie:
De exemplu, cand arunca cineva un cutit prin discoteca


imi place exemplul:)).Parca traim in jungla.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Iun 25, 2010 3:33 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Joi Mar 27, 2008 7:49 pm
Mesaje: 1097
Localitate: Sogndal
In jungla e mai simplu decat aici; acolo nu e nevoie sa faci ordine in haos.

_________________
I am spirit, I am stone; and I am IMMORTAL!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Iul 05, 2010 11:09 am 
Neconectat
User

Membru din: Lun Mai 24, 2010 6:42 pm
Mesaje: 32
Ce m-as face fara voi :))) Multumesc frumos pentru raspunsuri. Il voi folosii doar in casa :lol:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: uite
MesajScris: Joi Aug 12, 2010 11:22 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mar Oct 06, 2009 8:25 pm
Mesaje: 17
Localitate: bucuresti
io iti zic cum mam gandit io si cce greseala am facut io

am fost la magazin si am luat mocheta de 600 de mii si adeziv ma dus in vre-o 700 de mii si cu ea nu am acoperit nici macar o boxa si pe deasupra nu am avut talent si nici nu imi iesise calumea am mai dat 300 de mii pe o sticla de angeli mam imbatat de nervi si am rupt toata mocheta de pe ea.
a doua zi mam dus si am cumparat o cutie de vopsea de 100 de mii am dat cu trafaletu din doatare cu burete pe ele 2 straturi si mai am inca un sfert de cutie, vopseaua nu am diluat-o ,toatal un milion 100
acu tu fie faci cum am facut io si te duce in un mil 100 fie dai direct 100 si le faci cu vopsea
avantaje si dezavantaje
pai mocheta e frumoasa si nu se vad urmele de cuti prin ea dar e scumpa si daca ploua pe ea si ai luat adezivu ala ieftin cum am facut io o sa ti se ude si o sa se umfle palu sub ea ca tine umezeala in functie de mocheta poate fi scumpa si sa nu treaca apa pin ea dar tot tine mirosu urat in ea si cel mai mare dezavantaj E SCUMPAAAA si se pune destul de greu
vopseaua e ieftina nu lasa apa sa intre in lemn nu lasa cariile sa manance lemnu si poti vopsi impreuna cu familia nevata si cei mici fiindca e distractiv si o poate face ori cine
si mai e o chestie daca le zgrii cnd le urici in vre-o masina si iti sfasie mocheta incepi sa plngi daca se uda lemnu dedesupt mocheta se dezlipeste cu vopseaua sa zgriat sa lovit sa orice vopsesti din nou si gata


autocolanul nu se pune in discutie nu cred ca poate iesi ceva fumos si nici durabil cu el autocolanul char a adunat toate dezavantajele se si dezlipeste si si sfasie ncici ieftin nu e se pune si greu si daca lovesti treb sa il schimbi pe tot de
NU ATOCOLANT
MOCHETA DA DACA ESTI PLIN DE BANI RABDARE SI TII NEAPARAT SA FIE FRUMOASE
VOPSEA DA DA DA SI IAR DA DIN TOATE PUNCTELE DE VEDERE

_________________
Imagine
Imagine
Imagine


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: uite
MesajScris: Vin Aug 13, 2010 12:17 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mie Apr 28, 2010 8:08 pm
Mesaje: 285
Localitate: Galati
sbass scrie:
i am mai dat 300 de mii pe o sticla de angeli mam imbatat de nervi si am rupt toata mocheta de pe ea.


:)). Ce tare . "Aici exemplu" :))
Ai dreptate cu vopseaua ,dar daca stiai ca nu te descurci..de ce te-ai mai incurcat?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Aug 14, 2010 12:52 pm 
Neconectat
User

Membru din: Lun Mai 24, 2010 6:42 pm
Mesaje: 32
Hai ca esti simpatic :lol:
candva am avut am mai lucrat eu la boxa (total esec...a fost utilizata ca bancuta pe holul caminului) si o facusem cu mocheta. Un lucru e sigur cine nu se pricepe,sa o lase balta. Imi iesise cat de cat acceptabil,insa nu profi. Ma gandeam ca am prins unpic de experienta si ma hotarasem ca acest proiect sa fie cu mocheta,fiindca oricum mi-a mai ramas suficienta.
Ieri m-am apucat de subwoofer. Am debitat pal-ul mai am de decupat. Inca nu stiu ce folosesc la exterior. Oare la autocolant daca voi folosii un strat in plus de lipici (bizon universal) va fi mai rezistent? Subwoofer-ul nu va iesii din casa ,nu va fi mutat des. Ma gandesc ca singur nu se exfoliaza . Dar mai am cateva etape pana atunci.Plus ca decurge greu proiectul mai ales ca nu am sculele necesare. Azi am dat comanda de o masina de gaurit cu functie si de surubelnita electrica,pana vine...totul decurge incet. Apropo este cineva din Brasov care ar avea placere sa ma ajute,sa dam gaurile ptr difuzor si pentru cele 2 tuburi br :D ??
O aII-a intrebare : Am un amplificator mono nefiltrat si nici subwoofer-ul nu are filtru,daca voi folosii ca semnal de intrare mufa neagra (subwoofer) de la placa audio 5.1 ,va mai fi nevoie de filtru?
Numai bine ! Am sa revin cu poze.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: RE
MesajScris: Joi Sep 02, 2010 4:22 pm 
Neconectat
User

Membru din: Lun Mai 24, 2010 6:42 pm
Mesaje: 32
Dupa o munca destul de indelungata,am revenit cu poze :o

Subwoofer-ul are aproximatv ~70 L ,si este acordat la 35 Hz. Pe toti peretii(mai putin pe cea cu difuzorul) am lipit vatelina (destul de multa), am folosit la imbinarile intre placi,Moment fix,si tot cu el izolat ermetic incinta+holsuruburi.

Cele 2 incinte sunt SAL 2610S, BR ,cu difuri Dibeisi 13 cm+1"
Personal sunt foarte multumit cum se aude...

http://it.tinypic.com/r/2zhks51/7


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 16 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 26 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România