The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Vin Mar 29, 2024 4:31 am


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 113 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Leco V3?
MesajScris: Dum Feb 01, 2015 9:16 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mar Mai 01, 2012 10:38 am
Mesaje: 30
Localitate: Turnu Magurele
Salut CLAUDIU.Ceva noutati, teste?Suntem foarte curiosi.


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului: Re: Leco V3?
MesajScris: Lun Feb 02, 2015 8:31 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Oct 21, 2006 6:26 pm
Mesaje: 1990
Localitate: Bucuresti, Drumul Taberei
Salut, inca nu, intii mai termin pentru vinzare un Leco V2 cu transformator, si apoi.ma bag un pic in V3.

_________________
Repar Amplificatoare Profesionale De Putere: viewforum.php?f=64 Vind surse SMPS pentru amplificatoare: viewtopic.php?f=19&t=16990


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Leco V3?
MesajScris: Dum Mai 24, 2015 9:12 pm 
Neconectat
User

Membru din: Joi Sep 26, 2013 9:58 pm
Mesaje: 51
Localitate: Arad
Ceva noutati ? :cry:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Leco V3?
MesajScris: Dum Mai 24, 2015 10:28 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Oct 21, 2006 6:26 pm
Mesaje: 1990
Localitate: Bucuresti, Drumul Taberei
Astept o comanda de la Farnell, care vine prin Newark, momentan este stoc zero, cica in 30-45 zile or sa aiba pe stoc ce trebuie.

_________________
Repar Amplificatoare Profesionale De Putere: viewforum.php?f=64 Vind surse SMPS pentru amplificatoare: viewtopic.php?f=19&t=16990


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Leco V3?
MesajScris: Mar Iul 28, 2015 9:26 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Oct 21, 2006 6:26 pm
Mesaje: 1990
Localitate: Bucuresti, Drumul Taberei
Piesele au venit, mai am ceva de terminat si pun mina pe ele...

_________________
Repar Amplificatoare Profesionale De Putere: viewforum.php?f=64 Vind surse SMPS pentru amplificatoare: viewtopic.php?f=19&t=16990


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Leco V3?
MesajScris: Vin Aug 28, 2015 2:02 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Oct 21, 2006 6:26 pm
Mesaje: 1990
Localitate: Bucuresti, Drumul Taberei
Am facut niste teste, dar se pare ca voi ramine la clasa AB>B, deoarece nu imi place cum comuta la step up decit pe bass pina in maxim 1000Hz, apoi apar niste mizerii pe sinusoida, inacceptabil pentru mine, prefer 3-400W mai putin si sunet curat decit tare si prost.

Insa partea de AB>B lucreaza ireprosabil cu 8 finali per rail, limiter, protectie la scurt, termica, etc. De saptamina viitoare vor fi disponibile (se incepe constructia) a doar 6 bucati adica 3 amplificatoare vor fi facute cu aceste module, Leco V3 limited edition, 4 module le voi pastra pentru mine :mrgreen: .

_________________
Repar Amplificatoare Profesionale De Putere: viewforum.php?f=64 Vind surse SMPS pentru amplificatoare: viewtopic.php?f=19&t=16990


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Leco V3?
MesajScris: Dum Aug 30, 2015 6:46 am 
Neconectat
User

Membru din: Dum Aug 30, 2015 6:42 am
Mesaje: 1
nu mai construiți amplificatoare v1?m-ar interesa ceva gen yamaha hibrid pe care a-ți vândut-o mai devreme.am nevoie doar de un t-amp 1400 și aș vrea totuși un leco v1.un nr.de contact?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Leco V3?
MesajScris: Dum Aug 30, 2015 6:17 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Oct 21, 2006 6:26 pm
Mesaje: 1990
Localitate: Bucuresti, Drumul Taberei
Salut, nu mai am decit V3, celelalte s-au epuizat, si sint obsolete, adica out of work.

Vor fi doar 3 amplificatoare si vor costa multicel, in jurul a 3000lei bucata fiind 8 perechi de finali per canal si cu sursa SMPS de 4000W.

Nu lucrez ieftin gen China sau Thomann.

Completeaza-ti te rol locatia in profil si la username, sa folosesti numele si prenumele sau nume si un nickname.

_________________
Repar Amplificatoare Profesionale De Putere: viewforum.php?f=64 Vind surse SMPS pentru amplificatoare: viewtopic.php?f=19&t=16990


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Leco V3?
MesajScris: Mar Sep 15, 2015 10:14 am 
Neconectat
User

Membru din: Mie Oct 09, 2013 9:22 am
Mesaje: 76
Localitate: Zalau
Cand estimati ca vor fi gata amplificatoarele v3 ?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Leco V3?
MesajScris: Mar Sep 15, 2015 10:40 am 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Oct 21, 2006 6:26 pm
Mesaje: 1990
Localitate: Bucuresti, Drumul Taberei
In principiu curind, 95% etajele finale sint finalizate, am asteptat niste distantiare din material izolator, si niste folii din textolit pentru a prinde izolat radiatoarele fata de PCB si carcasa, finalii vor avea contact permanent cu radiatoarele, fara folie izolatoare pentru un mai bun contact termic si rezistenta termica capsula radiator micsorata, exact cum inginerii de la Ecler au implementat in seria XPA a amplificatoarelor realizate de ei.

Mai am de dat o comanda la Mouser, pentru niste IGBT-uri de curenti mai mari, sursa trebuie sa poata oferi 4Kw continuu cu 5kW peak.

Miine sper sa pot face primele teste full pe un Leco V3.

Aici voi posta cum am rezultate, puterea va fi mai mare decit cea preconizata.

_________________
Repar Amplificatoare Profesionale De Putere: viewforum.php?f=64 Vind surse SMPS pentru amplificatoare: viewtopic.php?f=19&t=16990


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Leco V3?
MesajScris: Vin Sep 18, 2015 10:55 am 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 04, 2010 3:36 pm
Mesaje: 2679
Localitate: Bucuresti Romania
Scuze pentru offtopic si jigniri , am indreptat situatia de facto .
Promit sa nu mai insist in eroare .

_________________
Excelența face diferența

High
Performance Un produs unicat de o calitate deosebita si construit din pasiune
Audio


Leonardo Fibonacci : F(n) = F(n–1) + F(n–2)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Leco V3?
MesajScris: Vin Sep 18, 2015 11:29 am 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Oct 21, 2006 6:26 pm
Mesaje: 1990
Localitate: Bucuresti, Drumul Taberei
Ma bucur, Victor.

Sper sa revenim la relatiile anterioare de prietenie pe care le-am avut.

Acum ma joc un pic cu un V3, partea de clasa AB+B (reglaje bias, offset, limiter IOC, SOA, diverse teste) si apoi mai insist un pic si catre partea de H, daca nu, voi simplifica partea de H, sau va ramine doar AB+B, imi convine mai mult si pentru partea de SMPS.

Revin cu poze si citeva filmari, nu stiu daca astazi.

Asa de incalzire:

Imagine



Imagine

Imagine

_________________
Repar Amplificatoare Profesionale De Putere: viewforum.php?f=64 Vind surse SMPS pentru amplificatoare: viewtopic.php?f=19&t=16990


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Leco V3?
MesajScris: Vin Sep 18, 2015 1:04 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 04, 2010 3:36 pm
Mesaje: 2679
Localitate: Bucuresti Romania
Conform clasamentului meu , doar clasa AB + B reprezintă idealul în audio pentru amplificatoarele peste 350W ...
Ai mers pe o soluție consacrată , singura acceptabilă din punct de vedere al costurilor , disipației , fiabilității și performanțelor reale .
Evident ordinea reală este dependenta doar de importanță criteriilor ...

_________________
Excelența face diferența

High
Performance Un produs unicat de o calitate deosebita si construit din pasiune
Audio


Leonardo Fibonacci : F(n) = F(n–1) + F(n–2)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Leco V3?
MesajScris: Vin Sep 18, 2015 2:02 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Oct 21, 2006 6:26 pm
Mesaje: 1990
Localitate: Bucuresti, Drumul Taberei
Acest V3, are 2 radiatoare fata de V2, este fiecare brat cu cite un radiator, iar tranzistorii finali (8 perechi per rail) sint pusi direct pe radiator, fara izolatie, deci doar vaselina siliconica este intre talpa finalului si radiator, radiatoarele avind potentialele +Vcc(120V) si -Vcc(-120V) direct pe ele, acestea fiind izolate de carcasa radiatorului, solutie adoptata de Crown, in seria Macrotech pina in 3600VZ cit si de cei de la Ecler (seria XPA).

Am pastrat ideea si inspiratia dupa Crown, de a polariza etajul final in clasa AB+B, finalii fiind polarizati in clasa B iar prefinalii in clasa AB, in clasa A fiind doar al treilea tranzistor din triplet.

Astfel la putere mica, pina se deschid finalii corespunzator, prefinalii preiau rolul de finali.

Oricum am implementat dinamic bias ca la V2, cind radiatorul depaseste o anumita temperatura, biasul scade pina aproape de limita clasei B, cit sa nu apara crossover distortion.

Am facut calibrarea de curent la 35A Rms, pe sarcina de 1 ohm (Crown 5000-5002 series avind limitarea de curent la 30A Rms) apoi intervine protectia SOA, iar in regim de scurtcircuit, curentul pe iesire este limitat la maxim 2A Rms.

Limitarea termica (mutting la maxim 1W rms la out) am calibrat-o la 92-94 grade celsius, cu revenire la 89 grade celsius deci un histerezis foarte mic.

Nu stiu daca mai am astazi timp de IOC limiter, dar incerc.

Poze si filmari cind termin tot.

_________________
Repar Amplificatoare Profesionale De Putere: viewforum.php?f=64 Vind surse SMPS pentru amplificatoare: viewtopic.php?f=19&t=16990


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Leco V3?
MesajScris: Sâm Oct 10, 2015 12:52 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Oct 21, 2006 6:26 pm
Mesaje: 1990
Localitate: Bucuresti, Drumul Taberei
Inainte de a pleca la un eveniment (nunta unui bun amic), am mai facut citeva teste cu Leco V3, test de rise si fall times, test de sarcina capacitiva, test de sarcina reactiva, test de excursie maxima la iesire in sinusoidal si dreptunghiular, test la scurt pe iesire si suprasarcina, si testul protectiei la DC out, cu Triac Crowbarr.

Aveti aici citeva capturi cu osciloscopul din timpul filmarilor de astazi, fiecare este denumita cu ceea ce reprezinta:

Sinusoidal 10kHz

Imagine

Triunghiular 10kHz

Imagine

Rise-Fall Times Dupa Bobina

Imagine

Rise-Fall Times Inainte De Bobina

Imagine

Comportament Pe Sarcina Capacitiva La 10kHz In Dreptunghiular

Imagine

Comportament Pe Sarcina Capacitiva La 10kHz In Dreptunghiular Detaliu

Imagine

Excursie Maxima V Out cu 8 Ohm la 10kHz Sinusoidal

Imagine

Excursie Maxima V Out cu 8 Ohm la 10kHz Dreptunghiular

Imagine

Cum Arata Cu Iesirea In Scurt

Imagine

Si acum filmarile integrale, in ordine:

Leco V3 Test De Rise fall Times si Sarcina Capacitiva 1uF

https://www.youtube.com/watch?v=b3aRnI0nfO4&feature=youtu.be


Leco V3 Test Excursie Maxima Tensiune La Iesire In Sinusoidal Si Dreptunghiular

https://www.youtube.com/watch?v=BWNUFg5dgnQ&feature=youtu.be


Leco V3 Test Pe Sarcina Reactiva 1000Hz Sinusoidal+8 Ohm+143uH

https://www.youtube.com/watch?v=Y4xE_w7JCWE&feature=youtu.be


Leco V3 Scurt Pe Iesire Si Suprasarcina

https://www.youtube.com/watch?v=LH6TSYm7QTI&feature=youtu.be


Leco V3 Protectia DC Cu Triac Crowbarr

https://www.youtube.com/watch?v=XrPjwfxUiTU&feature=youtu.be

_________________
Repar Amplificatoare Profesionale De Putere: viewforum.php?f=64 Vind surse SMPS pentru amplificatoare: viewtopic.php?f=19&t=16990


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 113 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România