The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Joi Mar 28, 2024 10:52 am


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 8 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: lumini discoteca.
MesajScris: Dum Oct 24, 2010 10:58 pm 
Neconectat
User

Membru din: Joi Apr 15, 2010 4:30 pm
Mesaje: 112
Localitate: Bucuresti
Salut baieti, vreau sa cumpar 1 sau 2 lumini de discoteca, pentru revelion. Ma gandeam la ceva de genul derby II, dar nu inteleg cum se folosesc luminile astea. Pot sa le bag in priza si sa faca ele singure ce stiu dupa muzica sau imi trebuie un dmx? Cum e recomandat?
Si ce lumini imi recomandati, cat mai ieftine posibil :lol: , poate are cineva de vanzare pe aici.


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului: Re: lumini discoteca.
MesajScris: Lun Oct 25, 2010 9:14 am 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Lun Mai 24, 2010 9:27 pm
Mesaje: 112
Localitate: Timisoara
Derby-urile in general nu au interfara DMX, au microfon incorporat si functioneaza dupa muzica. Sunt destul de ok la banii lor, doar trebuie sa fii atent cu ele cat sunt fierbinti sa nu le lovesti ca te saturi de schimbat becuri. Eu as merge pe o lumina gen "ciuperca" efectul e mult mai ok :)

_________________
Mackie SRM450 x 2
T.Box PA202A x 2
Thomann CL115 SUB
Pioneer DJM-500 + Pioneer DDJ-ERGO
Tapco 220FX
Double Derby + American DJ Revo III + Starville SF-80 + Laser Shinp


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: lumini discoteca.
MesajScris: Lun Oct 25, 2010 9:47 am 
Neconectat
User

Membru din: Joi Apr 15, 2010 4:30 pm
Mesaje: 112
Localitate: Bucuresti
nu stiu cum sunt alea ciuperca. Ma mai gandeam la lumina asta eu http://www.reclama.ro/efect-lumini-systems-taurus-p-6217.html e ok?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: lumini discoteca.
MesajScris: Lun Oct 25, 2010 5:09 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mie Apr 28, 2010 8:08 pm
Mesaje: 285
Localitate: Galati
Pai ar merge destul de ok:).Are si dmx ,dar poate folosi si simplu , datorita microfonului.
E pe led si cu asta nu ai de ce sa iti faci probleme.Nici nu se incinge si nici nu trebuie sa schimbi ledurile;)) .Alea se ard greu.Is garantate la cateva zeci de mii de ore.

Ideea mea ar fi sa folosesti un laser sau 2 + o masina de fum.;).Efectul o sa fiu muuult mai mare fata de acel afect ales de tine.;) .LAser vinde cineva pe acest forum la un pret de vreo 300 ron , iar o masina de fum o gasesti ieftin:) .sa zic..2 - 2,5 (noua) .
Acum ramane la alegerea ta.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: lumini discoteca.
MesajScris: Mar Oct 26, 2010 10:37 am 
Neconectat
User

Membru din: Joi Apr 15, 2010 4:30 pm
Mesaje: 112
Localitate: Bucuresti
ok, multumesc ionut


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: lumini discoteca.
MesajScris: Vin Noi 19, 2010 2:43 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Joi Mar 11, 2010 9:53 am
Mesaje: 196
Localitate: Bucuresti
Derby face toti bani, singurul dezavantaj ar fi sensibilitatea becurilor ( cum a spus colegul de mai sus) la mine au picat becurile in 3 zile de la cumparare (max 3..4h de functionare) :P ... dar cu o mica modificare i-am pus 2x220v/300W asa macar daca crapat unu nu-l mai pocneste si pe celalalt si sunt si ceva mai rezistente.

Uite un filmulet cu o asfel de jucarie : http://www.youtube.com/watch?v=gRq7uvCmwLI

_________________
NU imi este rusine ca sunt roman ! ... imi este rusine ca ALTII ... sunt romani !
Trebuie sa fi suficient de inteligent sa-ti dai seama ca esti prost !


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: lumini discoteca.
MesajScris: Lun Sep 29, 2014 2:18 pm 
Neconectat
User

Membru din: Joi Ian 09, 2014 7:39 am
Mesaje: 30
salutare,
ma intereseaza sa iau si eu un set de lumini, penru petrecerile mai restranse pe care le organizez.
m-am gandit la ceva SH pentru inceput.......nu dispun de asa multi bani
am gasit un set de 3 lumini eurolite ..un mf9 un mf 1 si un ps 10 . as fi vrut ceva LED ... dar e mai scump, iar pachet de 3 nu gasesc decat o masina de fum, un laser si un moonlight BEAMZ......
par mai spectaculoase cele eurolite...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: lumini discoteca.
MesajScris: Mar Sep 30, 2014 11:31 am 
Neconectat
User

Membru din: Mie Oct 12, 2011 12:17 pm
Mesaje: 221
Localitate: Sf Gheorghe
viewtopic.php?f=19&t=21108&p=174896#p174896


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 8 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 17 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România