The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Joi Mar 28, 2024 11:03 am


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 4 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Modificare si testare Yamaha P7000S clasa TD.
MesajScris: Vin Oct 17, 2014 4:23 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Oct 21, 2006 6:26 pm
Mesaje: 1990
Localitate: Bucuresti, Drumul Taberei
Yamaha folosesc in mai toate schemele lor, etaje de amplificare in clasaTD, cele care au sigla EEE (eeeficiency)

Este practic o clasa AB alimentata continuu pe partea de clasa AB la o tensiune mica, tipic +/- 6,2Vcc,peste care se suprapune tensiunea mare de alimentare controlata de un downconverter PWM, modulat de semnalul audio.

Sau cum ar fi o clasaD careia la iesire ii intercalam o clasaAB.

Asta ajuta foarte mult la 2 chestii si anume:

Randament foarte bun, cam cit se poate obtine cu o clasaD, si sunetul nealterat al clasei AB.

Se stie ca orice amplificator in comutatie, ( D, I, T, si ce clase or mai fi) altereaza sunetul in special la frecvente de peste 3-7 KHz, de unde incepe sa actioneze filtrul L/C de la iesire.

Ca sa intelegeti mai bine cum functioneaza si care sint avantajele clasei TD:

http://www.yamahaproaudio.com/global/en/training_support/selftraining/technology/eeengine.jsp

Dar sa nu o mai lungesc, amplificatorul a ajuns la mine, I-am schimbat tot ce tine de finali+prefinali+ tranzistorii din downconverter.

Am modificat si SMPS-ul, din hard switching in soft switching ZCS mode, si evident electroliticii cu unii mai mari in capacitate, originalii fiind prea mici doar 560uF per rail...

Alimentarea oficiala avea un traf mic (din punctul meu de vedere) cam un ETD 39 ca sectiune centrala a miezului, si +/- 136Vcc in idle la 230V retea.

In load scadea foarte mult pina pe la +/- 110Vcc chiar si mai jos, cu un canal in 4 ohmi la pmax, ceea ce m-a determinat "sa intervin".

Am defrisat pe acolo, am adaptat un EDT59+ componentele aferente ca smps sa devina resonant mode ZCS (ca smps-urile mele), iar acum are +/- 155Vcc la 230V retea, deci am marit si alimentarea.

Am schimbat tot ce tine de semiconductoarele de putere (tranzistori finali, prefinali, mosfeturi din downconverter si IGBT-urile din SMPS).

Oficial ampliful este cotat pentru 2x750W/8 ohm si 2x1100W/4 ohm.

Dupa modificari, am ajuns cu usurinta la 2x1100W/8 ohm si 2x1800W/4 ohm, dupa cum veti vedea in filmarile ce urmeaza:

Este in limba Romana cit si putin in engleza pentru colegii de pe un forum de afara, asa ca scuzati micile inadvertente...


Test in 4 ohm:

https://www.youtube.com/watch?v=AG5ho00vCxg

Test in 4 ohm si 8 ohm:

https://www.youtube.com/watch?v=hHcpIKvNIXQ



Imagine

_________________
Repar Amplificatoare Profesionale De Putere: viewforum.php?f=64 Vind surse SMPS pentru amplificatoare: viewtopic.php?f=19&t=16990


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului: Re: Modificare si testare Yamaha P7000S clasa TD.
MesajScris: Sâm Oct 25, 2014 8:19 pm 
Neconectat
User

Membru din: Vin Sep 26, 2014 1:17 pm
Mesaje: 8
Localitate: Osorhei
:D Esti super veteran, good job :)
Imagine


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Modificare si testare Yamaha P7000S clasa TD.
MesajScris: Dum Oct 26, 2014 2:50 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Oct 21, 2006 6:26 pm
Mesaje: 1990
Localitate: Bucuresti, Drumul Taberei
Ieri a lucrat o nunta intreaga pe 2 basi Outline, 8 ohm fiecare canal, n-a fost nevoie de mai mult de 80% din putere, doar in treste la inceput i-am dat un pic pina la limitare.

S-a comportat excelent.

_________________
Repar Amplificatoare Profesionale De Putere: viewforum.php?f=64 Vind surse SMPS pentru amplificatoare: viewtopic.php?f=19&t=16990


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Modificare si testare Yamaha P7000S clasa TD.
MesajScris: Vin Oct 31, 2014 2:24 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Oct 21, 2006 6:26 pm
Mesaje: 1990
Localitate: Bucuresti, Drumul Taberei
Amplificatorul lucreaza acum in clubul Oldies, pe satelitii de aici:

viewtopic.php?f=116&t=21080

Aseara au cintat pe ele, trupele Lazaroiu si ZOB.

Vlase a facut un show de exceptie cu multi decibeli.

N-am ajuns la clipping... :(

_________________
Repar Amplificatoare Profesionale De Putere: viewforum.php?f=64 Vind surse SMPS pentru amplificatoare: viewtopic.php?f=19&t=16990


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 4 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România