The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Vin Apr 26, 2024 6:10 pm


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 34 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Ian 07, 2008 5:15 pm 
Neconectat
User

Membru din: Sâm Oct 21, 2006 11:01 am
Mesaje: 103
DNA scrie:
De unde crezi că vin componentele folosite de firmele scumpe.
Îţi spun eu, din China.
Da, din China, nu este nici o greşeală.

La produsele entry,total de acord,dar la varfuri este posibil sa mai faca si in-house.Macar montajul :D .As crede ca Focal este unul din acesta categorie,si nu din faptul ca scrie pe ele made in france

Pe danezii de la Scan Speak îi costă materialele din revelator, exact cât sunt şi cele din PCT-300, diferenţa de preţ fiind restul cheltuielilor lor.
Eu am fost pe acolo, am vizitat fabrica şi legat de chestia cu "hand made", please, parcă eram în vizită la Apaca.
în rest, eu sunt rezervat atunci când vine vorba despre sunet, în sensul că am rezerve serioase că un tweeter de 200 de Euro va suna atât de bine peste un PCT-300, încât să merite acea diferenţă de preţ.
Rezerva mea este motivată de concluziile la care am ajuns în testele comparative.

Total de acord.Pretul creste exponential cu performanta,poate chiar spre 0 la unele

Se pune problema cam aşa.
Ce vrei să cumperi, atunci când cumperi ceva ?
Marca sau produsul în sine ?

Normal ca produsul,dar sunt situatii in care mai conteaza si aspectul comercial,interesul pt client,problema asta intalnita mereu cu datele de catalog.Trebuie sa recunostem ca puteau sa acorde putina mai multa atentie designului si manoperei,chiar si pt cativa $ in plus.Multi se uita si la cum arata,mai ales ca nu este o firma 'cu renume' asa ca DST sau altii.La fel,foarte putine produse din asa zisa gama hi-fi,de fapt f putine.Nu prea ai de unde alege,iar daca vor sa se impuna,ar trebui sa faca ceva in acest sens,chiar daca au destula piata de vanzare cu cele pro.Nu toti cauta randament si presiuni mari

Legat de link, aş vrea să îţi spun ceva.
Pe HFMM se discută mult, dar cam fără rost. Sunt o grămadă de oameni care îşi dau cu părerea, dar care habar nu au despre ce vorbesc.
Alţii au ce spune, dar nu sunt lăsaţi să vorbească, sau sunt parazitaţi de cei care au interese comerciale.
Mai există şi nişte omuleţi obsedaţi să vândă tot felul de chestii şi devin agresivi până la mârlănie, dacă au impresia că le strici afacerile.
Nu le pasă nici de hifi, nici de audiofilie, ci doar vor să facă o afacere din prostirea oamenilor.
Eu recomand celor care chiar îşi doresc să înveţe despre sunet, să nu ia de bun, chiar tot ce se spune pe acolo.

Normal,toti avem capatzani,trebuie sa judecam cu ele,altfel ai grija altii si de bani si de linistea noastra.
Dar,in ultimul timp am avut ocazia sa testez pe 'viu' si alte produse din tabara opusa,alea leshinate si ceva mai scumpe,si chiar daca ,sa zicem,unele au pretul necinstit ,au acel ceva care lipseste celor ieftine sau celor de galagie.Prin acel spl mic reusesc sa mascheze anumite rezonate sau lipsuri la extreme,care pt cineva care nu e fan 100+db,automat sunt 'mai bune'.Apoi si vechea pb,din cauza marimii, parametrilor,cele pro,necesita cutii mari,sau 'ajutatoare',de aici se extinde si in camera de ascultare ,filtre mai complexe pt a reduce totul la o linie,in multe cazuri si 3 cai,ce pt multi genereaza numai necazuri.Ma intreb cati sunt dispusi sa bage cutii de 100L cu 15" ca sa aibe un bas 'adanc'


Cred că am spus suficient.

Totusi nu ati spus nimic daca datele din foaie aia, sunt cele bune?ca din ce au dat cei de la monacor,pare a fi alt difuzor :).Pe mine chiar nu ma intereseaza,m-am jurat ca nu mai faca boxe clonate sau 'dupa ureche',dar sigur sunt cativa care inca nu sunt lamuriti.
Scuze de OT.



Si eu cred ca nu are ce cauta in sonorizari cele 2 difuri,poate doar in camere mici.Nu are rost sa pui pa800 pe post de midbas,atata timp cat exista solutii cu midbas de 10" ,chiar si mai ieftine,care suporta puteri mult mai mari si sunt si mai eficiente.Este o dif f mare intre un dif care suporta 30w si pleaca de la ~ 90-91db si altul care pleaca de la 105db/1w.Pa-u are bobina de 1,5",peste 70-80w sigur se va incalzi ,iar diferenta de presiune acustica obtinuta prin dublarea puterii de la 100 la 200w va fi f mica,si f periculoasa,mai ales in regim de satelit taiat in zona midbasului,cand nu se face ventilatie corespunzatoare a bobinei.Plus ca nici 'muzica' nu prea mai iese din ele.

@ sebi
http://monacor.ro/katalog/JPG/400/G/G1/G103860Z.jpg
http://monacor.ro/katalog/JPG/400/G/G1/G110110Z.jpg


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Ian 07, 2008 5:31 pm 
Neconectat
User

Membru din: Sâm Oct 21, 2006 11:01 am
Mesaje: 103
Cred ca puse in camere de dimensiuni 'normale' ,pt niste ascultatori cu urechi 'normale',si daca se respecta puterea si reglajele eq,de ce nu?Intr-un living de bloc,sunt suficiente si 2 boxe cu spl 87 su 70-80w daca nu vrei sa te trezesti a doua zi cu urechile infundate .Multi dau petreceri cu combine chinezesti si nu zic ca nu ajunge,ba chiar duduie toata scara .Totusi ar fi mai bune unele mai eficiente,mai ales ca sunt destule optiuni cam in aceeasi bani:e10xxx,e12xxx..,hp10-12,pht-urile,care au un sunet mai intepat si mai cu vioiciune,la care se adauga si faptul ca se si 'repara',si se simt mult mai bine folosite la o putere mai mica,nu mai ai nevoie de amplificare mare..


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Ian 07, 2008 7:52 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mar Mai 02, 2006 8:51 am
Mesaje: 475
Localitate: Sibiu
totusi credeti ca aceasta combinatie poate concura cu vl62 de la dynacord? tweeterul este http://www.dooyoo.de/pa-lautsprecher/ev-dh3/ puterea este scazuta, dar senzitivitatea ridicata ma gandeam la o taiere in frecventa pe la 4-4,5 khz


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Ian 07, 2008 9:29 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19820
Localitate: La sediu
George(sb) scrie:
ma gandeam daca pot optine un fel de http://www.dynacord.de/wDynacord/en/pro ... uct_id=149 varianta cu 8"


fara probleme 8)

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Feb 13, 2008 12:09 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 02, 2005 1:17 am
Mesaje: 830
Localitate: Oradea
Tweeterul asta urca cu mult mai bine in frecventa decat pht 408? Ca din grafic nu prea s-ar zice? :? Si cum suna acest tweeter taiat mai jos, sa zicem pe la 1,8KHz?

Referitor la grafic mi se pare foarte neliniar...uite ce frumoase sunt cele de la Visaton: http://www.visaton.com/bilder/frequenz/ ... c_8_fs.gif


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Feb 13, 2008 12:24 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mie Noi 09, 2005 2:59 pm
Mesaje: 1764
Localitate: Cluj-Napoca
Liniare sunt multe...


Ultima oară modificat de Sharky pe Vin Apr 10, 2009 10:18 am, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Feb 13, 2008 3:25 pm 
Neconectat
User

Membru din: Joi Mar 29, 2007 4:47 pm
Mesaje: 59
Localitate: Timisoara
Chiar vroiam sa intreb pe cineva de graficul PCT-ului.
Este corect sau e vreo greseala ca din cate vad eu atinge 105 db, intre 2-3khz, nu e cam mult :D ?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Feb 13, 2008 3:28 pm 
varfurile alea din cate tin minte se rezolva din FILTRU


Sus
  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Feb 13, 2008 8:45 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 02, 2005 1:17 am
Mesaje: 830
Localitate: Oradea
Deci nu poate fi taiat asa jos, sub 2k...

Dar de urcat, urca mai bine ca pht 408, sau nu? Cine l-a ascultat?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Oct 04, 2008 10:20 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 02, 2005 1:17 am
Mesaje: 830
Localitate: Oradea
Cat de mare este diametrul decupajului pentru acest tweeter daca il folosesti cu wg, si cat de mare trebuie sa dai gaura daca-l folosesti fara wg?

Poate cineva sa editeze poza de pe pagina precedenta, si sa treaca aceste dimensiuni?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Oct 06, 2008 6:42 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 02, 2005 1:17 am
Mesaje: 830
Localitate: Oradea
Sebi scrie:
Cat de mare este diametrul decupajului pentru acest tweeter daca il folosesti cu wg, si cat de mare trebuie sa dai gaura daca-l folosesti fara wg?


UP!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Oct 06, 2008 8:22 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19820
Localitate: La sediu
140mm cu waveguide

90mm fara

diametrul decupajului

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Oct 06, 2008 8:24 pm 
Neconectat
User

Membru din: Sâm Oct 21, 2006 11:01 am
Mesaje: 103
Eu stiu ca gaurile pt difuri ,inclusiv lamaje si gauri pt papuci si suruburi se dau dupa ce ai unul de incercare
Dimensiunile lor poti sa le cauti la monacor,la tw si la wg,dar nu te sfautiesc sa le dai fara sa ai un dif de incercare


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Sep 17, 2009 10:21 pm 
Neconectat
User

Membru din: Dum Oct 30, 2005 4:21 pm
Mesaje: 25
Localitate: Bucuresti
Am intrat in posesia a 2 PCT300 si am observat un lucru ciudat: fata de pozele prezentate in acest topic, acestea nu au aceeasi adancime lipsind acel capac de plastic lipit pe magnet in spate.
Ce ascunde acest capac ? Cu ce rol ?
Sa inteleg ca sunt mai multe serii de pct300: una cu si una fara acel capac ? Care ar fi diferentele ?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Sep 17, 2009 10:27 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19820
Localitate: La sediu
Salut capaul acela era doar o protectie de plastic

exista diferente de sunet intre serii

mai multe detalii mai jos

Citat:
Am efectuat masuratori comparative intre lotul vechi de PCT-300
(importat in anul 2006) si lotul actual, importat dupa luna iulie 2008.

Conditiile de masurare:
Distanta dintre partea cea mai inalta a membranei si microfonul de masura este de 25cm. Puterea aplicata a fost de 0,5w.
( nu am masurat la 1w/1m pentru a reduce la maxim influenta mediului ambiant ).

Ambele tweetere au fost puse sa functioneze in prealabil, timp de doua ore, pe zgomot alb, filtrat cu 24dB/oct, in banda 500Hz-20Khz, la puterea de 10w.

Re=4,5ohm la ambele twetere .

Amplificator Ecler DPA2000 si instalatie de masura Creos FFT.
Semnal in 600 pasi, de la 500Hz pana la 20khz. Masuratori repetate dau acelasi rezultat, cu o eroare de sub 0,1dB.

Imagine


Diferentele dintre cele doua loturi constau in schimbarea consistentei ferofluidului. La lotul vechi, densitatea era ceva mai mare. Membrana odata apasata revine greu la loc, in tim ce la lotul nou revine foarte repede si se misca usor.

Am testat la modelele noi care sunt diferentele dintre raspunsul in frecventa atunci cand avem ghidul de unda atasat ( Wave Guide ) si cel fara .

Imagine

Au fost importate intr-un timp ( 2007 ) si o varianta notata ca avand 5 ohmi, fara Wave Guide (Numai acestea erau disponibile la momentul respectiv ). Notarea de pe cutie a fost gresita, tweeterele fiind tot de 8 ohmi (Re= 4,5ohmi )

Atasez graficul si acelei variante cu si fara WG ( mai am pe stoc o singura bucata din acel lot ) doar pentru a avea o referinta istorica.

Imagine

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 34 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România