The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Joi Mar 28, 2024 6:33 pm


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 4 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Crown seria XLS
MesajScris: Lun Noi 22, 2010 6:42 pm 
Vreau sa stiu si eu ceva pareri despre cei care au avut asa ceva pe mana si care le-au comparat cu alte statii. DOAR de la acele persoane vreau sa aud pareri, nu vreau sa-si dea cu parerea mos ion din varful dealului.
Vad ca din ce in ce mai multa lume prefera behringer, tamp sau bt in defavoarea acestei serii de la crown si vreau sa stiu si eu de ce ca deja nu mai rezist.


Sus
  
 


 Subiectul mesajului: Re: Crown seria XLS
MesajScris: Lun Noi 22, 2010 7:16 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mie Aug 25, 2010 8:17 am
Mesaje: 165
Localitate: cs
te referi la asta, nu?
http://www.thomann.de/de/crown_xls_2500.htm

si mie-mi face cu ochiul :wink: Pare super fain, mai ales treaba cu crossoverul si in special greutatea


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Crown seria XLS
MesajScris: Lun Noi 22, 2010 7:53 pm 
Aa scuzati de confuzie, am uitat de seria mai noua. Ma refeream la XLS202, 402, 602 si 802. Eu unul detin un 602.
@tot ala
M-ai inteles perfect :lol:

E un site in ro unde am gasit asa ceva, pe thomann nu mai sunt din ce am vazut.


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Crown seria XLS
MesajScris: Lun Noi 22, 2010 8:31 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mie Aug 25, 2010 8:17 am
Mesaje: 165
Localitate: cs
ok. In cazul asta vorbim de schema, pe care o am si eu. Nu pare extrem de complicata. Este o schema clasica AB. Ce-mi place foarte mult la acest amplif e ca foloseste tranzistoare BF care au o foarte mare viteza de raspuns, iar in final sunt 4 perechi de tranzistori Motorola MJ 15024/25 capsula TO3 care sunt foarte rezistenti (fara a depasi SOA, dintr-o pereche se poate obtine undeva pe la 170 W in regim continuu).
Diferenta intre un amplif low cost gen T.amp, Behry, BT e enorma in special pe frecventele medii-inalte.
Pana de curand am folosit T.amp 1050 pe sateliti, asta pana cand am achizitionat un mixer cu amplificare de calitate. Acum pot sa spun ca eu unul m-am convins ca T.ampul suna jalnic, nu are acea curatenie in sunet si de forta nici nu mai vorbesc: e praf, nici in bridge nu suna mai puternic decat 1 canal al mixerului si toate astea se justifica pt ca toate amplifurile low cost au viteza de raspuns foarte mica, iar raspunsul in frecventza, in special la capetele benzii e uneori chiar si cu 3-4 Db sub un amplif de calitate.
In concluzie: T.amp, Behry, BT - bune de terfelit, insa daca vrei ceva de calitate in special pentru topuri unde se face cu adevarat diferenta, ampliful asta e AUR :wink:


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 4 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 5 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România