The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Joi Mar 28, 2024 6:22 pm


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 18 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Allen&Heath PA12-cp
MesajScris: Joi Apr 19, 2012 6:07 pm 
Neconectat
User

Membru din: Lun Iun 27, 2011 8:34 pm
Mesaje: 43
Localitate: Targu Mures/Cluj Napoca
Multumesc!


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului: Re: Allen&Heath PA12-cp
MesajScris: Sâm Sep 24, 2022 12:26 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Dum Aug 25, 2019 8:51 am
Mesaje: 88
Localitate: Mamaia(Black Sea)
Mircea Bartic scrie:
Componentele au evoluat, schemele au evoluat.

Invit pe oricine este curios la noi la sediu in Bistrita sa facem un blind test intre clasa AB clasa G clasa H si clasa TD. Va garantez ca niciunul dintre voi nu va putea face vreo diferenta.

Ar trebui sa cautati problema in alta zona a lantului acustic. Boxele , de exemplu au un nivel al distorsiunilor de cateva sute de ori mai mare decat cel care apare la diferentele dintre clasele de functionare al amplificatoarelor audio moderne.


Eu personal chiar as vrea sa ajung din curiozitate sa ma conving . Din cate amplificatoare Pro am ascultat (dar nu chiar toate) , nici unul nu se aude mai bine decat o lampa clasa A , pe tot spectrul ma refer si pus pe doua boxe Pro fullrange !! AB nu stiu daca mai are ce cauta in domeniul Pro , atata timp cat astazi au scos astia amplificatoare in clasa D sau TD, care suna cam la fel ca AB


Ultima oară modificat de Florin_E pe Sâm Sep 24, 2022 1:08 pm, modificat de 4 ori în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Allen&Heath PA12-cp
MesajScris: Sâm Sep 24, 2022 12:51 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Dum Aug 25, 2019 8:51 am
Mesaje: 88
Localitate: Mamaia(Black Sea)
Valentin D scrie:
De ce nu un transformator tapan cu 15 Kg de cupru in el (e drept cupru e tot mai scump), si un amplif cu o banala clasa AB. E chiar necesar o clasa D, cu porti logice, comparatoare, inalta frecventa?. De ce smd-uri si nu resistentele RPM? De ce ? simplu - pentru ca totul a devenit o banala afacere, in care nu trebuie sa investesti materie prima si materiale calitative ce costa, totul se reduce la cat de mult poti sa obtii investind cat mai putin.Deci adio amplificatoare care sa te tina o viata, TOTUL este un consumabil. Se strica, il arunci si iei altul. Uneori tot ce este nou a devenit doar o suma de compromisuri. Cata putere pierzi pe tranzistorii finali la o clasa AB (G / H) si cata la o clasa D? Cata putere electrica se pierde intr-un difuzor ca sa il transformi in sunet, deci ce randament? Oare unde trebuie umblat - la amplif sau la difuzor? Nu intelege gresit, nu sunt impotriva progresului, insa unele echipamente chiar au viata grea ......... e diferenta de la profesional la banal (gunoi). Respectele mele.



Momentan , este absolut necesara clasa D in domeniul PRO ! Eu nu cred ca exista amplificator din alta clasa in afara de A pur, sa sune mai bine pe tot spectrul . Din cate am ascultat si eu , nici clasa AB nu se compara cu sunetul de lampi ! Parerea mea este ca AB nu prea mai are ce cauta in domeniul PRO , asta fiind mai mult pentru home use hi-fi mai ieftin sau Studio . In pro ai nevoie de eficienta 99% pentru cele 3 cai din spectrul audio ( bass , medii, inalte) separate intre ele cu amplificatoare cat mai usoare si randament maxim ..eu cel putin asa mi s-a parut ca se aude mai bine , dar cand ascult un amplificator Pro, din orice clasa ar fi , pe doua boxe fullrange, chiar nu este capabil sa imi ofere sunetul acela fidel pe tot spectrul ! Cu siguranta ca totul a mers spre evolutie , si cine stie surpriza, poate in viitor v-or scoate astia o clasa D (sau deja TD) care sa sune bine in 20-20khz si sa mai si cantareasca 5 Kg cu o putere de 10.000 watti ! Hmm..eu cred ca japonezii au solutia , dar ar fi total fara profit pentru industria electronica ..sau ar fi, limitat , daca l-ar pune la pret de 1 mil dolari bucata , atunci da , cu cateva zeci bucati vandute!


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 18 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România